CV po niemiecku

Planujesz szukać pracy w Niemczech Przygotuj odpowiednie CV!
Planujesz szukać pracy w Niemczech Przygotuj odpowiednie CV!

Dowolność przekraczania granic na terenie Unii Europejskiej pozwala dużo łatwiej wyjechać za granicę w poszukiwaniu nowej pracy. Sąsiadujące z Polską Niemcy to czwarta co do wielkości gospodarka świata. Nic więc dziwnego, że Polacy tak chętnie właśnie tam poszukują lepszego zarobku.

Pamiętaj jednak, że każdy kraj ma swoje wymagania dotyczące formatu CV, dlatego ważne jest, aby przygotować swój życiorys zgodnie z wymaganiami kraju, w którym aplikujesz o pracę. Jeśli ubiegasz się o pracę w Niemczech, powinieneś poznać format niemieckiego CV i dostosować swoje CV do oczekiwanego przez Niemców standardu.

CV po niemiecku nie oznacza od razu poprawnego niemieckiego CV

Należy zdać sobie sprawę z faktu, że polskie CV przetłumaczone na niemiecki nie będzie tożsame z niemieckim CV (der Lebenslauf — po polsku ‘życiorys’). Polskie CV przetłumaczone na język niemiecki może zostać odrzucone przez pracodawcę z powodów formalnych.

Jeśli chcesz, aby Twoje CV po niemiecku było również uznawane za właściwe niemieckie CV, musisz sztywno trzymać się określonych zasad. Poprawność językowa jest tylko pierwszym krokiem!

Jak poprawnie napisać CV po niemiecku Od doświadczenia zawodowego po umiejscowienie zdjęcia, wszystko wyjaśniamy!
Czy niemieckie CV zatytujemy „Curriculum Vitae”
Oczekiwania niemieckich pracodawców i relalia rynku pracy

Jak napisać CV w języku niemieckim?

Na początku struktura niemieckiego CV – powinna być uporządkowana i przejrzysta. Niemcy dużą wagę przywiązują do ładu i dokładności, dlatego ważne jest, aby przygotować swoje CV zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Dokument powinien być ułożony w logicznej kolejności, aby pracodawca mógł łatwo przejrzeć Twoje kwalifikacje i doświadczenie.

Zawsze wypada dbać o poprawność językową, a w przypadku CV ma to jeszcze większe znaczenie. Szczególnie że Niemcy przykładają dużą wagę do należytej ortografii i interpunkcji.

Decydując się na szablon CV po niemiecku, w pierwszej kolejności należy się kierować jego przejrzystością, prostotą i elegancją. Profesjonalny internetowy kreator CV na pewno pozwoli Ci wybrać właściwą szatę graficzną zarówno do polskiego CV, jak i niemieckiego.

Poprawny nagłówek

Twoje CV zaczyna się od nagłówka „Curriculum Vitae? Trzeba go usunąć. Stosowanie łacińskiego zwrotu to zwyczaj, który przyszedł do Polski z krajów anglosaskich, ale u naszych sąsiadów się nie przyjął. Miejsce uzyskane przez jego usunięcie można, zamiast tego wykorzystać do opisania swoich sukcesów i osiągnięć.

Drugą, równie dobrą opcją jest umieszczenie na samej górze słowa Lebenslauf (życiorys). To standardowy zwyczajowy zwrot stosowany przez Niemców. Umieszczenie Lebenslauf w nagłówku CV pozwoli pracodawcy odnieść wrażenie, że znasz kulturę i obyczaje kraju, w którym aplikujesz o pracę, i tym samym zwiększy Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Nawet aplikując na stanowisko w niemieckiej firmie działającej w Polsce, również warto użyć Lebenslauf na górze niemieckiego CV. To już na starcie pokaże Twojemu potencjalnemu pracodawcy, że znasz niemieckie zwyczaje i posługujesz się tym językiem. Może to przydać się, szczególnie jeśli praca wymaga kontaktu z klientami/kontrahentami z Niemiec.

Koniecznie zamieść te elementy w CV po niemiecku – wzór
Dane kontaktowe w CV. W polskim CV nie musisz podawać tych informacji
Doświadczenie zawodowe w CV po niemiecku

Niezbędne elementy CV po niemiecku

W niemieckim CV nie może zabraknąć następujących elementów:

 • Dane osobowe
 • Edukacja
 • Doświadczenie zawodowe
 • Umiejętności
 • Inne aktywności, zainteresowania
 • Miejsce, data i podpis

Kolejność elementów musi też być zachowana tak jak podane powyżej, wszelkie odstępstwa od normy działają na Twoją niekorzyść!

