Cambridge – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Cambridge, stolica hrabstwa - rozwój zawodowy, rozwinięty przemysł poligraficzny
Cambridge, stolica hrabstwa - rozwój zawodowy, rozwinięty przemysł poligraficzny

Słysząc Cambridge, być może od razu myślisz o prestiżowym uniwersytecie, który kształtował umysły takich ludzi jak Isaac Newton, Charles Darwin czy Stephen Hawking. Jednak to nie tylko nazwa uczelni, ale również miasta, w którym się znajduje.

Cambridge to idealna propozycja na jednodniową wycieczkę z Londynu – piękne uczelniane budynki, klimatyczne sklepiki i dużo zieleni miejskiej sprawiają, że po mieście przyjemnie się spaceruje. Mówimy tu oczywiście o Cambridge w hrabstwie Cambridgeshire, bo nazwą tą obdzielono znacznie więcej miasteczek…

Cambridge – miasto

Cambridge to malownicze miasto położone w odległości nieco ponad 80 km od Londynu. Jego nazwa pochodzi od rzeki Cam i mostu (ang. bridge) nad nią przełożonego, który obecnie znajduje się na terytorium kolegium Magdalene. Według danych z 2021 roku zamieszkuje je ponad 150 tysięcy ludzi. Jest siedzibą znanego na całą Europę, prestiżowego uniwersytetu.

W Cambridge znajduje się jedna z największych klinik uniwersyteckich – Addenbrookes. W latach 1990-1998 działało tu Królewskie Obserwatorium Astronomiczne. Od 1584 roku w mieście funkcjonuje Cambridge University Press – najstarsze wydawnictwo na świecie.

Miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłu poligraficznego, maszynowego, spożywczego i elektronicznego. Ma nawet swoje własne lotnisko, choć obecnie nie oferuje regularnych połączeń dla pasażerów. Koncentracja przemysłu zaawansowanych technologii sprawia, że region ten bywa nazywany Silicon Fen, nawiązując do słynnej Doliny Krzemowej w USA.

Co można zobaczyć w Cambridge?

Nasz zespół zdecydowanie poleca przespacerować się po urokliwych uliczkach Cambridge, odkrywając kawiarnie i trafiając na wydarzenia kulturalne, które regularnie odbywają się w mieście. Jeśli jednak nie lubisz chodzić bez celu, oto subiektywna lista najważniejszych lokalnych atrakcji.

University of Cambridge słynie nie tylko z prestiżowej pozycji, ale również z pięknych budynków i ogrodów. Każde z kolegiów ma swój unikalny charakter. Wiele z nich, m.in. King’s College i Trinity College, jest otwartych dla turystów. Możesz wejść na ich teren, nawet jeśli nie należysz do grona studentów, a nawet odbyć wycieczkę z przewodnikiem. Zobaczysz wspaniałe kaplice, stare biblioteki oraz majestatyczne sale balowe.

King’s College Chapel to kaplica uważana za arcydziełem angielskiego gotyku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Cambridge. Jej budowa trwała ponad 100 lat. Będąc w środku, zwróć uwagę na sklepienie wachlarzowe i średniowieczne witraże.

Most Matematyków to drewniana konstrukcja zbudowana w 1794 roku i przebudowana w 1905 roku zgodnie z tym samym planem. Jej nazwa wywołuje emocje. Na początku najprawdopodobniej brzmiała ona Essex Bridge. Nazwa Mathematical Bridge zaczęła być używana później – od 1803 roku. To jednak nie koniec – w różnych podaniach można również znaleźć wzmianki o Newton’s Bridge i King’s Bridge. Przez krótki czas krążył nawet mit, że most zbudował sam Isaac Newton.

Fitzwilliam Museum to muzeum sztuki i starożytności. Możesz tam podziwiać kolekcje z całego świata. Zostało założone w 1816 roku. Znajdują się w nim dzieła Moneta, Vincenta van Gogha i Rembrandta, a także antyczna płaskorzeźba z asyryjskiego Nimrud.

