Dlaczego warto uczyć się języka japońskiego?

język japoński

Język japoński to przykład języka izolowanego, który nie należy do żadnej rodziny i o którego pochodzeniu niewiele wiadomo. Wbrew powszechnej opinii japoński nie jest aż tak trudny do opanowania, jak mogłoby się wydawać, warto więc rozpocząć naukę japońskiego od zapisania się na grupowy lub indywidualny kurs japońskiego.

język japońskiMinistatystyki

Ponad 130 milionów osób używa języka japońskiego, z czego większość (98%) stanowią rdzenni mieszkańcy Japonii, gdzie również jest on językiem urzędowym. Japoński jest jednym z 10 języków o największej liczbie użytkowników. Są to głównie osoby mieszkające na obszarze Japonii, Wysp Marshalla, Palau, Tajwanu oraz japońscy emigranci na wszystkich kontynentach globu.

Japonia jest krajem wysoko rozwiniętym technologicznie, w którym 91% społeczeństwa ma dostęp do internetu, dzięki czemu dużym zainteresowaniem cieszy się obecnie nauka japońskiego online, a partnerzy biznesowi coraz chętniej wybierają profesjonalne konwersacyjne kursy języka japońskiego.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po krajach japońskojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.                           助けて                                               /tasukete/

Nie rozumiem.               分かりません                                    /wakarimasen/

Zgubiłem się.                  迷子になりました                          /maigo ni narimashita/

Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? 病院/エーティーエム/駅はどこですか /byōin/ētīemu/eki ha doko desu ka/

Dziękuję.                          ありがとうございます                /arigatō gozaimasu/

Język japoński – ciekawostki

Współczesne pismo japońskie składa się z systemu znaków kanji i dwóch sylabariuszy, z których każdy zawiera 48 znaków. Język japoński posiada 4 różne style pisania: romaji, katakana, hiragana i kanji, których poznanie umożliwiają lekcje japońskiego z rodzimym użytkownikiem. W gramatyce języka japońskiego występują tylko dwa czasy: przeszły i teraźniejszo-przyszły, które można skutecznie opanować w ramach stacjonarnych szkoleń z języka japońskiego.

Miniprzewodnik

Kraj Kwitnącej Wiśni słynie z 29 łańcuchów górskich zajmujących 70% kraju, 200 wulkanów (w tym znany Fuji-san) oraz 6800 wysp. 97% powierzchni stanowią wyspy Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Hokkaido. Japonia to także kult lisa, który jest symbolem mądrości i magicznej władzy, oraz kolebka kwadratowych arbuzów, które zajmują mniej miejsca w transporcie.

Podróżując po Japonii, należy pamiętać, że większość ulic nie posiada nazw i koszy na śmieci, a zostawienie kelnerowi lub barmanowi napiwku stanowi nietakt. Stolica Tokio to nie tylko 116 najwyższych drapaczy chmur, ze słynnym Tokyo Skytree (wys. 634 m), ale również największy na świecie targ rybny (Tsukiji Market).

Kioto szczyci się posiadaniem 1600 świątyń, a Osaka wieżowcem, przez który biegnie autostrada. Jedynym językiem obcym nauczanym w szkołach jest angielski, więc wybierając się w podróż dookoła Kraju Wschodzącego Słońca, warto przynajmniej zapisać się na krótki, ale intensywny tradycyjny kurs japońskiego z lektorem polskim.

chatsimple