Azerbejdżan – co warto o nim wiedzieć?

Azerbejdżan; terytorium azerbejdżanu, stolicy azerbejdżanu, obszary górskie, prezydent azerbejdżanu ilham alijew, północnym zachodzie
Azerbejdżan; terytorium azerbejdżanu, stolicy azerbejdżanu, obszary górskie, prezydent azerbejdżanu ilham alijew, północnym zachodzie

Najbardziej laicki kraj muzułmański na świecie, dawne imperium naftowe, miejsce, w którym orient styka się z wpływami zachodu. Azerbejdżan, bo o nim mowa, to kraj fascynujący.

Pachnące przyprawami potrawy z jagnięciny, miodowa baklava i aromatyczna kawa to zaledwie przedsmak podróży po Azerbejdżanie. Czas zwiedzić tętniącą życiem metropolię nad Morzem Kaspijskim, świątynię ognia i najwyżej położoną (zamieszkałą na stałe) wioskę w Europie – Hinalug.

Czy Azerbejdżan jest w Europie?

Rozciągający się pomiędzy górami Kaukazu i Morzem Kaspijskim Azerbejdżan często jest nazywany mostem pomiędzy Azją i Europą. Pod względem geograficznym większość kraju znajduje się w Azji Zachodniej. Jego kulturowe i polityczne powiązania sytuują go jednak na naszym kontynencie. Azerbejdżan należy do Rady Europy oraz uczestniczy w wielu europejskich wydarzeniach, takich jak Konkurs Piosenki Eurowizji.

Zajmujesz się rekrutacją do międzynarodowych korporacji i właśnie poszukujesz kogoś ze znajomością rosyjskiego, angielskiego lub innych języków? Poprawne przeprowadzenie testu językowego nie musi znacznie zwiększać kosztów procesu rekrutacyjnego. Wystarczy, że skorzystasz z profesjonalnego narzędzia, jakim jest Focus Audit Tool. Wybierz rodzaj testu, a cały egzamin odbędzie się online, bez Twojego udziału.

Powierzchnia Azerbejdżanu

Azerbejdżan zajmuje obszar około 86 600 km². To 112. kraj na świecie pod względem wielkości (za: welearn.pl). Jego granice rozciągają się na 2648 km. Państwo sąsiaduje z Armenią, Gruzją, Iranem, Rosją i Turcją. Cała linia brzegowa, 800 km, należy do basenu Morza Kaspijskiego. Na północy kraju wznoszą się pasma Kaukazu Wielkiego, z najwyższym szczytem Bazarduzu (4 466 m n.p.m.), a na południu Azerbejdżanu znajduje się Nizina Kurańska.

Stolica Azerbejdżanu

Stolica Azerbejdżanu, Baku, usytuowana jest nad Morzem Kaspijskim, w zachodniej części kraju. Ponieważ miasto leży w depresji, 28 m p.p.m., stanowi jedną z najniżej położonych stolic świata. Populacja Baku to prawie 2,5 miliona ludzi (za: macrotrends.net). Miasto stanowi polityczne i kulturalne centrum kraju. Odbyło się w nim wiele międzynarodowych wydarzeń, takich jak konkurs Eurowizji w 2012 roku i Igrzyska Europejskie 2015. Od 2017 roku na ulicach Baku odbywają się eliminacje Mistrzostw Świata Formuły 1.

Flaga Azerbejdżanu

Obecna flaga Azerbejdżanu została przyjęta 5 lutego 1991 roku. Symbol składa się z trzech równoległych poziomych pasów o jednakowej szerokości. Niebieski pas symbolizuje tureckie dziedzictwo Azerbejdżanu, czerwony kolor odnosi się do wpływów kultury europejskiej, a barwa zielona – do islamu.

Na środku flagi znajduje się biały półksiężyc (symbol islamu) oraz ośmioramienna gwiazda, która honoruje 8 głównych grup ludów tureckich, uważanych za protoplastów narodu azerskiego. Flaga wpasowuje się w motto kraju „Turkizacja, islamizacja, europeizacja”.

Waluta Azerbejdżanu

Waluta Azerbejdżanu to manat, który dzieli się na 100 gopików. Jednostka została wprowadzona w 1992 roku i zastąpiła radziecki rubel. Jej nazwa pochodzi od słowa „moneta” w języku rosyjskim. Wygląd banknotów został zaprojektowany przez Austriaka, Roberta Kalinę, który odpowiada również za banknoty euro. Znajdują się na nich zabytki i elementy kultury azerskiej.

Azerbejdżan; obszary chronione, pasma górskie, wyrobów jubilerskich konieczne, wywozie dywanów
Azerbejdżan; wyspecjalizowane salony sprzedaży, ministerstwo kultury, gabinet ministrów, przedmiotów antykwarycznych
Azerbejdżan; krasnyj most, częścią azerbejdżanu, rozwój gospodarczy, górskiego karabachu, górski karabach

Prezydent Azerbejdżanu

Prezydentem Azerbejdżanu jest İlham Əliyev, który przejął tę funkcję w 2003 roku od swojego ojca Heydəra Əliyeva. Ukończył historię na Państwowym Moskiewskim Uniwersytecie Stosunków Międzynarodowych. Przed rozpoczęciem kariery politycznej prowadził działalność biznesową w Moskwie i Stambule oraz był wiceprezydentem azerskiego Państwowego Przedsiębiorstwa Naftowego.