Jakie dane osobowe należy zamieścić w CV po niemiecku?

Zapewne ubiegając się o pracę w Polsce, w sekcji danych osobowych w CV wpisujesz jedynie imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Niemieckie CV powinno zawierać więcej informacji!

Aby Twoje CV po niemiecku było wiarygodne dla pracodawcy, powinieneś również zamieścić następujące informacje:

 • adres korespondencyjny (uwzględniając kraj)
 • nazwisko panieńskie
 • datę i miejsce urodzenia
 • stan cywilny
 • liczbę posiadanych dzieci (ta informacja nie jest obowiązkowa, ale często umieszczana w CV)
 • narodowość

Sekcja danych osobowych to też najlepsze miejsce w CV na umieszczenie zdjęcia w formacie paszportowym. Powinno ono znajdować się w lewym lub prawym górnym rogu dokumentu i odzwierciedlać Twój profesjonalizm.

Oczekiwania pracodawcy wobec wykształcenia
Oczekiwania pracodawców nie ograniczają się tylko do dokumentów aplikacyjnych
pusty wzór CV po niemiecku

Opis doświadczenia zawodowego w CV po niemiecku

Popularna w Polsce rada, aby opisywać jedynie doświadczenie zawodowe z kilku ostatnich stanowisk, nie ma zastosowania przy pisaniu CV po niemiecku. W tym wypadku lepiej jest zwięźle i konkretnie opisać całe swoje podsumowanie zawodowe. Najbezpieczniej też zachować następującą kolejności:

 • nazwa firmy
 • sektor
 • miasto
 • nazwa stanowiska

Korzystając z frazy “Meine Verantwortungen umfassten:” („Do moich obowiązków należało:), można dodatkowo opisać zakres obowiązków.

Jak opisać edukację w CV po niemiecku?

W CV po niemiecku nie poświęcaj za dużo miejsca sekcji „Wykształcenie”. Szkołę średnią wpisz tylko wtedy, gdy nie masz wyższego wykształcenia lub jeśli było to kształcenie zawodowe. Nazwa szkoły, profil kształcenia, miejscowość i roku ukończenia to wystarczające informacje. Lepiej jest też zastosować niemieckie nazwy dla odpowiadających im polskich placówek. Np. zamiast III LO im. (Imię patrona) w (miejscowość), wpisz Gymnasium in (miejscowość).

Dodatkowe informacje w CV po niemiecku

Profesjonalne CV po niemiecku będzie również zawierać informacje o aktywnościach poza szkołą i pracą. Opisanie działalność w organizacjach lub wolontariat to powszechnie przyjęta praktyka w Niemczech.

Zawarcie dodatkowych aktywności sprawi, że pracodawcy odbiorą Twoje CV po niemiecku jako bardziej wiarygodne i przekonujące.

CV po niemiecku – wzór

Poniżej zamieściliśmy gotowy wzór CV po niemiecku. Zawiera wszystkie podstawowe wymagane pola, wystarczy wybrać szablon i uzupełnić dane.

Lebenslauf

Persönliche Daten

Name:

Adresse:

Telefon:

E-mail:

Geburtsdatum:

Familienstand:

Kinder:

Mädchenname:

Geburtsort:

Staatsbürgerschaft:

Schulausbildung

seit MM/JJJJ bis MM/JJJJ …

Praktische

seit MM/JJJJ bis MM/JJJJ …

Kenntnisse

 

Interessen

 

Przykład CV po niemiecku

Poniżej zamieszczamy przykładowe CV po niemiecku, które spełnia wcześniej opisane wymagania.

Lebenslauf

Persönliche Daten

Name: Jan Kowalski

Adresse: Grundstr. 25, 75686 Hamburg

Telefon: 500 800 900

E-mail: jankowalski@mail.com

Geburtsdatum: 01.07.1995

Geburtsort: Poznań

Familienstand: ledig

Kinder: keine

Staatsbürgerschaft: Polnish

Schulausbildung

seit 10/2018 bis 06/2022 Wrocław University of Technology (Grafik)

seit 09/2013 bis 06/2017 technische Fachschule in Poznań (Abitur)

Praktische

Erfahrungen 2019 Praktikum bei “Modern Design” als Junior-Grafik

Kenntnisse und Fähigkeiten

Sprachkenntnisse: Deutsch (gut in Wort und Schrift), Englisch (gut in Wort und Schrift), Polnish (Muttersprach)

Computerkenntnisse: MS Office (gute Kenntnisse in Word, Excel, Power Point) und Adobe Photoshop, Illustrator (gute Kenntnisse)

Führerschein der Klasse B

Interessen

Neueste Technologie

Fotografieren

O czym pamiętać w niemieckich CV
Dobre CV oznacza lepsze oferty pracy
Tłumaczymy CV, list motywacyjny, dokumenty zawodowe – wszystko, czego potrzebujesz do pracy za granicą

Tłumaczenie przykładowego CV po niemiecku

Teraz zapoznaj się z tym samym CV, ale już w języku polskim.

