Co warto wiedzieć o San Marino?

San Marino
San Marino

Do San Marino, jednego z europejskich mikropaństw, turyści zazwyczaj trafiają przypadkiem, podczas wizyty we włoskim Rimini. Niektóre osoby przekraczają granicę „niechcący”, nie zdając sobie nawet sprawy, że oto właśnie znaleźli się na terytorium innego kraju.

Inni odwiedzają San Marino z ciekawości; chcą przekonać się, jak wygląda życie w tym niewielkim państwie, i pochwalić się pobytem w kolejnym kraju. Mało kto traktuje enklawę jako główny cel wycieczki.

Gdzie leży San Marino?

San Marino jest „wciśnięte” w terytorium Włoch. Sąsiaduje z regionami Emilia-Romania i Marche. Jego linia graniczna ma jedynie 39 km długości. Mimo że San Marino leży niedaleko Morza Adriatyckiego, nie ma dostępu do jego wybrzeża. Od pobliskiego miasta-portu Rimini dzieli je 22 km. Klimat panujący w San Marino jest wilgotny subtropikalny. Zimy są tam chłodne i deszczowe, a lata gorące.

Góry w San Marino

Kraj jest położony w górzystym terenie, w paśmie Apeninów. Najwyższy szczyt to, liczący sobie 749 m n.p.m., Monte Titano, który w 2008 roku został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Inne wzniesienia to Monte Carlo, Monte Ceretto i Monte Ghelfa.

San Marino – powierzchnia

San Marino stanowi trzeci najmniejszy kraj Europy pod względem wielkości (w tej konkurencji ustępuje tylko Watykanowi i Monako). Jego powierzchnia to 60,5 km2, a szerokość w najszerszym odcinku wynosi niecałe 12 km.

San Marino – ludność

Populacja San Marino wynosi prawie 35 tysięcy ludzi i wykazuje nieznaczną tendencję wzrostową. Jego gęstość zaludnienia to 566 osób na km2. Aż 97% ludności mieszka na obszarze zurbanizowanym (za: worldometers.info). Około 5000 z nich to obcokrajowcy, głównie Włosi (za: macrotrends.net). Głównym wyznaniem kraju jest katolicyzm.

Jeśli z krajami włoskojęzycznymi wiąże Cię nie tylko hobby, ale również praca, z pewnością „tłumacz języka włoskiego” to częsta pozycja w historii Twojej wyszukiwarki. Jeśli nie chcesz polegać na przypadkowo znalezionych osobach i pragniesz nawiązać dłuższą współpracę, to dobrze trafiłeś! Odezwij się do nas, a opowiemy Ci dokładnie, w czym możemy pomóc Twojej firmie.

Stolica San Marino

Stolica kraju to, położone na zachodnim zboczu Monte Titano, San Marino, nazywane czasem pieszczotliwie po prostu „Città” (miasto). Jest to trzecie co do wielkości miasto kraju. Mieszka w nim około 4,5 tysiąca osób. Inne ważne ośrodki miejskie to Serravalle i Borgo Maggiore (za: population-hub.com).

W San Marino znajdują się uczelnie wyższe, siedziba rządu i liczne zabytki turystyczne. Odwiedzający miasto goście mogą zobaczyć pozostałości po średniowiecznych domach, placach i fortyfikacjach. Jednymi z najciekawszych obiektów są twierdza Guaita z XI wieku, bazylika św. Maryna i ratusz Palazzo Pubblico.

San Marino
San Marino
San Marino

Flaga San Marino

Flaga San Marino to prostokąt podzielony na dwa pasy: biały i niebieski. Na jego środku znajduje się herb republiki, na którym można ujrzeć wieże reprezentujące główne zamki kraju: Guiata, Cesta i Montale.

Język San Marino

Oficjalnym językiem San Marino jest włoski. Posługują się nim wszyscy mieszkańcy kraju. Najstarsi z nich używają również miejscowego dialektu – języka emilijskiego. Nie wykształcił on standardowej formy pisemnej. Obecnie zagraża mu wyginięcie.

Focus Audit Tool to oprogramowanie do audytu językowego, które jest niezwykle przydatne dla rekruterów. Wystarczy, aby Twój kandydat do pracy wypełnił krótki test znajomości języka włoskiego, angielskiego lub hiszpańskiego, abyś za pomocą kilku kliknięć myszki mógł poznać jego poziom zaawansowania.

San Marino – ciekawostki

W San Marino nie ma lotniska ani dworca kolejowego. Przed II wojną światową istniało połączenie kolejowe z Rimini, ale znaczna część infrastruktury została zniszczona podczas walk. Do kraju można się dostać samochodem lub autobusem z Włoch.

Podczas II wojny światowej San Marino zachowało neutralność i przyjęło licznych uchodźców z Włoch.

San Marino jest uważane za najstarszą republikę świata. Symbolicznie jej początek sięga 301 r. n.e. Właśnie wtedy św. Maryn założył wspólnotę religijną na Monte Titano, uciekając przed prześladowaniami.

Ustrojem San Marino jest republika konstytucyjna. Władza ustawodawcza należy do Wielkiej Rady Generalnej, wybieranej raz na 6 lat. Co pół roku wyznacza ona dwóch kapitanów regentów, którzy pełnią funkcję głowy państwa. Wraz z nimi władzę wykonawczą sprawują Kongres Stanu i Rady Zamków (miast). Za wymierzanie sprawiedliwości odpowiada Rada Dwunastu.

Kraj nie należy do Unii Europejskiej. Mimo to od 2002 roku, na mocy porozumienia ze wspólnotą, na jego terenie obowiązuje euro.

Reprezentanci San Marino wyróżnili się podczas XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020, które odbyły się w Tokio, zdobywając aż 3 medale (brązowy i srebrny w trapie oraz złoty w zapasach). Był to pierwszy taki sukces w historii kraju.

A dopo!

San Marino łatwo przeoczyć, zarówno na mapie, jak i podczas planowania zagranicznych wojaży. Warto jednak zajrzeć tam podczas pobytu we Włoszech, zatrzymać się nieco, odpocząć od zgiełku plaż i zadeptanych przez turystów zabytków. W maleńkiej enklawie czeka na odwiedzających prawdziwa podróż w przeszłość.

Zanim dopiszesz San Marino na listę miejsc do obejrzenia, odpowiedz sobie szczerze na pytanie: jak się miewa Twój włoski? Jeśli nie jesteś pewien albo wiesz, że powinieneś nieco poćwiczyć, zapraszamy do naszej szkoły! Kurs języka włoskiego pomoże Ci nabyć wiele praktycznych umiejętności, takich jak np. pytanie o drogę, robienie zakupów, rozmowa o pracę czy autoprezentacja.

chatsimple