Na rzece Cam odbywają się spływy tradycyjnymi łodziami, podczas których możesz zobaczyć miasto z innej perspektywy. Ta aktywność nazywa się punting i wykorzystuje charakterystyczną płaskodenną łódkę, której prędkość kontrolowana jest za pomocą długiego kija. Osoba sterująca łodzią odpycha się nim od dna rzeki.

The Eagle Pub to jeden z najstarszych pubów w mieście. Zachwyca ciekawym wnętrzem, tradycyjnym brytyjskim jedzeniem i smacznym piwem. Bar stał się jednak znany z zupełnie innego powodu – w 1953 roku w jego wnętrzu Francis Crick i James Watson ogłosili odkrycie struktury DNA.

północny wschód za rzeką Cam
okolice określane Cambridge
zaawansowanych technologiach

Cambridge – uniwersytet

Początki University of Cambridge sięgają 1209 roku, co czyni go drugą, po Oxfordzie, najstarszą uczelnią w Wielkiej Brytanii. Aktualnie na kampusie kształci się ponad 24 tysiące studentów, z czego niemal połowa pochodzi z zagranicy, reprezentując m.in. Chiny, USA, Niemcy, Włochy, a także Polskę (za: Lagunita Education).

Uczelnia regularnie dostaje się do czołówek międzynarodowych rankingów, dzięki swojej wybitnej reputacji akademickiej, innowacyjności oraz interdyscyplinarnemu podejściu do badań. Cambridge łączy naukę z aktywnością sportową i kulturalną, proponując studentom bogate życie studenckie. Proces rekrutacyjny jest bardzo wymagający, ale daje ogromne perspektywy, nie tylko w świecie nauki, ale również biznesu.

Jak się dostać na University of Cambridge?

Zdobycie miejsca na University od Cambridge to marzenie najbardziej ambitnych młodych ludzi. Aby wziąć udział w rekrutacji, kandydaci muszą złożyć wniosek przez wewnętrzny system. Ostateczny termin to połowa października roku poprzedzającego rozpoczęcie studiów.

We wniosku powinni zawrzeć esej opisujący swoje aspiracje, referencje od nauczycieli oraz informacje o dodatkowych osiągnięciach. Studenci spoza Wielkiej Brytanii muszą też dostarczyć uznawany na całym świecie certyfikat językowy potwierdzający znajomość angielskiego.

Kandydaci otrzymują również dostęp do systemu My Cambridge Application, gdzie muszą uzupełnić dodatkowe informacje. Następnie, w zależności od wybranego kierunku, przystępują do egzaminów wstępnych.

Jeśli aplikacja wyróżnia się spośród innych, kandydat jest zapraszany na rozmowę kwalifikacyjną w grudniu. Ostateczna decyzja uczelni zostaje przekazana w styczniu, a kandydaci z Polski zazwyczaj otrzymują oferty oparte na wynikach matury. Aby zostać wziętym pod uwagę, uczeń musi osiągnąć wyniki z górnych centyli średniej krajowej.

international academic english
szkoła, studia w Anglii, Cambridge
world finanse, Cambridge

Cambridge – inne miasteczka i wioski

Choć zdecydowana większość z nas, słysząc Cambridge, natychmiast myśli o brytyjskim mieście, to niejedyny zakątek na świecie o tej nazwie. Wiele miejsc przyjęło to samo miano na cześć angielskich osadników. Oto kilka z nich:

Cambridge w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych to najbardziej znane Cambridge poza Wielką Brytanią. To dom dla dwóch prestiżowych uczelni: Harvard University i Massachusetts Institute of Technology. Miasto znajduje się tuż obok Bostonu i jest ważnym ośrodkiem naukowym i kulturalnym.

Cambridge w Nowej Zelandii leży na Wyspie Północnej. Jest znane z hodowli koni i wioślarstwa.

Cambridge w prowincji Ontario w Kanadzie to ważny ośrodek przemysłowy i kulturalny regionu.

Cambridge – miejsca, które warto odwiedzić

Już wiesz, że Cambridge to więcej niż jedno miejsce – spróbuj odwiedzić wszystkie z nich! Będzie to dużo łatwiejsze, jeśli opanujesz język angielski.

chatsimple