British vs American English – Kasa

kasa

Kasa, czyli till w brytyjskim angielskim (British English), to cash register w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Jest to powszechne (common) urządzenie elektroniczne (electronic device) używane nie tylko w sklepach (shops), ale również w innych branżach (businesses), a służące do sumowania (add up) rachunku (bill) oraz do rejestrowania transakcji (transactions) i sprzedaży (sales). Obecnie dostępne są kasy samoobsługowe (self checkout) lub tradycyjne (cash registers), które obsługują kasjerzy (cashiers). Niezależnie od rodzaju kasy, płatności dokonuje się albo gotówką (in cash) albo za pomocą karty płatniczej (by card) i zawsze otrzymuje się paragon (receipt). Skanując samodzielnie kody kreskowe (bar codes) umieszczone na towarach (goods) trzeba jedynie uważać, żeby zrobić to dobrze i niczego nie pominąć. Niektóre kasy automatyczne posiadają również opcję wydawania reszty (change) oraz na bieżąco rejestrują karty stałych klientów (loyalty cards) i naliczają należne punkty bonusowe (bonus points).

 

Examples

British English: I have no clue how to use this brand new till, do you?

American English: When the police arrived at the scene, the cash register was empty.

Przykłady

British English: Nie mam pojęcia jak używać tę nowiutką kasę, a ty?

American English: Gdy policja dotarła na miejsce, kasa była pusta.

kasa
chatsimple