British vs American English – Jesień

jesień

Jesień, czyli autumn w brytyjskim angielskim (British English), to fall w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). To trzecia w kolejności pora roku (season), która następuje po lecie (summer) , a przed zimą (winter), i która w kalendarzu (calendar) rozpoczyna się 23 września (September), a kończy w drugiej połowie grudnia (December), a dokładnie 21-szego. Zatem do pory jesiennej wliczamy końcówkę września, cały październik (October) i listopad (November) oraz trzy pierwsze tygodnie przypadające na grudzień. Zwolennicy jesieni podkreślają jej szczególny urok w postaci różnokolorowych (multi-coloured) liści na drzewach (tree leaves), począwszy od złocistych (golden), poprzez pomarańczowe (orange) i czerwonawe (reddish), a kończąc na brązowych (brown). Natomiast jej przeciwnicy podkreślają głównie deszczową pogodę (rainy weather), chłodne (chilly) i mokre (wet) dni (days), niższe temperatury (lower temperatures) oraz charakterystyczne dla tej pory roku wahania nastroju (mood swings) czy ogólne zmęczenie (tiredness).

 

Examples

British English: Autumn is mostly associated with dropping of leaves from the trees which go into a winter rest.

American English: The idiomatic phrase ‘’the fall of the leaves’’ was shortened to ‘’fall’’, meaning the season.

Przykłady

British English: Jesień jest głównie kojarzona z opadaniem liści z drzew, które udają się na zimowy odpoczynek.

American English: Wyrażenie idiomatyczne ‘’the fall of the leaves’’ (jesień) zostało skrócone do ‘’fall’’ (jesień), oznaczającego porę roku.

jesień
chatsimple