Bośnia i Hercegowina – co warto o niej wiedzieć?

Bośnia i Hercegowina; istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych, federacji bośni, federacja bośni
Bośnia i Hercegowina; istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych, federacji bośni, federacja bośni

Choć w bośniackich lasach wciąż widnieją znaki przypominające o tym, aby nie zapuszczać się w nieznany teren ze względu na zagrożenie minami, kraj ten powoli zapomina o mrocznej przyszłości, oferując turystom wszystko, co potrzebne do spędzenia przyjemnych wakacji.

Na tych, którzy odważą się zapuścić w głąb Półwyspu Bałkańskiego, czeka nie lada nagroda: piękne widoki, o które nie trzeba walczyć z tłumami turystów, i pyszna lokalna kuchnia. Grilowane mięso, burek, dolma i tufahija sprawią, że będziesz chciał wrócić po więcej.

Bośnia i Hercegowina – stolica

Sarajewo, stolica Bośni i Hercegowiny, to niezwykłe miejsce zarówno dla miłośników historii, jak i kultury. Od chwili założenia miasta w XV wieku przez osmańskiego władcę Isa-beg Isakovicia metropolia była świadkiem niezliczonych zmian i wydarzeń historycznych, które odcisnęły swoje piętno na jej tożsamości. Spacerując po malowniczych uliczkach, można zauważyć wpływy architektury osmańskiej, austro-węgierskiej i socrealistycznej. W Sarajewie spotykają się islam, prawosławie i katolicyzm, stanowiąc fascynującą mozaikę kulturową.

Bośnia i Hercegowina – flaga

Flaga Bośni i Hercegowiny symbolizuje jednocześnie jedność i różnorodność narodu, łącząc elementy związane z bogatą historią i tożsamością tego bałkańskiego kraju. Żółty trójkąt to bardzo uproszczony zarys granic kraju, a gwiazdy i kolor niebieski nawiązują do Unii Europejskiej. Skrajne gwiazdy, sprawiające wrażenie, że ciągną się w nieskończoność, symbolizują wolność i idee europejskie.

Flaga została wprowadzona w 1998 roku, na mocy porozumienia zawartego wcześniej przez Boszniaków, Chorwatów i Serbów. Symbol narodowy odzwierciedla dążenia Bośni i Hercegowiny do pokoju, jedności i integracji z europejską wspólnotą.

Bośnia i Hercegowina – waluta

Waluta Bośni i Hercegowiny to marka zamienna, która dzieli się na 100 fenigów. Środek płatniczy został wprowadzony w 1998 roku i zastąpił wówczas 3 różne jednostki: dinary bośniackie, dinary Republiki Serbskiej i kuny. Marka jest powiązana z euro w stałym stosunku wymiany, co oznacza, że jej wartość zawsze ustala się w proporcji 1 euro do 1,95583 KM.

Bośnia i Hercegowina – religia

Bośnia i Hercegowina to prawdziwa mozaika religijna. Główne wyznania w kraju to islam, prawosławie oraz katolicyzm. Każde z nich wywiera swój wpływ na życie codzienne mieszkańców bałkańskiego kraju. Muzułmańskie nawoływania do modlitwy i chrześcijańskie dzwony ogłaszające godziny mszy regulują ich codzienne życie.

Muzułmanie wyznania sunnickiego stanowią około 51% ludności Bośni i Hercegowiny, będąc największą grupą wyznaniową. Większość wyznawców tej religii to Boszniacy, którzy przyjęli islam jeszcze za czasów panowania Imperium Osmańskiego. Prawosławie, związane przede wszystkim z Serbami, stanowi około 31% populacji, natomiast katolicyzm, praktykowany głównie przez Chorwatów, obejmuje około 15% populacji kraju (za: Cultural Atlas).

Bośnia i Hercegowina – język

Ze względu na wieloetniczną strukturę Bośni i Hercegowiny w kraju powszechnie używa się języków bośniackiego, serbskiego i chorwackiego. Są one zasadniczo wzajemnie zrozumiałe, co jest wynikiem ich wspólnego pochodzenia z języka serbochorwackiego. 

Istnieją pewne różnice w gramatyce, słownictwie i wymowie, ale są one na tyle marginalne, że nie utrudniają swobodnej komunikacji. Język serbski tradycyjnie zapisywany jest cyrylicą, podczas gdy bośniacki i chorwacki używają alfabetu łacińskiego. Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny biegle posługują się oboma systemami pisma.

Aby zagwarantować pełną poprawność przekładanego tekstu, w Skrivanku tłumaczeniem dokumentów z bośniackiego zajmuje się tłumacz języka bośniackiego, z chorwackiego tłumacz języka chorwackiego, a z serbskiego tłumacz języka serbskiego.

