Dlaczego warto uczyć się języka arabskiego?

język arabski

Język arabski należy do rodziny chamito-semickiej, nazywanej również afroazjatycką, i posiada formę literacką فصحى (fuṣḥà) oraz mówioną, dialektalną, لهجة (lahǧa). Współczesny język arabski, czyli tzw. Modern Standard Arabic, jest głównie używany w sytuacjach oficjalnych, środkach masowego przekazu oraz jako język pisany. Zapisywany jest od strony prawej do lewej, tzw. alfabetycznym pismem arabskim typu abdżad, i można się go skutecznie nauczyć poprzez stacjonarny kurs arabskiego.

język arabskiMinistatystyki

Na całym świecie języka arabskiego używa ok. 280 milionów ludzi, w samym Egipcie ok. 80 milionów. Przy pomocy języka arabskiego porozumiemy się praktycznie w całej północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim, gdzie mówi się nim w 21 krajach arabskich. Warto zatem zapisać się np. na zajęcia konwersacyjne z lektorem języka arabskiego.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po krajach arabskich z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                             أريد المساعدة                      /urīd al-musā‘ada/

Nie rozumiem.                 لا أفْهَمُ                                    /la afham/

Zgubiłem się.                    فقدتُ الطريق، تهت           /faqadtu aṭ-ṭarīq, tuht/

Gdzie jest szpital/bankomat/dworzec kolejowy? أين أقرب آلة سحب النقود / محطّة القطار / مستشفى؟ /ayna aqrab ālat saḥb an-nuqūd / maḥaṭṭat al-qiṭār /mustashfá?/

Dziękuję.                            شُكْراً                                      /shukran/

Język arabski — ciekawostki

Alfabet arabski składa się z 28 znaków i nie rozróżnia wielkich i małych liter. Język arabski to głównie spółgłoski i tylko trzy fonemy samogłoskowe, przy czym kształt i wygląd liter zależy od ich pozycji w wyrazie. Oznacza to, że litera ma inny kształt na początku wyrazu, inny w środku, a inny na końcu. Jeszcze inny kształt przyjmuje litera występująca samodzielnie. Dialekty języka arabskiego są jedynie używane w mowie, a ich poznanie ułatwi zapisanie się na indywidualne lub grupowe lekcje z języka arabskiego.

Miniprzewodnik

Kraje Bliskiego Wschodu to nie tylko popularne wśród turystów Maroko czy Egipt, ale i bogaty Dubaj ze słynnym drapaczem chmur Etisalat, którego dach zdobi gigantyczna piłka do gry w golfa, czy przypominający żaglowiec Burj Al-Arab, najwyższy i jedyny siedmiogwiazdkowy hotel na świecie. Do Kataru warto pojechać na piknik na pustyni, czy zjechać na desce z wydmy, a w Kuwejcie trzeba zobaczyć bliźniacze wierze Kuwait Towers, tańczące w rytm muzyki fontanny czy „różowe pantery”, czyli stare wahadłowe pompy do wydobywania ropy naftowej.

Muzułmanie, a zwłaszcza Arabowie, dużo gestykulują, ale niechętnie podają rękę, a ich kultura bardzo różni się od europejskiej. Można ją poznać w ramach nauki arabskiego podczas tradycyjnych szkoleń.

chatsimple