Heydər Əliyev, ze względu na pogarszające się zdrowie, zdecydował się ustąpić ze stanowiska prezydenta. Kilka miesięcy przed wyborami nadał İlhamowi Əliyevowi tytuł premiera. Syn w wyborach prezydenckich uzyskał 76% głosów. Niektórzy obserwatorzy uznali, że nie spełniały one demokratycznych zasad.

Prezydent kontynuuje polityczną strategię swojego ojca, skupiając się na utrzymaniu stabilności i wzrostu gospodarczego kraju, głównie poprzez rozwój sektora energetycznego. Jego rządy niejednokrotnie spotykały się z krytyką ze strony organizacji międzynarodowych oraz opozycji wewnętrznej, która zarzuca mu brak poszanowania demokracji i łamanie praw człowieka.

Język Azerbejdżanu

Jedynym językiem urzędowym Azerbejdżanu jest azerski (azerbejdżański), należący do grupy języków turkijskich. Mówi nim około 12,6 milionów osób (za: worlddata.info). Azerski przypomina turecki; rozmówcy tych dwóch języków często rozumieją się nawzajem.

Od 1991 roku język azerski używa alfabetu opartego na łacińskim piśmie. W czasach radzieckich zapisywano go przy użyciu cyrylicy, a wcześniej za pomocą alfabetu arabskiego.

W Azerbejdżanie można spotkać również inne języki. Starsze pokolenie, zwłaszcza w dużych miastach, doskonale posługuje się językiem rosyjskim. Młodsi wybierają raczej angielski. W niektórych regionach można usłyszeć języki mniejszości etnicznych: lezgiński, tałyski czy awarski.

Jeśli planujesz wprowadzić swoją firmę na rynek azerski, zadbaj o odpowiednią lokalizację strony internetowej. Tłumacz języka azerskiego przełoży treść, a także sprawi, że będzie ona atrakcyjna dla nowych czytelników. Kultura azerska znacznie różni się od polskiej, dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalisty.

Azerbejdżan – co zobaczyć?

Pełne historii miasta, oszałamiające krajobrazy i wielowiekowe dziedzictwo sprawiają, że łatwo jest zatracić się w tym kraju. Od tętniących życiem ulic Baku po zaciszne górskie kaukaskie wioski, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy chcesz poznać bogatą historię Azerbejdżanu, czy odkryć miejsca, w których natura wciąż jest dzika, dodaj to państwo do swojej listy krajów do zobaczenia.

Baku – Azerbejdżan

Baku słynie z przemieszania nowoczesnej architektury z zabytkami historycznymi. Stare Miasto (İcheri Sheher) zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i kryje takie skarby jak Pałac Szachów Szyrwany czy Wieża Dziewicza (Qız Qalası) – symbol stolicy. Nowoczesna część Baku to przede wszystkim współczesna architektura i niesamowite budynki. Najbardziej wyróżniają się Flame Towers – trzy wieże przypominające płomienie ognia, widoczne niemal z każdego miejsca w mieście.

Gobustan

Rezerwat Gobustan, położony około 60 km na południe od Baku, słynie z unikalnych formacji skalnych i petroglifów – prehistorycznych rysunków naskalnych. Najstarsze z nich powstały około 20 000 lat temu. Oprócz muzeum na terenie parku znajdują się również błotne wulkany. Miejscowi wlewają błoto do butelek i zabierają je do domów, ze względu na jego lecznicze właściwości.

Świątynia ognia Ateszgah

Świątynny kompleks z XVIII wieku, położony na przedmieściach Baku w Suraxani, był dawniej wykorzystywany jako miejsce kultu hindusów i zoroastrian (jeszcze nie jako budowla, ale wydobywające się z ziemi płomienie). Obecnie stanowi muzeum przedstawiające historię i kulturę regionu.

Szeki

Miasto Szeki, malowniczo położone na wyżynie, słynie z kolorowych domów, historycznej twierdzy oraz pałacu chanów szekijskich z XVIII wieku. Co roku urządza się tam Święto Jedwabiu, nawiązujące do historii handlu tym materiałem w regionie.

Wjazd do Azerbejdżanu

Zanim zaplanujesz wyjazd, regularnie sprawdzaj wymagania wjazdowe, ponieważ sytuacja w regionie jest bardzo dynamiczna. Do podróży potrzebujesz paszportu (ważnego co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu) oraz wizy.

Wizę możesz wyrobić elektronicznie na stronie państwowej agencji ASAN. Ta procedura trwa zazwyczaj kilka dni roboczych. Otrzymany dokument wydrukuj i zabierz ze sobą w podróż. Przy pobytach dłuższych niż 15 dni powinieneś się zameldować.

Xudafiz!

W dużych miastach z młodymi ludźmi najprawdopodobniej dogadasz się po angielsku. Przed podróżą opanuj jednak chociaż podstawowe zwroty w języku rosyjskim. Oszczędzi Ci to dużo stresu i nieporozumień. Intensywny kurs języka rosyjskiego w krótkim czasie przygotuje Cię na najpowszechniejsze sytuacje, które mogą się zdarzyć podczas podróży.

chatsimple