Bośnia i Hercegowina; obywatele rp zwolnieni z obowiązku wizowego, dwóch głównych części składowych, międzynarodowe prawo jazdy, republice serbskiej
Bośnia i Hercegowina; terytorium bośni, wartościowych przedmiotów, bih dłużej, planujesz podróż
Bośnia i Hercegowina; republikę serbską, struktura etniczna bośni, obywatele rp, głównych części składowych na terenie bih

Bośnia i Hercegowina – UE

Bośnia i Hercegowina nie jest częścią Unii Europejskiej, ale od dawna dąży do integracji ze wspólnotą. W 2008 roku państwo podpisało układ stowarzyszeniowy, który służy jako podstawa dla współpracy politycznej, gospodarczej i handlowej. To pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii. W 2016 roku Bośnia i Hercegowina złożyła oficjalne podanie, rozpoczynając długotrwały proces negocjacji.

Bośnia i Hercegowina – co zobaczyć?

Bośnia i Hercegowina to niezwykła kraina pełna kontrastów. Wciąż skrywa wiele atrakcji, które znajdują się daleko od zatłoczonych turystycznych szlaków. Zebraliśmy najciekawsze propozycje, których naszym zdaniem nie można pominąć podczas pobytu w tym kraju:

  • Mostar: To piękne miasto z zabytkowym starym mostem, który stanowi symbol jedności między wschodem a zachodem. Spacer po urokliwych, wąskich uliczkach otoczonych otomańską architekturą zakończ filiżanką aromatycznej kawy lub herbaty oraz baklawą.
  • Sarajewo: Miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. W tym mieście czuć powiew historii, która wpłynęła na loty całego świata. To tu zginął austriacki arcyksiążę Franciszek Ferdynand i jego żona. Wydarzenie to doprowadziło do wybuchu I wojny światowej. Odwiedzając dzielnicę Baščaršijia, starówkę Sarajewa, zwróć uwagę na liczne meczety, kościoły oraz synagogi, które świadczą o wielokulturowości tego miasta.
  • Park Narodowy Sutjeska: Ten najstarszy park narodowy w kraju oferuje piękne krajobrazy, góry i wodospady, które urzekną każdego miłośnika przyrody. Nie przegap widoku na Maglić, najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny.
  • Jaskinia Vjetrenica: Podziemne korytarze i komnaty największej jaskini w kraju ukrywają niezwykłe formacje skalne oraz rzadkie gatunki zwierząt. Jej znajomo brzmiąca nazwa nawiązuje do silnych wiatrów dochodzących z wnętrza.
  • Počitelj: Ta malownicza wieś, położone na wzgórzu, zachwyca średniowieczną zabudową oraz panoramicznym widokiem na charakterystycznie niebieskie wody Neretwy.
  • Blagaj Tekija: Zabytkowy klasztor suficki, zlokalizowany u podnóża klifu, tuż nad źródłem rzeki Bune, to idealne miejsce na kontemplację i podziwianie piękna otaczającej przyrody. Nie śpiesz się, zwolnij i naciesz się harmonizującą z przyrodą architekturą.

Bośnia i Hercegowina – wjazd

Mimo że Bośnia i Hercegowina nie należy do Unii Europejskiej, do kraju można wjechać zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego. Pobyt do 90 dni, w przedziale 6 miesięcy nie wymaga uzyskania dodatkowej wizy. Przy wjeździe samochodem wymagane jest okazanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Nie ma konieczności wykupowania dodatkowego ubezpieczenia czy zielonej karty, dokumenty te są jednak zalecane.

Zatrudniasz pracowników z zagranicy? Chciałbyś sprawdzić, na jakim poziomie posługują się językiem polskim, angielskim lub bośniackim? Focus Audit Tool pozwoli Ci przeprowadzić niezależny audyt językowy, który w krótkim czasie oceni umiejętności językowe testowanych osób. Bez Twojego udziału i online!

Doviđenja!

Choć podróż do Bośni i Hercegowiny trwa nieco dłużej niż do uwielbianej przez Polaków Chorwacji, nie bój się nadłożyć drogi. Mimo że linia brzegowa kraju jest krótka i dość uboga, nie sprawia to, że kraj prezentuje się gorzej niż sąsiedzi cieszący się łaskawszym położeniem geograficznym. Przesympatyczni ludzie, orientalna architektura, liczne jeziora, rzeki i wodospady, sprawią, że szybko zapomnisz o braku morskich plaż.

chatsimple