Chorwacja – co warto o niej wiedzieć?

Chorwacja; przekraczanie granicy chorwackiej, imprezach sportowych wysokiego ryzyka, możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
Chorwacja; przekraczanie granicy chorwackiej, imprezach sportowych wysokiego ryzyka, możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń

Latem w Chorwacji łatwiej usłyszeć język polski niż chorwacki. Bez wątpienia wynika to z ogromnej miłości, jaką nasi rodacy darzą ten nadmorski kraj. Spróbujmy dowiedzieć się, skąd ona wynika.

Wejdź na chorwacką plażę, poczuj pod stopami obłe kamienie, zaciągnij się pachnącym solą powietrzem, posłuchaj krzyku mew i spójrz na krystalicznie czystą wodę. Tyle wystarczy, aby przepaść. Zapomnieć o Turcji czy Egipcie i co roku pakować samochód w drogę na Makarsko primorje (albo, jeśli wolisz, Makarską Riwierę). Chcesz się przekonać?

Flaga Chorwacji

Flaga Chorwacji jest bardzo słowiańska w swoich barwach: czerwona, biała i niebieska. W jej centrum znajduje się herb: szachownica symbol wielkiego zwycięstwa narodu oraz korona nawiązująca do herbów 5 historycznych regionów: Królestwa Chorwacji, Republiki Dubrownika, Dalmacji, Istrii i Slawonii.

Waluta Chorwacji

2023 rok przyniósł znaczącą zmianę dla Chorwatów. Zrezygnowali oni ze swojej dotychczasowej waluty, kuny, i weszli do strefy euro. Europejskie banknoty były w kraju obecne od dawna, zwłaszcza w sektorze turystycznym. Często używano ich w większych transakcjach (jak kupno mieszkania czy samochodu), podczas gdy kuna służyła do codziennych zakupów.

Stolica Chorwacji

Zagrzeb, stolica Chorwacji, mógłby po polsku brzmieć Zakopane. Tak przynajmniej twierdzą niektórzy badacze i doszukują się etymologii nazwy miasta w słowie zagrepsti, czyli zakopać.

Stolica Chorwacji powstała pod koniec XI wieku, a od XIX stulecia pełni swoją funkcję (poza krótkimi okresami historycznymi). Dzisiaj jest to duże miasto, zamieszkane przez prawie 700 tysięcy ludzi (za: macrotrends.net).

Turyści ciągnący do ciepłego Adriatyku nie zawsze trafiają do Zagrzebia, mają jednak tę możliwość. W stolicy działają międzynarodowy port lotniczy, dworzec kolejowy i autobusowy. Samo miasto zaskakuje swoją urodą. Podzielone jest na część dolną (młodszą) i górną (starszą). Jego największe atrakcje to:

  • neogotycki kościół św. Marka z pięknym, ozdobionym herbami, dachem,
  • barokowy kościół św. Katarzyny,
  • baszta Lotrščak z punktem widokowym,
  • historyczna osada Kaptol,
  • centralny plac bana Josipa Jelačića,
  • park Zrinjevac, w którym rosną wiekowe platany.

Prezydent Chorwacji

Na obrzeżach Zagrzebia leży dom, po którego reprezentacyjnej klatce schodowej chodzili najznamienitsi przedstawiciele europejskich rządów Predsjednički dvori, czyli pałac prezydencki. Od 2020 roku zamieszkuje go Zoran Milanović wraz z rodziną. Obecna głowa państwa od lat jest związana z polityką. Milanović był m.in. parlamentarzystą, przewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji i premierem.

Ustrój Chorwacji to demokracja parlamentarna. Prezydenta kraju wybiera się w wyborach powszechnych raz na 5 lat. Kandydat musi być obywatelem, ukończyć 18 rok życia, mieć zdolność do czynności prawnych, a także uzyskać poparcie co najmniej 10 tysięcy osób. Głowa państwa jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i reprezentantem Chorwacji za granicą. Ponadto rozpisuje wybory parlamentarne, zarządza sesje parlamentu, nominuje premiera i wysyła przedstawicieli na placówki dyplomatyczne. 

