British vs American English – Ciężarówka

Ciężarówka

Ciężarówka, czyli lorry w brytyjskim angielskim (British English), to truck w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Termin ten określa zazwyczaj duży (large) i przeważnie ciężki (heavy) pojazd mechaniczny (motor vehicle), służący głównie do transportowania (transporting) drogą (by road) towarów (goods) czy oddziałów wojskowych (troops). Typowa ciężarówka porusza się na ogromnych kołach (wheels) i posiada kabinę (cab), w której wygodnie siedzi kierowca (driver). W zależności od wielkości (size) oraz przeznaczenia (intended use), ciężarówki dzielą się na różne klasy (classes), od tzw. lekkich (light duty), poprzez średnie (medium duty), do ciężkich (heavy duty). W poszczególnych klasach występuje też różna ilość kół i osi. Najmniejsze ciężarówki mogą mieć dwie osie (two axles), a te największe potrafią być siedmio-osiowe bądź większe (seven-axle or more). W niższych klasach znajdziemy ciężarówki składające się tylko z jednego pojazdu, czyli tzw. pojedyncze jednostki (single units), a w wyższych dostępne są takie modele, które mają jedną lub dwie przyczepy, czyli tzw. multi-trailers.

 

Examples

British English: Look at that huge lorry loaded with brand new cars.

American English: We need at least six dump trucks of sand on the construction site.

Przykłady

British English: Spójrz na tę ogromną ciężarówkę wyładowaną nowiutkimi samochodami.

American English: Potrzebujemy co najmniej sześć ciężarówek piasku na placu budowy.

Ciężarówka
chatsimple