Co warto wiedzieć o Francji?

miejsce Francji wśród państw Unii Europejskiej

Co Ci przychodzi do głowy, gdy myślisz o Francji? Może wykwintna kuchnia i wytrawne wina? Szykowne ubrania Paryżanek? Lawendowe pola Prowansji i słoneczne Côte d’Azur?

Być może Twoje skojarzenia są zupełnie inne, jednak z pewnością, gdy słyszysz o tym kraju, wyobraźnia podsuwa Ci wiele barwnych obrazów. Jeśli jesteś ciekawy Francji, zapraszamy do lektury!

Geografia Francji

Do kraju należą tereny leżące w Europie Zachodniej oraz terytoria zależne i departamenty zamorskie. Granice tzw. Francji metropolitarnej wyznaczają Morze Śródziemne na południu, Morze Północne na północy, rzeka Ren na wschodzie oraz Zatoka Biskajska na zachodzie. Państwo to graniczy z Belgią, Andorą, Monako, Hiszpanią, Niemcami, Luksemburgiem, Szwajcarią i Włochami.

na stronie miast Francji
rozmowy dotyczące budżetu Francji
transport

Najdłuższa rzeka Francji

Jak nazywa się najdłuższa rzeka Francji? Czy wiedziałeś, że najwyższy szczyt kraju jest również najwyższym naszego kontynentu? Przyjrzyjmy się kilku rekordom geograficznym!

  • Najdłuższą rzeką jest Loara, licząca sobie 1020 km długości.
  • Największe jezioro leżące tylko na terytorium kraju to jezioro Bourget.
  • Najwyższym szczytem kraju (a zarazem Europy) jest Mont Blanc (4807,81 m n.p.m.).
  • Największą wyspą należącą do Francji kontynentalnej jest Korsyka.
  • Najcieplejszym miastem jest położony na Francuskiej Riwierze Nimes, a najzimniejszym – znajdująca się na wschodzie kraju miejscowość Mouthe.

Regiony Francji

Od 2016 roku Francja jest podzielona na trzynaście regionów (wcześniej było ich dwadzieścia dwa). Są to: Nowa Akwitania, Grand Est, Bretania, Burgundia-Franche-Comté, Île-de-France, Korsyka, Kraj Loary, Oksytania, Hauts-de-France, Normandia, Owernia-Rodan-Alpy, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Region Centralny-Dolina Loary. Każdy z nich słynie z własnej kuchni i tradycji. Aby naprawdę poznać ten kraj, trzeba odwiedzić je wszystkie!

Jakie wyspy należą do Francji?

Oprócz tzw. l’Hexagone (sześciokąta), czyli terytorium Francji leżącego na kontynencie, do kraju należy kilkaset wysp. Są to m.in. znajdująca się na Morzu Śródziemnym Korsyka, atlantycki Oléron oraz tereny wchodzące w skład departamentów zamorskich: Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion i Majotta.

Co warto zobaczyć we Francji?

Francja to kraj o powierzchni dwa razy większej od Polski. 90 mln turystów odwiedzających ten kraj rocznie (za: France Diplomacy, www.diplomatie.gouv.fr) nie może się mylić! Opisanie wszystkich miejsc wartych odwiedzenia nie jest możliwe, dlatego też zapraszamy do naszego subiektywnego przewodnika po najciekawszych regionach.

Lazurowe Wybrzeże

Myśląc o Francji, ciężko jest pominąć jej riwierę. W miejscowościach takich jak Marsylia, Nicea, Saint-Tropez czy Cannes odpoczywają „zwykli” ludzie i najsłynniejsi celebryci. Ciężko się temu dziwić: Lazurowe Wybrzeże przyciąga nieziemskimi widokami, słoneczną pogodą i ciepłym morzem.

Normandia

Surowa północ kraju w niczym nie przypomina południowego słonecznego wybrzeża. Jednak nie oznacza to, że nie jest warta odwiedzenia, wręcz przeciwnie! Imponujące klify, średniowieczne miasteczka, malownicze porty i pyszna kuchnia bogata w owoce morza zrekompensują częste deszcze i nieco zimniejszy klimat.

Dolina Loary

Jako dziecko marzyłeś o zamieszkaniu w zamku? A może mimo upływu lat nie porzuciłeś tego pragnienia? Wybierz się zatem do Doliny Loary, z pewnością Ci się spodoba! Znajdziesz tam ponad 400 niezwykłych rezydencji dostępnych do zwiedzania, a w przerwach od oglądania wnętrz kolejnego zamku będziesz mógł się raczyć winem z lokalnych winnic.

Co jest stolicą Francji?

Leżąca nad Sekwaną stolica Francji, Paryż, według Business Insidera była trzecim najchętniej odwiedzanym miastem w 2018 roku. Zgodnie z szacunkami ICCA (International Congress and Convention Association) to właśnie tu zorganizowano najwięcej kongresów międzynarodowych.

Od stuleci Paryż pobudza wyobraźnię artystów i podróżników chcących podziwiać widoki ze wzgórza Montmartre, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wieżą Eiffla lub zanurzyć się w świecie sztuki w muzeum Luwr. Nic dziwnego, że miasto to dostało wiele „przezwisk”: Miasto Świateł, Stolica Mody czy The City of Love.

wyjazd za granicę
umowy o współpracy
obowiązkowe w całości

Jak wygląda flaga Francji?

