Co warto wiedzieć o Hiszpanii?

stolica Hiszpanii, miasta autonomiczne

XVI-wieczna Hiszpania była tak wielka, że mówiono o niej: imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce. I choć od tego czasu wiele się zmieniło, a terytorium kraju znacznie się zmniejszyło, jego język i kultura wciąż odgrywają znaczącą rolę w dzisiejszym świecie.

Z czym kojarzy Ci się Hiszpania? Z taneczną muzyką, słońcem, uśmiechniętymi ludźmi, groźnymi bykami i winem? A może spędziłeś już tam wakacje i wiesz, że nie da się jej opisać w kilku słowach? Bez względu na odpowiedź wierzymy, że ten kraj wciąż może Cię zaskoczyć!

Gdzie leży Hiszpania?

Hiszpania to państwo położone w Europie Zachodniej. Większa część jej terytorium znajduje się na Półwyspie Iberyjskim, który kraj dzieli z Portugalią. Ponadto w skład Hiszpanii wchodzą również m.in. Wyspy Kanaryjskie, Baleary oraz afrykańskie enklawy Ceuta i Melilla. Cała jej powierzchnia to 505 944 km²; zajmuje zatem czwarte pod względem wielkości miejsce w Europie (po Rosji, Ukrainie i Francji).

Łuk Triumfalny w Barcelonie; zabytki w Hiszpanii, adresy ip
zaświadczenie, udostępnianie statystyk, Komisja Europejska
Costa del Sol; pamiętaj o Hiszpanii

Czy w Hiszpanii jest ten sam czas co w Polsce?

Na to pytanie można udzielić przewrotnej odpowiedzi: tak i nie. Tak, jeśli mamy na myśli terytorium Hiszpanii znajdujące się na Półwyspie Iberyjskim. Leży ono bowiem w strefie czasu środkowoeuropejskiego UTC +01:00 w zimie oraz UTC +02:00 w lecie (tak samo jak cały nasz kraj). Nie – w przypadku Wysp Kanaryjskich, w których na zegarkach jest zawsze godzina wcześniej.

Co warto zobaczyć w Hiszpanii?

W Hiszpanii każdy znajdzie coś dla siebie. Ten kraj jest wyjątkowo bogaty w atrakcje turystyczne. Miłośnicy morza mają do dyspozycji 7921 km linii brzegowej i plaże położone nad Oceanem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Morzem Kantabryjskim. Ci, którzy wolą góry, także nie poczują się zawiedzeni; na Półwyspie Iberyjskim wędrować można m.in. po Pirenejach, Górach Betyckich i Górach Kastylijskich. Na wyspach czekają na nas liczne wulkany, w tym najwyższy szczyt kraju – położony na Teneryfie Teide (3715 m n.p.m.).

Wyspy Kanaryjskie

Kanary to archipelag ośmiu wysp położonych na Oceanie Atlantyckim. Przez cały rok przyciągają one atrakcyjną pogodą nie tylko surferów, ale również osoby spragnione odpoczynku. Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma, El Hierro i La Graciosa; mimo że znajdują się tak blisko siebie, znacznie się różnią. Odkryj swoją ulubioną!

Park Guell w Hiszpanii; przetwarzane dane w Internecie
tancerze flamenco w Hiszpanii; komitet ds identyfikacji produktów
Park Guell w Hiszpanii, treści reklam na stronie

Barcelona

Stolica Katalonii jest mekką miłośników architektury. To w niej tworzył wielki Gaudi. Na każdym kroku można więc natknąć się na jego dzieła: kościół Sagrada Familia, bajeczny Park Güell czy kamienice Casa Vicens, Casa Mila i Casa Batlló. To jednak nie wszystko, co to miasto ma do zaoferowania. Po dniu spędzonym na zwiedzaniu udaj się koniecznie do dzielnicy La Barceloneta i ciesz się ostatnimi promieniami słońca na jednej z licznych plaż.

Andaluzja

Marzy Ci się Hiszpania znana z pocztówek? Koniecznie wybierz się do Andaluzji! To właśnie tam spotkasz najwięcej tancerzy flamenco, byków i arabskiej architektury. W Grenadzie zwiedzisz majestatyczną Alhambrę, w Sewilli zachwycisz się ogromnym Placem Hiszpańskim, a w Kordobie popodziwiasz jedyną w swoim rodzaju katedrę-meczet. A gdy już znudzą Ci się miasta, wybierz się w góry lub na plaże Costa del Sol; w Andaluzji wszystko jest blisko.

Co jest stolicą Hiszpanii?

Życie polityczne Hiszpanii od 1561 roku kręci się wokół Madrytu, kiedy to ówczesny król Filip II zdecydował się przenieść tam stolicę kraju z pobliskiego Toledo. Obecnie miasto jest siedzibą najważniejszych hiszpańskich firm (np. Santander, Iberia LAE czy Repsol) oraz instytucji kultury (Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza oraz Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii). To również tam działa się akcja sławnego Domu z papieru!

Ile trwa lot do Hiszpanii?

