Cypr – co warto o nim wiedzieć?

Cypr
Cypr

Na Morzu Śródziemnym leży wyspa, na której brzeg wyszła narodzona z piany grecka bogini piękna i miłości – Afrodyta. Nie wierzysz? Do dziś możesz zobaczyć to miejsce na Cyprze, pomiędzy miastami Limassol i Pafos.

Odwiedzając Cypr, nie da się zapomnieć o greckiej kulturze i mitologii. Towarzyszy nam ona podczas każdej wycieczki, przypominając o sobie w takich miejscach jak Skała Afrodyty czy Grobowce Królewskie w Pafos.

Gdzie leży Cypr?

Cypr znajduje się w zachodniej Azji, na Morzu Śródziemnym, zaledwie 70 km od tureckiego wybrzeża. Państwo w całości jest położone na wyspie. Jego powierzchnia to 9251 km². Na północy kraju znajdują się góry Kyrenia z najwyższym szczytem Olimp (1951 m n.p.m.). Od wybrzeża oddziela je wąski pas nizin.

Stolica Cypru

Nikozja to jedyna stolica świata podzielona na dwie części: południową – grecką i północną – turecką. Pomiędzy nimi biegnie granica, a chcąc się dostać z jednej strony na drugą, trzeba przejść kontrolę paszportową. Niech Cię to nie zrazi – zachęcamy do zwiedzenia całego miasta, aby w pełni doświadczyć jego atmosfery.

Historia Nikozji sięga VII wieku p.n.e., gdy była znana jako Ledra. W 333 roku p.n.e. Aleksander Macedoński podbił ją i przyłączył miasto do swojego imperium. Później na jego terenie panowała władza grecka, rzymska, bizantyjska, francuska, wenecka i brytyjska. Stolicą niepodległego Cypru stała się w 1960 roku.

Podział Cypru

Przez Cypr biegnie zielona linia i strefa zdemilitaryzowana – rozdzielająca wyspę na dwie części: grecką należącą do Republiki Cypru i turecką, która ogłasza się jako Turecka Republika Cypru Północnego. To ostatnie państwo nie jest uznawane na arenie międzynarodowej przez nikogo prócz Turcji.

Cypr stał się niepodległy od Wielkiej Brytanii w 1960 roku. W rządzie zagwarantowano miejsca przedstawicielom obu nacji. Prezydent był pochodzenia greckiego, a wiceprezydent – tureckiego. Niestety rozwiązanie to okazało się nieskuteczne i w 1974 roku miał miejsce podział wyspy. Konflikt pomiędzy grecko- i tureckojęzycznymi mieszkańcami wyspy trwa od wieków ze zmiennym natężeniem.

Flaga Cypru

Flagi Cypru nie da się pomylić z żadną inną. To biały prostokąt, na którego środku znajduje się złota mapa wyspy i gałązki oliwne. Barwy nie są przypadkowe – biel symbolizuje pokój pomiędzy Grekami i Turkami mieszkającymi na wyspie, a złoto – miedź, od której kraj wywodzi swoją łacińską nazwę (Cuprum).

Cypr – godzina

Cypr znajduje się w strefie czasowej UTC+2 od października do marca i UTC+3 w okresie letnim. Oznacza to, że na wyspie, tak jak w Polsce, 2 razy w roku przestawia się czas. Różnica na zegarkach pomiędzy Nikozją i Warszawą to godzina do przodu.

Cypr
Cypr
Cypr

Cypr – język

Obowiązująca od 1983 roku Konstytucja Republiki Cypru wskazuje grecki i turecki jako języki urzędowe państwa. Na wyspie często usłyszeć można również angielski, rosyjski, ormiański i arabski.

Grecki cypryjski

Mieszkańcy wyspy używają standardowej greki w oficjalnych sytuacjach. Na co dzień mówią w dialekcie cypryjskim. Główne różnice pomiędzy odmianami języka dotyczą wymowy i morfologii. Ateńczyk może nie zrozumieć Nikozyjczyka, ale jego rozmówca nie będzie miał tego problemu.

Choć język grecki używa własnego systemu pisma, to na wyspie stosuje się również alfabet łaciński, co znacznie ułatwia orientację w terenie. Niech nie powstrzyma Cię to jednak przed nauką nowych liter – z pewnością przydadzą Ci się one w życiu: Α α (alfa), Β β (beta), Γ γ (gamma), Δ δ (delta), Ε ε (epsilon) Ζ ζ (dzeta), Η η (eta), Θ θ (theta), Ι ι (jota), Κ κ (kappa), Λ λ (lambda), Μ μ (mi), Ν ν (ni), Ξ ξ (ksi), Ο ο (omikron), Π π (pi), Ρ ρ (rho), Σ σ (sigma), Τ τ (tau), Υ υ (ypsilon), Φ φ (fi), Χ χ (chi), Ψψ (psi) i Ω ω (omega).

