Dlaczego warto uczyć się języka koreańskiego?

język koreański

Język koreański to tzw. język izolowany, który nie należy do żadnej grupy językowej i nie wykazuje pokrewieństwa z żadnym innym już istniejącym. Język koreański jest głównie używany na Półwyspie Koreańskim oraz chińskiej prefekturze autonomicznej Yanbin i posiada kilka dialektów, przy czym język standardowy w Korei Południowej opiera się na dialekcie z okolic Seulu, a w Korei Północnej – z okolic Pjongjangu. Największą różnicę stanowi akcentowanie, którego można skutecznie nauczyć się na stacjonarnych kursach języka koreańskiego.

język koreańskiMinistatystyki

Około 77 milionów ludzi, czyli 1.5% ludzkości, posługuje się koreańskim jako językiem ojczystym, a w rankingu najczęściej używanych języków świata zajmuje on 12 miejsce. Ze względu na dynamiczny rozwój nowoczesnej technologii oraz przemysłu koreańskiego, zainteresowanie tym językiem obecnie rośnie, a nauka języka koreańskiego na zajęciach tradycyjnych lub online staje się coraz bardziej popularna.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po Półwyspie Koreańskim z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak np.:

Pomocy.             도와주세요                          /toładzusejo/
Nie rozumiem.   모르셌습니다.                     /mory-gessymnida/
Zgubiłem się.     길을 잃어버렸어요            /kiryl iroborjossojo/
Gdzie jest szpital/bank/dworzec kolejowy? 병원/은행/기차역 어디예요? /pjongłon/ yngeng/kiciajok odijejo?/
Dziękuję.            고마워요                              /kumałojo/

Język koreański – ciekawostki

Alfabet koreański składa się z 24 znaków, 14 spółgłosek i 10 samogłosek, i jest nazywany alfabetem jednego dnia, bo można go przyswoić w ciągu jednego dnia. Obecnie w Korei istnieją dwa systemy pisma, hangul (wymowa: hangyl) oraz hanja (wymowa: handzia), przy czym hangul jest wersją urzędową, której można nauczyć się na lekcjach języka koreańskiego, prowadzonych w grupach lub indywidualnie.

Miniprzewodnik

Dzięki Zimowym Igrzyskom Olimpijskim 2018 świat poznał piękno Gór Diamentowych oraz uroki stolicy Pjongczang, jednakże podróżowanie po Korei Północnej to nadal turystyczne wyzwanie. W tzw. strefie zdemilitaryzowanej znajduje się słynna wieś Panmundżon, w której zazwyczaj odbywają się negocjacje pomiędzy przywódcami obu Korei.

Korea Południowa to nie tylko nowoczesna stolica Seul i miasto Ulsan z największą na świecie fabryką samochodów, ale również Wyspa Dzedzu-do (Jejudo), gdzie Koreańczycy spędzają latem wakacje, a nowożeńcy jadą w podróż poślubną, ale także Gwangju, czyli Miasto Światła, gdzie cyklicznie odbywa się nocny targ Daein Art Market, czy ważna dla buddyzmu grota Seokguram oraz świątynia Bulguksa, do której prowadzą dwa kamienne mosty Niebieskiej Chmury i Białej Chmury.

Podczas robienia zdjęć Koreańczycy krzyczą kimchi zamiast cheese, zatem warto uczyć się poprawnej wymowy na zajęciach konwersacyjnych z języka koreańskiego.

Jesteś zainteresowany nauką chińskiego, japońskiego bądź duńskiego? Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple