Co wydarzyło się 11 listopada?

11 listopada. W II Rzeczypospolitej święto obchodzono jedynie dwa razy. Później obchody zostały zakazane przez władze okupacyjne.

Każdego roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. To jedno z najważniejszych świąt państwowych w kalendarzu. Nic dziwnego – tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów.

Jaka jest historia Święta Niepodległości i dlaczego wypada ono właśnie 11 listopada? Jak obchodzono je na przestrzeni lat? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie czytajcie dalej!

Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada?

Odzyskanie przez Polskę niepodległości było długim procesem, którego symbolem stało się Święto Niepodległości 11 listopada. Dlaczego wybrano właśnie ten dzień?

11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski przejął władzę zwierzchnią i naczelne dowództwo nad wojskiem polskim z rąk Rady Regencyjnej.

Ten dzień ma znaczenie także dla całej Europy. To rocznica podpisania rozejmu w Compiègne, który przypieczętował klęskę państw centralnych w I wojnie światowej.

Od kiedy obchodzimy 11 listopada?

Choć data święta upamiętniającego odzyskanie niepodległości była dyskutowana, ostatecznie wybór padł na 11 listopada. Od 1937 roku jest to święto państwowe.

Według ustawy z 23 kwietnia 1937 roku:

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Nieoficjalne święto niepodległości obchodzono jednak wcześniej. W 1919 roku wciąż trwały walki o granice, a w 1920 roku uroczystości odbyły się 14 listopada. Józef Piłsudski został wtedy uhonorowany jako zwycięski Wódz Naczelny w wojnie polsko-bolszewickiej. Wręczono mu także buławę marszałkowską.

W międzywojennej Polsce oficjalne obchody Święta Niepodległości odbyły się tylko dwa razy.

II wojna światowa

Jak można się spodziewać, w czasie II wojny światowej i okupacji jawne obchodzenie święta niepodległości nie było już możliwe. Próby kultywowania obchodów dnia niepodległości wiązały się z groźbą represji ze strony władz okupacyjnych.

Mimo to nawet w tych trudnych czasach starano się zachować pamięć o 11 listopada. W miastach pojawiały się na przykład ulotki czy napisy „Jeszcze Polska nie zginęła”, „Polska walczy”, „Polska zwycięży”.

Narodowe Święto Niepodległości w PRLu

Podobna sytuacja jak podczas II wojny światowej miała miejsce w czasach PRL-u.

W 1945 roku władze komunistyczne zniosły Święto Niepodległości. Zastąpiło je Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone 22 lipca, czyli w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN z 1944 roku.

Starano się w ten sposób wymazać pamięć o Święcie Niepodległości, a także postaci Józefa Piłsudskiego. Święto zostało przywrócone na początku transformacji systemowej, w 1989 roku, i od tego czasu celebruje się je każdego roku.

Pierwsze obchody święta niepodległości jako święta państwowego odbyły się w 1937 roku
11 listopada. W II Rzeczypospolitej święto obchodzono jedynie dwa razy. Później obchody zostały zakazane przez władze okupacyjne.
W II Rzeczypospolitej sprawą dyskusyjną była data rocznicy odzyskania niepodległości. Ostatecznie wybór padł na 11 listopada.

Czy 11 listopada jest dniem wolnym od pracy?

Wielu z nas co roku zadaje sobie to pytanie. Odpowiadamy!

11 listopada jest oficjalnym dniem świątecznym w Polsce, co oznacza, że jest to dzień wolny od pracy.

Obchody 11 listopada

Obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się corocznie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Poza tym w wielu miastach organizowane są patriotyczne manifestacje i pochody, w tym ta największa w stolicy Polski.

Ciekawą formą obchodów jest odbywający się od 1989 roku warszawski Bieg Niepodległości łączący pamięć o historii z promowaniem zdrowia. Z kolei od 2009 roku Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje tego dnia Koncert Niepodległości. Po Krakowie 11 listopada kursuje Tramwaj Patriotyczny, którego pasażerowie podczas jazdy śpiewają pieśni patriotyczne.

Poza Polską

Na przestrzeni setek lat wiele narodów na świecie musiało walczyć o swoją niepodległość. W związku z tym obchody podobne do naszego święta niepodległości można spotkać na całym świecie.

Najbardziej znanym wśród nich jest Dzień Niepodległości w USA.

Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych

Independence Day Amerykanie obchodzą co roku 4 lipca (słynne 4th of July). Święto upamiętnia podpisanie Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 roku.

4th of July obchodzi się hucznie. Organizowane są nie tylko spotkania rodzinne, ale także koncerty, parady i festyny, podczas których króluje amerykańska flaga. Nie może też zabraknąć symbolu 4 lipca, czyli wieczornego pokazu fajerwerków.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o świętach w Stanach Zjednoczonych, a przy tym zacząć płynnie rozmawiać w tym języku, polecamy kurs angielskiego w naszej szkole językowej.

W rocznicę odzyskania niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się państwowe obchody święta.
11 listopada można spotkać pochód żołnierzy odtwarzających historyczne oddziały walczące.
uroczystym świętem niepodległości; zwycięskiego wodza narodu

Rocznica odzyskania niepodległości

Od 11 listopada 1918 roku minęło już ponad sto lat, ale pamięć tego dnia wciąż jest silna. 123 lata zaborów, powstania i I wojna światowa – wszystko to zakończyło się powrotem Polski na mapę Europy. Bez dwóch zdań to jedno z ważniejszych świąt w roku. Czy poprzez udział w biegu, koncercie, czy po prostu poszerzenie wiedzy na temat historii Polski, warto je upamiętnić.

chatsimple