CV

Dane personalne:

Imię i nazwisko: Jan Kowalski

Adres: Grundstr. 25, 75686 Hamburg

Nr. telefonu: 500 800 900

E-mail: jankowalski@mail.com

Data urodzenia: 01.07.1995

Miejsce urodzenia: Poznań

Stan cywilny: wolny

Dzieci: brak

Obywatelstwo: polskie

Wykształcenie:

od 10/2018 do 06/2021 Politechnika Wrocławska (grafika)

od 09/2013 do 06/2017 technikum w Poznaniu (matura)

Doświadczenie:

2019 odbycie praktyk w firmie „Modern-Design” (młodszy grafik)

Umiejętności:

Znajomość języków: język niemiecki (płynnie w mowie i piśmie), język angielski (płynnie w mowie i piśmie), język polski (język ojczysty)

Umiejętności komputerowe: MS Office (dobra znajomość Word, Excel, Power Point) oraz Adobe Photoshop, Illustrator (dobra znajomość)

Prawo jazdy – kategoria B

Zainteresowania:

Nowe technologie

Fotografia

CV po niemiecku — przydatne zwroty

Poniższa lista zwrotów pomoże Ci wybrać właściwe terminy do Twojego CV po niemiecku.

Dane osobowe (Persönliche Angaben):

Name – imię i nazwisko

Adresse – adres

Geburtsdatum – data urodzenia

Familienstand: ledig, verheiratet – stan cywilny: kawaler/panna, żonaty/zamężna

Doświadczenie zawodowe (Arbeitserfahrung / Berufliche Erfahrung):

Praktikum – praktyka, staż

Wykształcenie szkolne (Schulische Ausbildung):

Studium – studia

Gymnasium – liceum

technische Fachschule, Technikum – technikum

Mittelstufenschule – gimnazjum

Grundschule – szkoła podstawowa

Berufsfachschule, Fachsschule, Berufsschule – szkoła zawodowa

Berufliche Weiterbildung – dodatkowe kształcenie zawodowe

Języki (Fremdsprachen):

Englisch (Angielski), Deutsch (Niemiecki), Polnisch (Polski), Französisch (Francuski), Russisch (Rosyjski), Spanisch (Hiszpański): A1, A2, B1, B2, C1, C2,

Muttersprache – język ojczysty

Umiejętności (Kenntnisse und Fähigkeiten):

gute Fremdsprachen Kenntnisse – dobra znajomość języków obcych

Grundkenntnisse – podstawowa znajomość

gute Kenntnisse – dobra znajomość

sehr gute Kenntnisse – bardzo dobra znajomość

gut in Wort und Schrift – dobra znajomość w mowie i w piśmie

CV po niemiecku – podsumowanie

Aby skutecznie aplikować o pracę w Niemczech, należy przygotować swoje CV w formie niemieckiego Lebenslauf, zgodnie z niemieckimi wymaganiami i preferencjami. Nie różni się ono mocno od polskiego CV, ale trzeba mieć kilka rzeczy na uwadze. Główne różnice to inny nagłówek, zwięzła forma i przede wszystkim przejrzystość, a nie krzykliwa oprawa graficzna. Oraz ponad wszystko język niemiecki, bez którego znajomości można napisać CV, ale przejść rozmowę kwalifikacyjną będzie już trudniej.

Języki to nasza specjalność

A jeśli starając się o pracę w Niemczech, zechcesz poprawić swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, nasi lektorzy chętnie Ci w tym pomogą. Niezależnie od tego, czy tylko chcesz napisać CV po niemiecku i przygotować się do rozmowy o pracę, czy podnieść poziom swoich kompetencji językowych. Oferujemy indywidualne lub grupowe kursy języka niemieckiego dopasowane do Twoich potrzeb!

Natomiast jeśli potrzebujesz przetłumaczyć CV, list motywacyjny, dokumenty, pracę dyplomową lub inne ważne materiały z języka niemieckiego na polski albo z polskiego na niemiecki, nasz zespół tłumaczy z przyjemnością Ci pomoże. Więcej informacji na temat naszej oferty tłumaczeniowej można znaleźć na odpowiednich zakładkach na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

chatsimple