Dlaczego warto uczyć się języka chińskiego?

język chiński

Język chiński to właściwie grupa języków z rodziny sino-tybetańskich, których wyróżnia się kilkanaście, a najbardziej popularny to standardowy mandaryński. Jest on oficjalnym językiem w Chińskiej Republice Ludowej putonghua (czyli mowa powszechna) i urzędowym guoyu (czyli język państwowy) w Tajwanie i Singapurze. Chiński posiada wiele dialektów, które mają różne standardy i są często wzajemnie niezrozumiałe. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się indywidualne kursy chińskiego, które są prowadzone przez rodzimych użytkowników.

język chiński

Ministatystyki

Język chiński jest językiem ojczystym dla 1,3 mld użytkowników, z czego mandaryńskim posługuje się 845 milionów osób. Rośnie także liczba uczących się języka chińskiego na kursach stacjonarnych i online. Obecnie stanowi ona ok. 50 milionów. Język chiński to także jeden z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych, a co piąty człowiek na ziemi mieszka w Chinach.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po krajach chińskojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                           帮助                                               / bang zhu/

Nie rozumiem.               我不懂                                          /wo bu dong/

Zgubiłem się.                  我迷路了                                     /wo mi lu le /

Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy?

请问医院/提款机/火车站在哪里?                              /qing wen yi yuan / ti kuan ji / huo che zhan zai na li/

Dziękuję.                          谢谢                                               /xie xie/

Język chiński — ciekawostki

Znaki chińskie zapisuje się od strony lewej do prawej, od góry do dołu, z czego każdy odpowiada jednej sylabie i ma określoną wymowę (plnyln), którą można zanotować przy użyciu alfabetu łacińskiego. Język chiński nie operuje spacjami, a intonacja wpływa na sens poszczególnych słów, dlatego też warto rozpocząć naukę chińskiego np. od tradycyjnych zajęć grupowych lub indywidualnych z lektorem polskim. Można na nich poznać chiński system piśmiennictwa, którego bazę stanowi około 5 tysięcy znaków.

Miniprzewodnik

Chiny to nie tylko słynny Wielki Mur, ale również mierzący 71 metrów posąg Buddy z Leshan, najwyżej (5072 m n.p.m.) położona na świecie linia kolejowa pomiędzy miastem Xining i Lhasa oraz wiszący nad przepaścią (ok. 1400 m) szklany chodnik w górach Tianmen.

W Junnanu znajduje się „wioska karłów”, w której mieszkańcy mierzą mniej niż 130 cm, a w Chengdu warto zobaczyć najwyższy budynek świata, czyli New Century Global Center. Po terytorium Chin można przejechać się z prędkością prawie 300 km/h najszybszym pociągiem Siemens Velaro.

Turyści chętnie odwiedzą także Azjatyckiego Tygrysa, czyli Singapur, który jest także nazywany Azją w miniaturze, a w nim dzielnicę czerwonych latarni, czyli Geilang, oraz słynną Marina Bay z trzema wieżowcami połączonymi ze sobą dachem.

Z kolei zwiedzanie Tajwanu to nie tylko pobyt w stolicy Tajpej, zwanej „maskową stolicą Azji” (dzięki noszonym przez mieszkańców maseczkom chirurgicznym), ale również wizyta w „Wężowej Alei”, czyli na najbardziej egzotycznym rynku.

chatsimple