Armenia – co warto o niej wiedzieć?

Armenia; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, zobacz szczegółowe informacje, unii europejskiej, wzmocnionej umowy
Armenia; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, zobacz szczegółowe informacje, unii europejskiej, wzmocnionej umowy

Choć rozmiary Armenii są niepozorne, zajmuje ona niezwykle ważne miejsce w dziejach świata jako pierwszy kraj chrześcijański. Niestety matka historia nie była litościwa dla tego państwa – liczne wojny i pogromy odcisnęły piętno na jego mieszkańcach.

Mimo to pozostali oni ciekawi świata i serdeczni dla nielicznych turystów odwiedzających kraj. Zaproszenia na kawę czy obiad przez miejscowych wciąż nie należą do rzadkości. Zanim jednak zjesz domową harissę lub dolmę i popijesz je winem z granatu, dowiedz się czegoś więcej o Armenii.

Gdzie leży Armenia?

Armenia to niewielkie państwo leżące na granicy Europy z Azją, w południowym Kaukazie. Sąsiaduje z Gruzją, Iranem, Azerbejdżanem i Turcją. Nie ma dostępu do morza, ale na jej terytorium leży wielkie jezioro Sewan. Powierzchnia kraju jest 11 razy mniejsza od Polski – wynosi zaledwie 29 800 km2. Aż 90% armeńskiej ziemi leży na wysokości powyżej 1000 m n.p.m.

Stolica Armenii

Stolica Armenii, Erywań, to bardzo stare miasto. Zostało założone już w 782 roku p.n.e. pod nazwą Erebuni przez urartyjskiego króla Argisztiego I. Przez tysiąclecia istnienia wielokrotnie zmieniało przynależność państwową. Główną metropolią kraju stało się dopiero w 1918 roku, gdy Ormianie wywalczyli niepodległość.

Do Erywania można dostać się przede wszystkim drogą lotniczą, transportem kolejowym lub marszrutkami. Odwiedzający miasto turyści w słoneczne dni mogą podziwiać najważniejszą górę Ormian – Ararat – położoną poza granicami ich kraju. Największe atrakcje miasta to:

  • plac Republiki – ulubione miejsce spotkań Erywańczyków,
  • Kaskady – ogromne schody ozdobione rzeźbami, z których szczytu można podziwiać całe miasto,
  • Błękitny Meczet – wybudowany przez perskiego gubernatora Hussejna Ali Chana,
  • Twierdza-muzeum Erebuni,
  • Matenadaran – muzeum, w którym można zobaczyć najstarsze zabytki piśmiennictwa w regionie.

Flaga Armenii

Armeńska flaga to trzykolorowy prostokąt: czerwony, niebieski i pomarańczowy. Tak samo jak w przypadku symboli innych narodów barwy te nie są przypadkowe. Czerwień symbolizuje krew miejscowych bohaterów przelaną za wolność; niebieski – niebo i nadzieję, a pomarańcz – bogactwo osiągnięte w wyniku ciężkiej pracy.

Waluta Armenii

Dram, waluta Armenii, zaczął obowiązywać kilka lat po uzyskaniu niepodległości przez kraj i służy aż do dziś. Początkowo władze kraju próbowały zachować rubla, pozostając w unii walutowej z Moskwą, jednak szybko zrezygnowały z tego pomysłu. Słowo „dram”, powiązane etymologicznie z grecką drachmą i arabskim dirhamem, oznacza po prostu „pieniądze”.

Poszukujesz pracowników znających języki do Twojej firmy z sektora bankowego? Czas to pieniądz, dlatego też warto go oszczędzać, gdy jest to możliwe. Podczas rekrutacji skorzystaj z Focus Audit Tools, który pomoże Ci ocenić umiejętności językowe kandydatów w krótkim czasie. W ofercie narzędzia znajdziesz m.in. polski, rosyjski, angielski, turecki czy arabski.

Armenia – religia

Większość populacji Ormian przynależy do Apostolskiego Kościoła Ormian, który działa głównie w Armenii, wśród diaspory i w innych krajach Bliskiego Wschodu. Należy do niego około 6 milionów osób (za: szkolnictwo.pl). Instytucja ta uznaje wyznanie wiary przyjęte na 3 pierwszych soborach powszechnych, które odbyły się w Nicei, Konstantynopolu i Efezie. Najwyższym patriarchą Kościoła jest Jego Świątobliwość Katolikos Wszystkich Ormian Karekin II, urzędujący w świętej stolicy – Eczmiadzynie, w której mieści się najstarsza świątynia kraju.

Armenia – język

Językiem urzędowym Armenii jest ormiański (armeński), którym posługuje się 97% mieszkańców. Ze względu na historię kraju, większość populacji mówi również po rosyjsku. Oprócz nich używa się 14 innych języków i dialektów (za: Translators without Borders).

Język ormiański (armeński)

Ormiański jest niezwykły – stanowi odrębną gałąź w rodzinie indoeuropejskiej. Nie przypomina żadnego innego języka, choć niektórzy lingwiści wskazują na pewne cechy wspólne z greckim i (nieużywanym już) frygijskim. Można wyodrębnić 2 dialekty: wschodnio- i zachodnioormiański.

Armeński jest językiem rodzimym dla 7 milionów osób (za: Wild Armenia). Do jego zapisu używa się wyjątkowego systemu – alfabetu ormiańskiego, który ma aż 39 liter. Początki tego pisma sięgają V wieku. Nie tylko wygląd znaków różni się zupełnie od jakichkolwiek innych symboli – odmienna jest też interpunkcja, w której dwukropek i kropka zamieniają się miejscami. Zdania kończące się dwukropkiem i wyliczenia rozpoczynające się od kropki mogą zadziwić każdego użytkownika polskiego.

