Dlaczego warto uczyć się języka duńskiego?

język duński

Język duński należy do grupy skandynawskiej języków germańskich. Jest to język urzędowy nie tylko w Danii, ale również na Wyspach Owczych, Grenlandii oraz w Islandii. Wyróżnia się 3 główne dialekty języka duńskiego: jutlandzki, zelandzki i fioński. Język duński można rozpoznać po jego znakach charakterystycznych takich jak np. słynny „motylek” (æ) czy ø oraz å. Jednakże można go też z łatwością pomylić z norweskim, dlatego warto zapisać się na indywidualny lub konwersacyjny kurs duńskiego.

język duńskiMinistatystyki

Język duński stanowi język urzędowy w Danii oraz na terytoriach autonomicznych, gdzie odpowiednio używa się farerskiego i grenlandzkiego, przy czym liczbę rodzimych użytkowników języka duńskiego szacuje się obecnie na około 5,6 miliona osób. Dzięki uczestnikom kursów stacjonarnych oraz online z języka duńskiego liczba osób posługujących się językiem duńskim stale rośnie

Minirozmówki w podróży

Przed podróżą do Danii warto przyswoić sobie kilka przydatnych zwrotów.
Pomocy                 / Hjælp                       /jelp/
Nie rozumiem      / Jeg forstår ikke.       / ja(j) fostoo ik /
Zgubiłem się        / Jeg er faret vild       /jaj fart vild/
Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? Hvor er hospitalet / pengeautomat / togstation? /vur e hospitalt/lanjautomat/ torjstsaszjun/
Dziękuję                / Tak                           /tak/

Język duński — ciekawostki

Alfabet duński jest krótszy od polskiego, bo posiada tylko 29 liter. Ze względu na równość płci w języku duńskim nie stosuje się zwrotów Pan/Pani, a jedynie du („ty”). Co ciekawe, nie znajdziemy w nim także podziału na rodzaj męski i żeński, a jedynie rodzaj „podstawowy” i „nijaki”. Ze względu na wymowę język duński bywa przez obcokrajowców określany mianem „choroby gardła”, bo od osób uczących się wymaga przystosowania strun głosowych do wydawania bardziej chrapliwych dźwięków, czego skutecznie można się nauczyć na zajęciach z języka duńskiego prowadzonych przez native speakerów.

Miniprzewodnik

Dania to nie tylko Kopenhaga, w której mieszkał słynny duński bajkopisarz Hans Christian Andersen, ale to również kraj, w którym w oknach nie wiesza się zasłon czy firanek. Tutaj także można podziwiać imponującą infrastrukturę rowerową, bowiem na drogach w Danii rządzą przede wszystkim rowerzyści.

Słynny park rozrywki Legoland w Billund, który co roku przyciąga ponad 2 mln odwiedzających, to idealne miejsce zabaw zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Naczelną zasadą firmy Legoland, której nazwa pochodzi od słów leg godt, „baw się dobrze”, jest zapewnienie wszystkim doskonałej rozrywki.
Wielbiciele muzyki mogą pojechać na festiwal do Roskilde, czyli dawnej stolicy Danii, a smakosze piwa mogą udać się na wycieczkę do fabryki piwa Carlsberg.

chatsimple