British vs American English – Buty sportowe

buty sportowe

Buty sportowe, czyli trainers w brytyjskim angielskim (British English), to sneakers w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Jest to rodzaj obuwia (footwear) charakteryzujący się zazwyczaj płaską (flat) podeszwą (sole) i cholewką (upper), który jest przeznaczony do uprawiania sportu. Nazwa sneakers pochodzi od angielskiego słowa ‘sneak’, czyli skradać się i określa zazwyczaj wygodne (comfortable) oraz modne (fashionable) i zgodne z obecnymi trendami (trendy) obuwie sportowe (sports shoes). W zależności od dyscypliny możemy mieć między innymi do wyboru buty do biegania (running shoes), do aerobiku (aerobic shoes), do chodzenia (walking boots), do krykieta (cricket shoes), do koszykówki (basketball shoes), czy do grania w tenisa (tennies). Wszystkie buty sportowe, niezależnie od marki (brand), czy to te z niską cholewką (Chuck Taylor) czy te z wysoką (high-tops), posiadają zawsze podeszwę (sole), sznurówki (shoelaces), które przewlekamy przez dziurki (eyelets), oraz język (tongue).

 

Examples

British English: Modern trainers are designed for specific needs in each sports discipline.

American English: Nowadays rubber-soled sneakers are popular everyday shoes.

Przykłady

British English: Nowoczesne buty sportowe są zaprojektowane z myślą o konkretnych potrzebach w każdej dyscyplinie sportowej.

American English: Obecnie buty sportowe na gumowej podeszwie są popularnymi butami na co dzień.

buty sportowe
chatsimple