Dlaczego warto uczyć się języka fińskiego?

język fiński

Język fiński (suomi) należy do języków ugrofińskich z rodziny uralskiej. Najbliżej jest spokrewniony z estońskim oraz językami ludów północno-zachodniej Rosji, dalsze pokrewieństwo łączy go również z węgierskim. Fiński jest jednym z dwóch, obok szwedzkiego, języków urzędowych w Finlandii oraz Unii Europejskiej. Język fiński jest coraz częściej używany w biznesie i handlu, a kursy fińskiego cieszą się coraz większą popularnością.

język fiński

Ministatystyki

Język fiński stanowi język ojczysty dla 92% populacji Finlandii, czyli dla ponad 4,7 mln ludzi. W Szwecji posługuje się nim około 300 000 mieszkańców pochodzenia fińskiego, a jako język mniejszości jest również oficjalnie używany w Republice Karelii w Rosji, w prowincji Finnmark na północy Norwegii oraz w Estonii. Gramatyka języka fińskiego jest dość złożona, ale logiczna, zatem rozpoczynając naukę fińskiego, warto zapisać się na stacjonarny kurs fińskiego z lektorem polskim.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po Finlandii czy Korelii z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                                             Tarvitsen apua!                /tarvitsen apua/

Nie rozumiem.                                  En ymmärrä                       /em ymmarra/

Zgubiłem się.                                    Olen eksynyt                    /olen eksynyt/

Gdzie jest szpital/ bankomat/ dworzec kolejowy? Missä on lähin sairaala/ pankkiautomaatti/ rautatieasema? /missa on lahin sairaala / pankkiautomaatti / rautatieasema/

Dziękuję.                                            Kiitos                                    /kiitos/

Język fiński — ciekawostki

Język fiński posiada 6 typów czasownika i 15 przypadków oraz cechuje się doklejaniem do wyrazu wielu końcówek, a także nie posiada czasu przyszłego. Wymowa jest podobna do zapisu, gdyż każda głoska stanowi jeden znak, a jej prawidłowe opanowanie z pewnością ułatwią lekcje języka fińskiego. Fiński jest określany mianem języka typu samogłoskowego, bo posiada aż 8 samogłosek, a akcent wyrazowy zawsze pada na pierwszą sylabę. Finowie unikają mówienia „ja”, czy stosowania określeń „ona, on”, zamiast czego używają form bezosobowych.

Miniprzewodnik

Finlandia to malowniczy kraj tysiąca jezior i wysp, którego 2/3 powierzchni zajmują lasy, dzięki czemu jest uznawany za jeden z najrzadziej zaludnionych krajów świata (16 osób na km²). Poza Helsinkami, słynącymi z Placu Senackiego (Senaatintori), Uniwersytetu Yliopisto oraz parku Kaivopuisto, warto odwiedzić dawną stolicę Republiki Finlandii, czyli miasto Tuku (które znaczy Targ), gdzie znajduje się najstarszy uniwersytet i katedra. Dzieci z pewnością będą chciały pojechać do Rovaniemi, gdzie w Laponii mieści się siedziba Świętego Mikołaja, a dorośli będą mogli obserwować zorzę polarną (tzw. efekt „białych nocy”). W Lainio trzeba koniecznie zobaczyć „Śnieżną wioskę” i spędzić noc w lodowym hotelu lub przejechać się zaprzęgiem prowadzonym przez renifery. W Nantali znajduje się park rozrywki wzorowany na bajkowej krainie Muminków, a pisarka Tove Jansson i autorka serii książek o tych postaciach, jest najbardziej popularną Finką. Podczas podróży po Finlandii trzeba pamiętać, że 13 października obchodzony jest Dzień Porażki, a nazwy ulic, miejscowości oraz miast są zapisywane zarówno po szwedzku, jak i fińsku, dlatego też przed wyjazdem dobrze jest poznać przynajmniej podstawy języka fińskiego w ramach grupowego lub indywidualnego kursu fińskiego.

chatsimple