Chorwacja – wakacje

Niesamowite warunki naturalne, którymi dysponuje Chorwacja, w sezonie przyciągają tłumy. Pomiędzy majem a październikiem ulice Dubrownika, Splitu czy Zadaru wypełniają się turystami. Wakacje warto zaplanować z wyprzedzeniem. Jeśli zostawiamy rezerwację apartamentów lub hoteli na ostatni moment, ryzykujemy, że najciekawsze obiekty będą już niedostępne.

Pogoda w Chorwacji

Pogoda nad chorwackim morzem różni się znacznie od warunków atmosferycznych panujących w interiorze. Za to zjawisko odpowiada szerokie pasmo gór oddzielające pas wybrzeża. Średnia temperatura w Dalmacji od czerwca do września wynosi powyżej 20 stopni. Najzimniejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty. Chorwaci mieszkający nad morzem cieszą się ponad 20 dniami słonecznymi w miesiącu, niezależnie od pory roku. Wewnątrz kraju jest nieco zimniej i bardziej deszczowo.

Chorwacja – język

Urzędowym językiem Chorwacji jest chorwacki, zapisywany alfabetem łacińskim. Wielu mieszkańców kraju porozumiewa się po serbsku i używa cyrylicy. Przez niektórych badaczy serbski i chorwacki uważane są za jeden język serbsko-chorwacki. W kraju nad Adriatykiem usłyszeć można również: bośniacki, czarnogórski, węgierski, albański czy rumuński. Chorwaci biegle posługują się też angielskim czy niemieckim, dlatego nie musisz się martwić o problemy komunikacyjne podczas podróży.

Język chorwacki

Język chorwacki przynależy do grupy zachodniej języków południowosłowiańskich. Posługuje się nim prawie 5 milionów ludzi (za: worlddata.info). Różni się on znacznie od polskiego, ale brzmieniowo przypomina naszą mowę ojczystą, co bardzo pomaga w nauce. Wystarczy, że poświęcisz kilkanaście godzin przed wyjazdem, a poznasz podstawowe zwroty. Pamiętaj, aby nie dać się zwieść tzw. fałszywym przyjaciołom: chorwacki listopad to nasz październik, jutro poranek, godzina rok, a stolica krzesło.

Chciałbyś sprawdzić, czy Twoi pracownicy opanowali język chorwacki, serbski lub angielski w stopniu wystarczającym do swobodnej komunikacji? Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie Focus Audit Tool. To narzędzie pozwala na przetestowanie 5 kompetencji językowych (znajomości gramatyki oraz słownictwa, czytania, pisania i mówienia) bez wychodzenia z domu.

Chorwacja; karą pozbawienia wolności na terytorium Chorwacji, kuchnia chorwacka, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Chorwacja; na granicy chorwackiej, drogach szybkiego ruchu, w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, owoców morza
Chorwacja; wysokich partiach gór pozostało, członkiem unii europejskiej, polskie prawo jazdy, odebraniem prawa jazdy, zobacz szczegółowe informacje

Chorwacja – co warto zobaczyć?

O tym, co ciekawego warto zobaczyć w Chorwacji, moglibyśmy napisać wiele. Nasz zespół ma jednak kilka ulubionych miejsc, którymi pragniemy się dzisiaj z Tobą podzielić. Kto wie, może w przyszłe wakacje przypadkiem spotkamy się na plaży?

Split – Chorwacja

Pałacu Dioklecjana, największej atrakcji Splitu, w zasadzie nie musisz szukać. Wchodzisz na teren starego miasta i voilà, właśnie się w nim znalazłeś. Ten ogromny obiekt, zbudowany na planie rzymskiego obozu wojskowego, powstał na przełomie III i IV wieku.

