British vs American English – Apteka

apteka

Apteka, czyli chemist’s w brytyjskim angielskim (British English), to drugstore w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Jest to często rodzaj sklepu stacjonarnego (brick and mortar shop), w którym dostępne są zarówno leki (medicine) na receptę (by prescription) jak i bez (over-the-counter). W typowej aptece można zakupić lekarstwa (cures) w postaci tabletek (tablets), syropów (sirups), maści (ointments), kropli (drops) czy aerozoli (sprays). Dodatkowo, można się zaopatrzyć w środki przeciwbólowe (painkillers), materiały opatrunkowe (dressings), kosmetyki (cosmetics), suplementy (supplements), witaminy (vitamins) oraz zioła (herbs). Jeśli w danej chwili apteka nie posiada jakiegoś lekarstwa (out of stock), to aptekarz (pharmacist) może je zamówić (order) dla pacjenta (patient) w lokalnej hurtowni (wholesaler), która dostarczy (deliver) je na miejsce najpóźniej (at the latest) na następny dzień.

 

Examples

British English: I need to go to the chemist’s to buy a bottle of antidandruff shampoo.

American English: In an American drugstore you can also get some simple meals and snacks.

Przykłady

British English: Potrzebuję pójść do apteki żeby kupić butelkę szamponu przeciwłupieżowego.

American English: W amerykańskiej aptece można także dostać proste posiłki i przekąski.

apteka
chatsimple