Język chiński to właściwie grupa języków z rodziny sino-tybetańskich, których wyróżnia się kilkanaście, a najbardziej popularny to standardowy mandaryński. Jest on oficjalnym językiem w Chińskiej Republice Ludowej putonghua (czyli mowa powszechna) i urzędowym guoyu (czyli język państwowy) w Tajwanie i Singapurze. Chiński posiada wiele dialektów, które mają różne standardy i są często wzajemnie niezrozumiałe. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się indywidualne kursy chińskiego, które są prowadzone przez rodzimych użytkowników.
Ministatystyki
Język chiński jest językiem ojczystym dla 1,3 mld użytkowników, z czego mandaryńskim posługuje się 845 milionów osób. Rośnie także liczba uczących się języka chińskiego na kursach stacjonarnych i online. Obecnie stanowi ona ok. 50 milionów. Język chiński to także jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych, a co piąty człowiek na ziemi mieszka w Chinach.
Minirozmówki w podróży
Podczas podróży po krajach chińskojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:
Pomocy. 帮助 / bang zhu/
Nie rozumiem. 我不懂 /wo bu dong/
Zgubiłem się. 我迷路了 /wo mi lu le /
Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy?
请问医院/提款机/火车站在哪里? /qing wen yi yuan / ti kuan ji / huo che zhan zai na li/
Dziękuję. 谢谢 /xie xie/
Język chiński — ciekawostki
Znaki chińskie zapisuje się od strony lewej do prawej, od góry do dołu, z czego każdy odpowiada jednej sylabie i ma określoną wymowę (plnyln), którą można zanotować przy użyciu alfabetu łacińskiego. Język chiński nie operuje spacjami, a intonacja wpływa na sens poszczególnych słów, dlatego też warto rozpocząć naukę chińskiego np. od tradycyjnych zajęć grupowych lub indywidualnych z lektorem polskim. Można na nich poznać chiński system piśmiennictwa, którego bazę stanowi około 5 tysięcy znaków.
Miniprzewodnik
Chiny to nie tylko słynny Wielki Mur, ale również mierzący 71 metrów posąg Buddy z Leshan, najwyżej (5072 m n.p.m.) położona na świecie linia kolejowa pomiędzy miastem Xining i Lhasa oraz wiszący nad przepaścią (ok. 1400 m) szklany chodnik w górach Tianmen.
W Junnanu znajduje się „wioska karłów”, w której mieszkańcy mierzą mniej niż 130 cm, a w Chengdu warto zobaczyć najwyższy budynek świata, czyli New Century Global Center. Po terytorium Chin można przejechać się z prędkością prawie 300 km/h najszybszym pociągiem Siemens Velaro.
Turyści chętnie odwiedzą także Azjatyckiego Tygrysa, czyli Singapur, który jest także nazywany Azją w miniaturze, a w nim dzielnicę czerwonych latarni, czyli Geilang, oraz słynną Marina Bay z trzema wieżowcami połączonymi ze sobą dachem.
Z kolei zwiedzanie Tajwanu to nie tylko pobyt w stolicy Tajpej, zwanej „maskową stolicą Azji” (dzięki noszonym przez mieszkańców maseczkom chirurgicznym), ale również wizyta w „Wężowej Alei”, czyli na najbardziej egzotycznym rynku.