Co warto wiedzieć o Chinach?

Chinach; pozycja Chińskiej Republiki Ludowej na arenie międzynarodowej, Korea Południowa, kontynuacja dalszych inwestycji

Chiny to państwo, które ostatnio często pojawia się na łamach gazet, ze względu na kontrowersyjne działania dotyczące pandemii COVID-19, traktowania mniejszości narodowych czy stosunków z Tajwanem. To także ojczyzna pand, jedwabiu, prochu i papieru.

Aby doświadczyć Chin, należy odwiedzić ten kraj, a najlepiej w nim zamieszkać i jak najczęściej przebywać wśród jego mieszkańców. Nawet jeżeli się spełni warunki, istnieje ryzyko, że nie zdołamy w pełni poznać lokalnej kultury i zrozumieć jej. Nie zaszkodzi jednak spróbować!

Chiny – flaga

Obowiązująca od 1949 roku flaga Chińskiej Republiki Ludowej to czerwony prostokąt z pięcioma gwiazdami (jedną większą i czterema mniejszymi) umieszczonymi w lewym górnym rogu. Złote elementy symbolizują jedność czterech klas narodu z ideami socjalistycznymi państwa.

Chiny – powierzchnia

Chiny są trzecim co do wielkości państwem świata pod względem powierzchni (za: „Forbes”). Ich terytorium zajmuje 9 596 960 km² (to ok. 29 751 razy więcej niż Polska!). Większą część kraju zajmują wyżyny i góry. Jego wielkość sprawia, że są tam aż trzy strefy klimatyczne: zwrotnikowa, podzwrotnikowa i umiarkowana.

Góry w Chinach

Chiny są domem najwyższych gór świata. Na ich terenie leży Mount Everest (8848,86 m n.p.m.), K2 (8,611 m n.p.m.) i Lhotse (8,516 m n.p.m.). To tu znajdziemy jedno z najbardziej malowniczym pasm – Góry Żółte. Ponad ¾ terytorium kraju znajduje się powyżej 500 m n.p.m. Różnica wysokości pomiędzy najniższym i najwyższym punktem (Mount Everest i depresją w Kotlinie Turfańskiej) wynosi 9002 m i jest największa na świecie.

Rzeki w Chinach

Chiny są bardzo zasobne w wodę, ponad 5000 rzek znajdujących się na ich terytorium ma dorzecza większe niż 100 km². Co ciekawe, niektóre z nich noszą nazwy związane z kolorami. Najdłuższe to: Jangcy (Rzeka Błękitna, 5520 km) i Huang He (Rzeka Żółta, 4670 km).

Chiny – liczba ludności

Chiny to gigant nie tylko pod względem powierzchni, ale również liczby żyjących w nich ludzi – od dawna zajmują pierwsze miejsce na liście najludniejszych krajów świata. Mieszka tam ponad 1 400 000 osób (za: worldpopulationreview.com).

Najliczniejszą grupę w Chinach stanowią Chińczycy Han. Największe mniejszości narodowe to: Zhuang, Mandżurowie, Hui, Miao, Ujgurzy, Yi, Tujia, Mongołowie i Nepalczycy. Ludność rozmieszczona jest nierównomiernie, co wynika głównie z ukształtowania geograficznego (tereny górskie i pustynne są słabo zamieszkałe). Największą gęstość zaludnienia mają Nizina Chińska i pas wybrzeża. Na tych obszarach znajdują się główne miasta, takie jak Pekin, Szanghaj czy Shenzhen.

Miasta w Chinach

Chińskie miasta podzielone zostały na cztery grupy w zależności od ich wielkości i znaczenia. Najważniejsze z nich: Szanghaj, Pekin, Shenzhen i Kanton znajdują się w pierwszej kategorii; w drugiej są 34 aglomeracje (za: lan-bridge.com). Co ciekawe nawet w grupie trzeciej i czwartej znajdziemy ośrodki zamieszkane przez kilka milionów ludzi.

Chiny – stolica

Stolicą Chin i drugą najludniejszą aglomeracją jest Pekin. To ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy, kulturalny i przemysłowy kraju. Jego chińska nazwa 北京 (Běijīng) oznacza po prostu „północną stolicę”. Swoją obecną funkcję pełni od 1949 roku, gdy powstała Chińska Republika Ludowa. W 2022 roku odbyły się tam zimowe igrzyska olimpijskie.

Chinach; nauka języków obcych, trzeba mieć wizę studencką, w tej części Chin czy też Chińskiej Republiki Ludowej
Chinach; pozycja Chińskiej Republiki Ludowej na arenie międzynarodowej, Korea Południowa, kontynuacja dalszych inwestycji
Hua Shan w Chinach; występują ograniczenia, jednocześnie oświadczam, że Chiny stały, władze lokalne w polityce wewnętrznej

Jaka jest różnica czasu między Polską a Chinami?