Spacer po splitskiej starówce przyniesie Ci wiele zachwytów architektonicznych. Będziesz mógł podziwiać miejskie podziemia, przebudowane na katedrę mauzoleum i perystyl, pełniący dziś funkcję teatru. Warto rozdzielić swój czas pomiędzy zwiedzanie i odpoczynek na którejś z lokalnych plaż.

Zadar – Chorwacja

Zadar to miasto nieco bardziej kameralne od Splitu. Jest położone niecałe dwie godziny jazdy samochodem od aglomeracji. Ma własne, niewielkie lotnisko i dworzec autobusowy. Z Polski w sezonie dostaniesz się tam bez trudu.

Tereny dzisiejszego Zadaru już w IV wieku p.n.e. zamieszkiwało iliryjskie plemię Liburnów. We wczesnym średniowieczu osada nosiła tytuł wolnego miasta, a od XIII wieku na kilka stuleci znalazła się pod panowaniem weneckim. Na ten okres przypada największy rozwój kulturalny ośrodka.

Zadarskie stare miasto jest piękne, choć niewielkie. Z pewnością nie zmęczysz się, spacerując krętymi uliczkami i odnajdując nowe zakątki. Nie zgub się! Zachód słońca koniecznie spędź na morske orgulje, morskich organach, których dźwięki uprzyjemnią Ci podziwianie spektaklu. Nawet Hemingway wiedział, że nie ma to jak zadarskie zachody słońca. Sprawdź, czy mistrz miał rację!

Chciałbyś poznać dzieła Hemingwaya w oryginale? Nasze kursy języka angielskiego pomogą Ci opanować umiejętność czytania w języku obcym. Marzy Ci się lektura innych autorów: Dumasa, Cervantesa, Andruchowycza? Zapisz się na zajęcia francuskiego, hiszpańskiego lub ukraińskiego!

Omiš – Chorwacja

Otwórz mapę Chorwacji i znajdź miejsce, w którym Cetina wpada do morza. To właśnie w tym punkcie leży Omiš. Niewielkie miasteczko obdarzone jest niesamowitym urokiem. Góry niemal zsuwają się tam do wody. W pobliżu znajdziesz wiele plaż, w tym piaszczyste. Po dniu uczciwego opalania udaj się na spacer nadmorską promenadą.

Omiš to świetna baza wypadowa dla wspinaczy i miłośników wszelkiej aktywności sportowej. Niedaleko od miasta znajduje się początek spływu pontonowego Cetiną. To punkt obowiązkowy dla fanów adrenaliny. Wolisz spędzić czas nieco spokojniej? Skorzystaj z oferty lokalnego biura podróży i popłyń na którąś z pobliskich wysp.

Wjazd do Chorwacji

Republika Chorwacji weszła do Unii Europejskiej w 2013 roku, co znacznie ułatwiło podróżowanie. Aż do stycznia 2023 roku nie należała do strefy Schengen. Powodowało to długie kolejki na granicach w sezonie letnim. Obecnie problem ten został już rozwiązany.

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Do Chorwacji możesz podróżować z paszportem, ale nie jest to konieczne. Aby wjechać do kraju, weź ze sobą ważny dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów masz prawo przebywać na tym terenie do 90 dni bez dodatkowych formalności.

Vidimo se!

Krystalicznie czysta woda Adriatyku, chorwacka dolce vita i pyszny burek z serem skradły Twoje serce? Postanowiłeś kupić wakacyjny domek? Gratulujemy! Zanim jednak usiądziesz wygodnie w pachnącym cytrusami ogrodzie, będziesz musiał dokonać wielu formalności. Nasz tłumacz chorwackiego pomoże Ci przełożyć wszystkie niezbędne dokumenty z języka polskiego tak, abyś nie musiał się martwić o kwestie językowe. Masz pytania? Napisz do nas!

chatsimple