Dlaczego warto uczyć się języka hiszpańskiego?

nauka języka hiszpańskiego

Język hiszpański należy do rodziny języków romańskich i jest drugim po języku angielskim najczęściej używanym językiem na świecie. Zgodnie z Konstytucją Hiszpanii znajomość kastylijskiej odmiany języka hiszpańskiego to obowiązek każdego Hiszpana. Kursy stacjonarne oraz kursy online języka hiszpańskiego umożliwiają poszerzenie liczby jego użytkowników i jego upowszechnienie.

nauka języka hiszpańskiegoMinistatystyki

Szacuje się, że językiem hiszpańskim jako ojczystym posługuje się około 500 mln ludzi. Są to przede wszystkim mieszkańcy Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, ale również Europy oraz Afryki Zachodniej. Kolejne 100–150 mln stanowią osoby uczące się w ramach kursów indywidualnych i grupowych kursów języka hiszpańskiego. Ponadto stosuje się go w roli języka urzędowego w wielu organizacjach politycznych, gospodarczych czy sportowych, między innymi w: ONZ, UNICEF, FIFA, UEFA oraz w Unii Europejskiej.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po krajach hiszpańskojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów:

Pomocy.                             Ayuda.                                                              [aiuda]

Nie rozumiem.                  No entiendo.                                                     [no entiendo]

Zgubiłem się.                     Estoy perdido.                                                 [estoi perdido]

Gdzie jest szpital/bankomat/dworzec kolejowy?

¿Dónde está el hospital?                                                                            [donde esta el ospital]

¿Dónde está el cajero automático más cercano?                                   [donde esta el cahero automatiko mas θerkano]

¿Dónde está la estación de trenes?                                                         [donde esta la estaθion de trenes]

Dziękuję.                             Gracias.                                                            [graθias]

Ciekawostki

Marka Chupa Chups pochodzi z Hiszpanii, a nazwa wywodzi się od czasownika chupar, co po hiszpańsku oznacza „ssać”. Logo popularnego lizaka zaprojektował sam Salvador Dalí. Podróżując po Meksyku lub Ameryce Łacińskiej, warto zwrócić uwagę na różne znaczenia określenia Gringo. Może ono oznaczać osobę, dla której hiszpański nie jest językiem ojczystym (w Ameryce Łacińskiej) lub być pogardliwym określeniem Amerykanina zza północnej granicy (w Meksyku). Hiszpanie mają dwuczłonowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi do pierwszego nazwiska matki. Poznanie takich niuansów językowych umożliwi uczestniczenie w kursach konwersacyjnych z języka hiszpańskiego.

Miniprzewodnik

Hiszpanię kojarzy się głównie z corridą, słynną gonitwą byków w Pampelunie oraz bitwą na pomidory podczas święta La Tomatina w miasteczku Buñol w Walencji. Hiszpania to także największy producent oliwy i bananów.

Na Wyspach Kanaryjskich można usłyszeć język gwizdany, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast na przylądku Fisterra odkryjemy legendarny koniec ziemi. Miłośnicy boulderingu, czyli wspinaczki bez zabezpieczeń po wysokich, wolnostojących skałach, z pewnością odwiedzą Albarracin w Aragonii, a entuzjaści ciekawej architektury będą mogli podziwiać wiszące domy zbudowane na samej krawędzi klifu w mieście Cuenca.

chatsimple