Bezpośredni lot pomiędzy Polską a Hiszpanią trwa nieco poniżej 4 godzin, zależnie od lotniska wylotu i przylotu. Przykładowa podróż z Warszawy do Madrytu na pokładzie linii Ryanair to ok. 3 godziny 40 minut. Czas nieco się wydłuża, jeśli chcemy udać się na Wyspy Kanaryjskie (np. lot Wrocław – Lanzarote trwa 5 godzin 15 minut) lub skraca, gdy celem naszej podróży są Baleary (np. podróż Katowice – Palma de Mallorca to tylko 2 godziny 55 minut).

stolica Hiszpanii, miasta autonomiczne
widok na Malagę; oprócz tego warto zobaczyć gaje oliwne i najstarsze miasto Hiszpanii
Komisja Europejska w Unii Europejskiej

W jakich językach mówi się w Hiszpanii?

Hiszpański to niejedyny język używany w Hiszpanii. Zależnie od regionu status oficjalnego mają również m.in. kataloński (w niektórym regionach: walencki), baskijski, galicyjski i aranejski. Ponadto istnieje wiele dialektów i języków regionalnych, które używane są przede wszystkim w domach. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy na zajęcia do naszej szkoły językowej!

Język hiszpański (castellano)

Kiedy myślimy o języku hiszpańskim, w rzeczywistości chodzi nam o język kastylijski. Posługuje się nim około 580 milionów osób na całym świecie (za: Instituto Cervantes). Według konstytucji z 1978 roku każdy mieszkaniec Hiszpanii, niezależnie od zamieszkiwanego regionu, powinien go znać. Ponadto jest on urzędowy w 20 innych krajach (m.in. Meksyku, Kolumbii, Wenezueli czy Peru). Chętnie uczą się go ludzie na całym świecie – wśród nich również niektórzy nasi pracownicy – biorąc udział w kursach stacjonarnych lub online.

Język kataloński (catalán)

Język kataloński możemy usłyszeć przede wszystkim w Katalonii (której stolicą jest Barcelona), na Balearach, we Wspólnocie Walenckiej oraz w Andorze. Posługuje się nim ponad 9 milionów ludzi (za: La Vanguardia). W brzmieniu przypomina on połączenie hiszpańskiego z francuskim.

Język baskijski (euskera)

Baskijski to wyjątkowy język, nienależący do żadnej rodziny językowej. Według Instytutu Kultury Baskijskiej (Euskal Kultur Erakundea) ma on niecały milion użytkowników. Zdecydowana większość z nich żyje w górskich prowincjach na pograniczu Hiszpanii i Francji. Wyróżnia się dziesięć dialektów baskijskiego, znacznie różniących się między sobą.

Język galicyjski (gallego)

Jeśli płynnie posługujesz się hiszpańskim i portugalskim, z pewnością bez trudu zrozumiesz gallego. Według galicyjskiego Consello da Cultura Gallega jest on używany przez około dwa i pół miliona ludzi, z których dwa miliony posługują się nim na co dzień.

Język aranejski (aranés)

W języku aranejskim mówi zaledwie około 5000 osób (za: „El País”) zamieszkujących głównie pirenejską Val d’Aran. Służy on przede wszystkim do komunikacji prywatnej; od 1984 roku jest również nauczany w lokalnych szkołach.

Jaka waluta jest w Hiszpanii?

Od 2002 roku Hiszpania należy do strefy euro. Waluta ta zastąpiła wcześniejszą pesetę hiszpańską (1 peseta była równa 100 centimos). W euro możemy płacić zarówno na kontynencie, w afrykańskich enklawach Ceucie i Melilli, jak i na Wyspach Kanaryjskich.

Jak wygląda flaga Hiszpanii?

Flaga Hiszpanii ma kształt prostokąta podzielonego na dwa węższe poziome pasy w kolorze czerwonym z szerszym żółtym pasem pośrodku. Na nim znajduje się herb kraju zwieńczony koroną między Słupami Heraklesa, wzorowany na herbach dawnych królestw Półwyspu Iberyjskiego. Na przestrzeni wieków wygląd flagi ulegał zmianom; obecny symbol państwowy został przyjęty w 1981 roku.

Hiszpanii; dawki przypominającej w czasie pobytu
wyjazd do Hiszpanii cieszy się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii
Katalonia; pierwszego testu

Jak ma na imię obecna królowa Hiszpanii?

Obecną królową Hiszpanii jest Letycja, z domu Letizia Ortis Rocosolano. W 2004 roku wyszła ona za mąż za ówczesnego następcę tronu Filipa VI Burbona. Gdy w 2014 roku jego ojciec, Jan Karol I Burbon abdykował, para zyskała tytuły królewskie.

¡Nos vemos!

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, dlaczego warto odwiedzić Hiszpanię! Jeśli chciałbyś do tego kraju nie tylko pojechać, ale również zacząć w nim prowadzić biznes, z pewnością zainteresują Cię nasze usługi tłumaczeniowe lub copywriterskie. Powiedz nam, czego potrzebujesz, a my zajmiemy się całą resztą.

chatsimple