Na terytorium Chin, pomimo tego, że znajduje się ono w geograficznych granicach pięciu stref czasowych (od UTC+5 do UTC+9), przez cały rok obowiązuje tylko jedna – UTC+8 (Chiński Czas Standardowy). W związku z tym w zimie różnica pomiędzy Polską a Chinami wynosi 7 godzin, a w lecie – 6.

Religia w Chinach

Głównymi religiami w Chinach są konfucjanizm, taoizm i buddyzm. Wpływają one nie tylko na życie codzienne, ale również na naukę, sztukę czy politykę. Bardzo ważną rolę w społeczeństwie odgrywa kult przodków. Od powstania Chińskiej Republiki Ludowej z powodzeniem promuje się ateizm; obecnie jako osoby niewierzące określa się 52,2% populacji (za: state.gov).

Święta w Chinach

Większość świąt w Chinach nie jest ustalanych według kalendarza gregoriańskiego, ale księżycowego, dlatego też ich daty są ruchome. Najważniejsze z nich to Święto Wiosny (znane w Europie jako Chiński Nowy Rok, przypadające na styczeń/luty), Święto Zmarłych (kwiecień), Święto Pracy (1 maja), Święto Smoczych Łodzi (czerwiec), Święto Środka Jesieni (wrzesień) i Święto Narodowe (październik). Celebracje wiążą się z ogromną migracją ludzi, którzy wracają do rodzinnych domów, aby spędzić kilka dni z bliskimi.

Języki Chin

W Chinach mówi się 302 językami. Najważniejszy z nich jest mandaryński (tzw. putonghua, mowa wspólna). W Hongkongu używa się głównie kantońskiego i angielskiego, a w Makau również portugalskiego. Najpopularniejsze języki mniejszości to: mongolski, tybetański i ujgurski.

Standardowy język mandaryński

Mandaryński jest językiem z największą ilością rodzimych użytkowników – 920 milionów (za: Ethnologue). Mówi się nim m.in. w Chinach, Korei Północnej i Południowej, Singapurze, Malezji i na Tajwanie. To także jeden z języków oficjalnych ONZ.

Nauka mandaryńskiego nie należy do najprostszych ze względu m.in. na skomplikowany system pisma i tonalność. Nie poddawaj się jednak, w szkole językowej Skrivanek pokażemy Ci, że to wyzwanie da się pokonać. Umiejętność porozumiewania się po chińsku przyniesie Ci wiele satysfakcji – przekonali się o tym członkowie naszego zespołu, którzy podjęli się tego zadania.

Standardowy język kantoński

Kantoński używają przede wszystkim mieszkańcy Hongkongu i graniczących z nim miast kontynentalnych Chin (m.in. Kantonu). Posługuje się nim ponad 85 milionów ludzi (za: Ethnologue). W Europie najczęściej możemy usłyszeć go, oglądając hongkońskie produkcje filmowe. Jego pismo wykazuje duże podobieństwo do mandaryńskiego; wymowa jest dużo trudniejsza m.in. ze względu na większą liczbę tonów.

Język mongolski

Mongolski jest urzędowym językiem Mongolii, używanym przez ponad 8 milionów ludzi (za: worlddata.com) mieszkających na terenie tego kraju oraz w niektórych regionach Chin i Rosji. Do jego zapisu stosuje się aż trzy systemy: cyrylicę, alfabet łaciński oraz tradycyjne pismo mongolskie (w chińskiej Mongolii Wewnętrznej).

Waluta w Chinach

Chińska waluta jest znana w Europie jako yuan lub renminbi. W Państwie Środka używa się również słowa „kuai” (chiń. ), oznaczającego „kawałek”. Jej skrót to CNY oraz RMB. Jeden yuan dzieli się na 10 jiao i 100 fenów. Za regulację tego środka płatniczego odpowiada Ludowy Bank Chin.

Twoja firma ma biznesowe powiązania z Chinami? Chciałbyś poprawić wzajemne relacje, przechodząc na komunikację w języku chińskim? Skorzystaj z pomocy naszych wykwalifikowanych tłumaczy, którzy nie tylko doskonale posługują się mandaryńskim, ale również znają lokalne zwyczaje.

回头见!

Obecnie podróż do Chin jest niemożliwa ze względu na obostrzenia pandemiczne, mamy jednak nadzieję, że wkrótce sytuacja się poprawi i znów będzie można zwiedzać tak niesamowite miejsca jak Zakazane Miasto czy Wielki Mur. Też nie możesz się już doczekać?

Ze względu na trudności z przemieszczaniem się ludzi między Polską a Chinami szukasz na miejscu pracowników, którzy uczą się chińskiego jako drugiego języka? Sprawdź ich umiejętności za pomocą Focus Audit Tool.

chatsimple