Obecna flaga Francji obowiązuje od końca XVIII wieku. Tzw. Tricolore to prostokąt podzielony trzema pionowymi pasami w kolorach niebieskim, białym i czerwonym. Mają one znaczenie symboliczne: biały nawiązuje do wyglądu wcześniejszej flagi królewskiej, a czerwony i niebieski do stolicy kraju. Istnieje również inna interpretacja, popularna w czasach, gdy ustalano wygląd narodowego symbolu: biały oznacza króla, niebieski – szlachtę, a czerwony – lud.

Hymn Francji

Hymn Francji, Marsylianka, został stworzony przez Claude’a Josepha Rougeta de Lisle’a 25 kwietnia 1792 roku. Jego inspiracją był wymarsz Armii Renu, co odzwierciedlił w ówczesnym tytule – Marsz wojenny Armii Renu. Pieśń zyskała na popularności podczas rewolucji francuskiej. Szczególnie upodobali ją sobie marsylscy żołnierze zdobywający pałac Tuileries w Paryżu. To właśnie im zawdzięczamy obecną nazwę hymnu.

Jaka jest waluta we Francji?

Od 2002 roku we Francji obowiązuje euro. Płacić nim można nie tylko na kontynencie, ale również w terytoriach zamorskich, co ułatwia wymianę gospodarczą oraz podróże. Wcześniej przez 207 lat walutą kraju był frank francuski.

Prezydent Francji

Prezydent Francji jest jednocześnie głową tego kraju oraz z urzędu współksięciem świeckim Andory. Obecnie, od 2017 roku, tytuł ten nosi Emmanuel Macron, który zastąpił Françoisa Hollande’a. Wybór młodego (jak na takie stanowisko) człowieka oraz jego małżeństwo z o ponad dwadzieścia lat starszą Brigitte Macron wywołały sensację. Nie przeszkodziło to jednak obecnemu prezydentowi w reelekcji na drugą kadencję.

Dlaczego 14 lipca jest świętem narodowym we Francji?

14 lipca to najważniejsze święto narodowe Francji. Dzień ten upamiętnia szturm na Bastylię, do którego doszło 14 lipca 1789 roku. W wyniku tego wydarzenia rozpoczęła się rewolucja francuska i została obalona monarchia absolutna w tym kraju. Aby je upamiętnić, w całym państwie organizuje się pokazy sztucznych ogni oraz parady wojskowe, w których biorą udział urzędnicy państwowi oraz zagraniczni goście.

Lazurowe Wybrzeże; Francja jest częścią UE
Francja znajduje się w Europie i jest częścią UE
dostępne w Warszawie

Języki Francji

Francja posiada jeden język urzędowy – jest nim francuski. Posługuje się nim zdecydowana większość mieszkańców państwa. Część z nich do komunikacji prywatnej wykorzystuje dodatkowo języki regionalne, takie jak: baskijski, bretoński, burgundzki czy prowansalski.

Język francuski

Szacuje się, że francuski jest językiem ojczystym dla ok. 80 mln ludzi z Francji, Belgii, Szwajcarii i Kanady. Ponadto prawie 300 mln użytkuje go jako drugi język. Ma on status urzędowego w ponad 50 krajach, m.in. w: Demokratycznej Republice Konga, Libanie, Rwandzie czy Nigrze. Nad zachowaniem jego czystości czuwa Akademia Francuska, a jego promowaniem na świecie zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Frankofonii.

Język francuski otwiera wiele drzwi, zwłaszcza jeśli marzysz o afrykańskich podróżach lub pracujesz w handlu zagranicznym. Zawsze marzyłeś o nauczeniu się go i nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się z nami! Lektorzy z naszej szkoły językowej przeprowadzą Cię bezboleśnie przez cały proces. Zaczniesz mówić w języku Moliera szybciej, niż myślisz!

Wjazd do Francji

Francja znajduje się w Unii Europejskiej i przynależy do strefy Schengen. Dzięki temu wjazd Polaków do tego kraju jest możliwy zarówno na podstawie dowodu, jak i paszportu. Dotyczy to również terytoriów zamorskich. Nie ma konieczności wyrabiania wiz czy aplikowania o dodatkowe pozwolenia, nawet jeśli podróżujemy w celach zawodowych. Turystom zaleca się, aby wyrobili sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z podstawowych usług medycznych za granicą.

koszty leczenia w czasie pobytu na terenie Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Hiszpanii
miejsce Francji wśród państw Unii Europejskiej
Komisja Europejska w Polsce

C’est la vie

Francja to ogromny kraj o bogatej kulturze, dlatego nie da się zawrzeć wszystkich najistotniejszych informacji w jednym artykule. C’est la vie, takie jest życie, jak mówią Francuzi. Jeśli jednak dobrze poznałeś ich kulturę, ponieważ Twoje życie jest związane z tym państwem, a na naszego bloga dotarłeś w poszukiwaniu profesjonalnego tłumaczenia z języka francuskiego lub na język francuski, skontaktuj się z nami!

chatsimple