British vs American English – Parking

parking

Parking, czyli car park w brytyjskim angielskim (British English), to parking lot w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Użytkownicy samochodów (car users) w dużych miastach mają do wyboru parkingi naziemne (ground level parking) lub podziemne (underground car parks), przy czym mogą one być albo strzeżone (guarded) albo niestrzeżone (unguarded). Dokonując opłaty za parkowanie (parking fee), w zależności od rodzaju płatnego parkingu (paid car park), można skorzystać z samoobsługowego (self-service) parkomatu (parking meter) albo automatu (toll machine), lub też zapłacić u parkingowego (parking warden) w budce wartownika (sentry box). Zazwyczaj do wyboru jest płatność gotówką (in cash) lub kartą (by card), albo za pomocą aplikacji (app) w telefonie (smartphone). Zawsze należy pamiętać jednak o zachowaniu biletu parkingowego (parking ticket), który pokazuje wysokość wniesionej opłaty (charge) i czas parkowania (time).

Examples

British English: We left our vehicle at a car park close to the hospital.

American English: Yesterday I stopped at the mall’s parking lot which was quite full.

Przykłady

British English: Zostawiliśmy nasz pojazd na parkingu blisko szpitala.

American English: Wczoraj zatrzymałem się na parkingu marketu, który był całkiem pełny.

parking
chatsimple