język arabski

Dlaczego warto uczyć się języka arabskiego?

Język arabski należy do rodziny chamito-semickiej, nazywanej również afroazjatycką i posiada formę literacką فصحى (fuṣḥà) oraz mówioną, dialektalną, لهجة (lahǧa). Współczesny język arabski, czyli tzw. Modern Standard Arabic, jest głównie używany w sytuacjach oficjalnych, środkach masowego przekazu oraz jako język pisany. Zapisywany jest od strony prawej do lewej, tzw. alfabetycznym pismem arabskim typu abdżad, i można się go skutecznie nauczyć poprzez stacjonarny kurs języka arabskiego.

Ministatystyki

Na całym świecie języka arabskiego używa ok. 280 milionów ludzi, w samym Egipcie ok. 80 milionów. Przy pomocy języka arabskiego porozumiemy się praktycznie w całej północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim, gdzie mówi się nim w 21 krajach arabskich. Warto zatem zapisać się np. na zajęcia konwersacyjne z lektorem języka arabskiego.

Minirozmówki w podróży

Podróżując po krajach arabskich z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                             أريد المساعدة                      /urīd al-musā‘ada/

Nie rozumiem.                 لا أفْهَمُ                                    /la afham/

Zgubiłem się.                    فقدتُ الطريق، تهت           /faqadtu aṭ-ṭarīq, tuht/

Gdzie jest szpital/bankomat/dworzec kolejowy?

أين أقرب آلة سحب النقود / محطّة القطار / مستشفى؟

/ayna aqrab ālat saḥb an-nuqūd / maḥaṭṭat al-qiṭār /mustashfá?/

Dziękuję.                            شُكْراً                                      /shukran/

Język arabski – ciekawostki

Alfabet arabski składa się z 28 znaków i nie rozróżnia wielkich i małych liter. Język arabski to głównie spółgłoski i tylko trzy fonemy samogłoskowe, przy czym kształt i wygląd liter zależy od ich pozycji w wyrazie. Oznacza to, że litera ma inny kształt na początku wyrazu, inny w środku, a inny na końcu. Jeszcze inny kształt przyjmuje litera występująca samodzielnie. Dialekty języka arabskiego są jedynie używane w mowie, a ich poznanie ułatwi zapisanie się na indywidualne lub grupowe lekcje z języka arabskiego.

Miniprzewodnik

Kraje Bliskiego Wschodu to nie tylko popularne wśród turystów Maroko czy Egipt, ale i bogaty Dubaj ze słynnym drapaczem chmur Etisalat, którego dach zdobi gigantyczna piłka do gry w golfa, czy przypominający żaglowiec Burj Al-Arab, najwyższy i jedyny siedmiogwiazdkowy hotel na świecie. Do Kataru warto pojechać na piknik na pustyni, czy zjechać na desce z wydmy, a w Kuwejcie trzeba zobaczyć bliźniacze wierze Kuwait Towers, tańczące w rytm muzyki fontanny czy ‘’różowe pantery’’, czyli stare wahadłowe pompy do wydobywania ropy naftowej. Muzułmanie, a zwłaszcza Arabowie, dużo gestykulują ale niechętnie podają rękę, a ich kultura bardzo różni się od Europejskiej. Można ją poznać w ramach nauki z języka arabskiego podczas tradycyjnych szkoleń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów stacjonarnych i sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie oraz Twoich pracowników zadzwoń lub napisz do nas!

Szkoła językowa Skrivanek

+22 337 13 35

+48 693 975 300

szkola@skrivanek.pl

ul. Solec 22, 00-410, Warszawa

7821

Magdalena Marcinkowska

Dyrektor szkoły językowej

5790

Aleksandra Śnitko

Key Account Manager