język fiński

Dlaczego warto uczyć się języka fińskiego?

Język fiński (suomi) należy do języków ugrofińskich z rodziny uralskiej. Najbliżej jest spokrewniony z  estońskim oraz językami ludów północno-zachodniej Rosji, dalsze pokrewieństwo łączy go również z węgierskim. Fiński jest  jednym z dwóch, obok szwedzkiego, języków urzędowych w Finlandii oraz Unii Europejskiej. Język fiński jest coraz częściej używany w biznesie i handlu, a kursy z języka fińskiego cieszą się coraz większą popularnością.

Ministatystyki

Język fiński stanowi język ojczysty dla 92% populacji Finlandii , czyli dla ponad 4.7 mln ludzi. W Szwecji posługuje się nim około 300 000 mieszkańców pochodzenia fińskiego, a jako język mniejszości jest również oficjalnie używany w Republice Karelii w Rosji, w prowincji Finnmark na północy Norwegii oraz w Estonii. Gramatyka języka fińskiego jest dość złożona, ale logiczna, zatem rozpoczynając naukę języka fińskiego warto zapisać się na stacjonarny kurs języka fińskiego z lektorem polskim.

Minirozmówki w podróży

Podróżując po Finlandii czy Korelii z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                                             Tarvitsen apua!                /tarvitsen apua/

Nie rozumiem.                                 En ymmärrä                       /em ymmarra/

Zgubiłem się.                                    Olen eksynyt                    /olen eksynyt/

Gdzie jest szpital/ bankomat/ dworzec kolejowy?- Missä on lähin sairaala/ pankkiautomaatti/ rautatieasema?

/missa on lahin sairaala / pankkiautomaatti / rautatieasema/

Dziękuję.                                            Kiitos                                    /kiitos/

Język fiński – ciekawostki

Język fiński posiada 6 typów czasownika i 15 przypadków oraz cechuje się doklejaniem do wyrazu wielu końcówek, a także nie posiada czasu przyszłego. Wymowa jest podobna do zapisu, gdyż każda głoska stanowi jeden znak, a jej prawidłowe opanowanie z pewnością ułatwią lekcje języka fińskiego. Fiński jest określany mianem języka typu samogłoskowego, bo posiada aż 8 samogłosek, a akcent wyrazowy zawsze pada na pierwszą sylabę. Finowie unikają mówienia ‘’ja’’, czy stosowania określeń ‘’ona, on’’, zamiast czego używają form bezosobowych.

Miniprzewodnik

Finlandia to malowniczy kraj tysiąca jezior i wysp, którego 2/3 powierzchni zajmują lasy, dzięki czemu jest uznawany za jeden z najrzadziej zaludnionych krajów świata (16 osób na km2). Poza Helsinkami słynącymi z Placu Senackiego (Senaatintori), Uniwersytetu Yliopisto oraz parku Kaivopuisto, warto odwiedzić dawną stolicę Republiki Finlandii, czyli miasto Tuku (które znaczy Targ), gdzie znajduje się najstarszy uniwersytet i katedra. Dzieci z pewnością będą chciały pojechać do Rovaniemi, gdzie w Laponii mieści się siedziba Świętego Mikołaja, a dorośli będą mogli obserwować zorzę polarną (tzw efekt ‘’białych nocy’’). W Lainio trzeba koniecznie zobaczyć ‘’Śnieżną wioskę’’ i spędzić noc w lodowym hotelu lub przejechać się zaprzęgiem prowadzonym przez renifery. W Nantali znajduje się park rozrywki wzorowany na bajkowej krainie Muminków, a pisarka Tove Jansson, i autorka serii książek, jest najbardziej popularną Finką. Podróżując po Finlandii trzeba pamiętać, że 13 października obchodzony jest Dzień Porażki, a nazwy ulic, miejscowości oraz miast są zapisywane zarówno po szwedzku jak i fińsku, dlatego też przed wyjazdem dobrze jest poznać przynajmniej podstawy języka fińskiego w ramach grupowego lub indywidualnego kursu z języka fińskiego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów stacjonarnych i sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie oraz Twoich pracowników zadzwoń lub napisz do nas!

Szkoła językowa Skrivanek

+22 337 13 35

+48 693 975 300

szkola@skrivanek.pl

ul. Solec 22, 00-410, Warszawa

7821

Magdalena Marcinkowska

Dyrektor szkoły językowej

5790

Aleksandra Śnitko

Key Account Manager