British vs American English – Blok mieszkalny

blok mieszkalny

Blok mieszkalny, czyli block of flats w brytyjskim angielskim (British English), to apartment building w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Typowy blok usytuowany na miejskim osiedlu (housing estate) oferuje przystępne (affordable) warunki mieszkaniowe (housing) oraz stosunkowo rozsądne (reasonable) opłaty czynszowe (rent). Natomiast luksusowe (luxurious) apartamentowce wznoszone w centrach dużych miast oferują swoim lokatorom (tenants) nie tylko nowoczesne (modern) apartamenty (apartments), ale również inne udogodnienia (amenities) w postaci podziemnych (unerground) parkingów dla mieszkańców (occupants) oraz lokale usługowe (service establishments), sklepy spożywcze (food shops) czy kawiarenki (coffee shops). Bloki mieszkalne wyposażone są zwykle w szybkie i ciche windy (lifts), a klatki schodowe (staircases) mają bezpośredni dostęp do zsypów na śmieci (rubbish chute). Obecnie wszystkie wejścia (entrances) i drzwi (doors) są także przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (disabled). W podziemiach natomiast znajdują się zazwyczaj piwnice (basements) oraz pralnie (loundry rooms) i suszarnie (drying rooms).

Examples

British English: They have just bought a beautiful flat on the second floor in a newly completed block of flat.

American English: Fully furnished apartments in luxurious multi-family apartment buildings at the seaside are now for sale.

Przykłady

British English: Oni właśnie kupili piękne mieszkanie na drugim piętrze w nowo wybudowanym bloku mieszkalnym.

American English: W pełni umeblowane apartamenty w luksusowych wielorodzinnych blokach mieszkalnych nad morzem są już w sprzedaży.

blok mieszkalny
chatsimple