Cypryjski turecki

Cypryjski turecki jest używany na co dzień przez mieszkańców wyspy o tureckich korzeniach, którzy pojawili się na Cyprze kilka wieków temu. To mieszanka języka osmańskiego i dialektu Yörük. Ponieważ nie ma on własnej ortografii, wykorzystuje pisownię turecką. Od 1928 roku do jego zapisu używa się alfabetu łacińskiego. Aby uwzględnić wymowę języka, dodano do niego kilka liter: „ç”, „ğ”, „ı”, „ş” i „ü”.

Tłumacz języka tureckiego lub greckiego okaże się niezbędny, jeśli planujesz przeprowadzkę za granicę lub prowadzisz międzynarodową firmę. Taki profesjonalista pomoże Ci nie tylko w tłumaczeniach pisemnych, ale również ustnych – np. podczas konferencji czy spotkań biznesowych.

Cypr – pogoda

Na Cyprze panuje klimat subtropikalny. W lecie jest tam upalnie; zimy są łagodne. Najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień. Jeśli wolisz, gdy termometry pokazują poniżej 30 stopni w cieniu, możesz wybrać się na wyspę na wiosnę lub jesień. Ciepło – około 20 stopni – i dużo słońca pozwolą Ci odpocząć od kapryśnej polskiej pogody.

Cypr – zasady wjazdu

Granice Republiki Cypru można przekroczyć na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Państwo nie należy do strefy Schengen, dlatego trzeba się liczyć z kontrolą dokumentów. Na północ kraju, do części kontrolowanej przez tureckie władze, prowadzą oficjalne przejścia graniczne. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca do zachowania szczególnej ostrożności podczas odwiedzania tego regionu.

Cypr – co warto zobaczyć?

Cypr pełen jest urokliwych zakamarków. Kamieniste plaże, ukryte zatoczki, wysokie góry, malownicze miasteczka i stanowiska archeologiczne sprawiają, że nie da się tam nudzić. Oto nasz subiektywny przewodnik po najciekawszych miejscach na wyspie.

Larnaka

W Larnace znajduje się jedno z największych międzynarodowych lotnisk na wyspie. Na zwiedzenie miasta trzeba poświęcić kilka dni, ponieważ jest ono niezwykle bogate w zabytki. Nad morzem znajduje się szeroka promenada otoczona palmami, wokół której koncentruje się życie towarzyskie. Nieopodal leży marina – idealne miejsce do podglądania luksusowych jachtów – oraz fort – budowla, która latem zamienia się w teatr.

Do najważniejszych zabytków Larnaki zalicza się IX-wieczny kościół Agios Lazaros, poświęcony Łazarzowi. W pobliżu znajduje się dzielnica turecka, po której warto się przespacerować, aby zobaczyć nieco inne oblicze miasta. Parterowe domki otoczone werandami i meczet Buyuk Cami różnią się znacznie od europejskich budynków. Od chodzenia bolą Cię już nogi? Spędź wieczór na miejskiej plaży. Zakończ ten dzień najlepiej jak to możliwe – podziwiając cypryjski zachód słońca.

Pafos

Jeśli jesteś miłośnikiem historii, obierz Pafos za cel podróży. Stare miasto leży na wzgórzu; podczas jego zwiedzania będziesz Ci towarzyszył widok morza. Największa miejscowa atrakcja turystyczna to Grobowce Królewskie, metropolia, w której prawdopodobnie nie spoczął żaden król. Chowano tam arystokratów, najważniejszych urzędników i osoby o najwyższym statucie społeczno-ekonomicznym. Zwiedzając ten zabytek, poczujesz się jak Indiana Jones. Jego wielkość sprawia, że nawet w sezonie turystycznym nie odczujesz tam tłumów.

Pafos to świetna baza wypadowa do wielu cypryjskich atrakcji. W jego pobliżu znajduje się słynna Skała Afrodyty, plaża Zapalo, wrak statku Edro III, piaszczysty półwysep Akamas, opanowana przez żółwie Lara Beach, tajemnicze źródło Łaźnia Afrodyty i turkusowa zatoka Blue Lagoon.

Cypr – atrakcje

Na Cyprze znajdziesz wiele atrakcji przeznaczonych dla całych rodzin. Najmłodsi ucieszą się z licznych parków wodnych. Do najbardziej polecanych kompleksów należy Park Wodny Afrodyty w Pafos. W pobliżu Larnaki znajduje się inne świetne miejsce – Camel Park w Mazotos, w którym możesz poobserwować wielbłądy albo nawet doświadczyć przejażdżki na ich grzbiecie.

Τα λέμε! (Ta leme!)/ Görüşmek üzere!

Cypr swoimi krajobrazami przypomina raj. Choć biegnąca przez teren wyspy granica i wewnętrzne animozje mogą niepokoić przed wyjazdem do tego kraju – jako turysta prawdopodobnie nie zauważysz niczego niezwykłego. Zanim opuścisz Cypr, wybierz się na północ. Pomoże Ci to lepiej poznać wyspę.

W komunikacji na Cyprze pomoże Ci znajomość języków obcych. Nasz kurs angielskiego sprawi, że dogadasz się w niemal każdym regionie kuli ziemskiej. Pomyśl o możliwościach, które na Ciebie czekają i o wszystkich niezrealizowanych postanowieniach noworocznych. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś.

chatsimple