Tłumacz języka armeńskiego pomoże Ci przełożyć dokumenty zarówno prywatne, jak i firmowe. Mogą to być np. akta urodzeń czy małżeństw, dokumentacja medyczna czy umowy. Potrzebujesz specjalisty od zadań specjalnych do przetłumaczenia strony internetowej, materiałów marketingowych lub szkoleniowych? Nasz zespół chętnie podejmie się mniej standardowych zleceń.

Armenia; unia europejska, wzmocnionej umowy, dziedzinie kultury, menu nawigacyjne narzędzia osobiste
Armenia; szczegółowe informacje o terenie Armenii, wzmocniona umowa, roczna suma opadów waha się, teren armenii
Armenia; dodatkowych ograniczeń, cechach kontynentalnych, ostatnia aktualizacja, innych językach

Co warto zobaczyć w Armenii?

Podróż przez Armenię trwa znacznie dłużej, niż wynikałoby to z odległości na mapie. Jest to spowodowane znacznym pofałdowaniem terenu i słabym stanem dróg. Należy wziąć to pod uwagę, planując wycieczki. Trzeba się również liczyć z nietypowym charakterem tamtejszego transportu. Po kraju najłatwiej podróżuje się marszrutkami lub dzielonymi taksówkami, które są tanie, ale powolne.

Największe miasta Armenii

Podczas podróży po Armenii warto zobaczyć największe miasta kraju, pełne perełek architektury socrealistycznej. Oprócz Erywania są to, znacznie mniejsze, Gyumri (150 tysięcy mieszkańców), Vanadzor (101 tysięcy) i Vagharshapat (47 tysięcy).

Do Gyumri można się wybrać z Erywania na jednodniową wycieczkę. Jego architektura, choć nieco zniszczona, pozwala poczuć ducha historii Armenii. Z najwyższych punktów starego miasta można podziwiać położone nieopodal góry. Koniecznie trzeba też odwiedzić Czarną Twierdzę (Sev Berd) z XIX wieku. 

Do Vanadzor i Vagharshapat warto się udać, jeśli chcemy poznać Armenię od innej, autentycznej strony. Szansa, że natkniemy się tam na przypadkowych podróżników, jest raczej znikoma. Czas w tych miastach spędzać można, obserwując życie miejscowych i błądząc po nieznanych uliczkach.

Góry w Armenii

Najwyższy szczyt Armenii to Aragac. Ten wygasły wulkan sięga wysokości 4090 m n.p.m. Aby go zdobyć, najlepiej wybrać się w podróż w lecie. Do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować. Na zboczach góry prawie zawsze leży śnieg, a w okolicy krążą dzikie zwierzęta, w tym śmiertelnie niebezpieczne niedźwiedzie.

Inny szczyt warty wspomnienia to Khustup (3206 m n.p.m.) o bardzo charakterystycznym kształcie, dzięki któremu jest rozpoznawalny już z oddali. Odległość dzieląca górę od Erywania sprawia, że na wycieczkę połączoną z wędrówką należy zarezerwować sobie co najmniej 3 dni.

Prawdziwi górołazi nie wyobrażają sobie pobytu w Armenii bez zdobycia Ażdahak (3597 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Gegamskich. Pasmo to przypomina nieco Islandię, ze względu na niesamowite, iście księżycowe, krajobrazy. Od Erywania dzieli go zaledwie 60 km.

Kościoły w Armenii

Ormiańskie kościoły rzucają się w oczy już na samym początku podróży. Ciężko je pominąć ze względu na ich liczbę i urok. Wybraliśmy 3 najpiękniejsze świątynie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Miejsce pierwsze na naszej liście zajmuje Chor Wirap, położony pod świętą górą Ormian – Araratu. Widok budynku już z oddali zapiera dech w piersiach. Drugi na podium jest wykuty w skale klasztor Geghard. Aby w pełni docenić jego piękno, należy zajrzeć do środka budowli. Stawkę zamyka monastyr Tatew, zlokalizowany wśród zielonych wzgórz. Najłatwiej dostać się do niego kolejką linową.

Loty do Armenii

Z Polski do Armenii najłatwiej można dostać się na dwa sposoby: samolotem lub pociągiem przez Gruzję. Należy pamiętać, że podróż do kraju przez Azerbejdżan jest praktycznie niemożliwa. Bezpośrednie połączenia lotnicze do Erywania świadczy LOT. Taka podróż trwa nieco ponad 3 godziny.

Aby przekroczyć granicę Armenii, należy okazać paszport. Polacy, którzy przebywają w kraju mniej niż 180 dni, nie muszą mieć wyrobionych wiz.

Առայժմ! (Arayjm!)

Wędrowanie po Armenii przypomina podróż w czasie, podczas której cofamy się o kilkadziesiąt lub kilkaset lat, zależnie od tego, czy odwiedzamy ormiańskie miasta, czy stare świątynie. Nie daj się zmylić mało imponującym rozmiarom kraju – nawet jeśli pojedziesz tam na dwa tygodnie, nie będziesz się nudził.

Do tej pory nie miałeś czasu albo ochoty na naukę języków? Przed wyjazdem do Armenii zerknij na nasz kurs rosyjskiego. Pomoże Ci on w krótkim czasie opanować podstawy języka, dzięki którym będziesz mógł się komunikować podczas podróży. Jesteśmy pewni, że z nabytych umiejętności skorzystasz wielokrotnie – nie tylko podczas wycieczki po Kaukazie, ale także w innych krajach Azji.

chatsimple