Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

nauka języka niemieckiego

Język niemiecki należy do rodziny języków germańskich i jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. Standardowy język niemiecki Hochdeutsch oparty jest na Biblii Marcina Lutra, a ta z kolei na języku mówionym z Górnej Saksonii i Turyngii.

Pod względem gospodarczym Niemcy znajdują się w czołówce państw na świecie, dlatego też znajomość języka niemieckiego jest ceniona na rynku pracy. Dzięki temu popularność kursów języka niemieckiego stale rośnie wśród potencjalnych kursantów.

nauka języka niemieckiegoMinistatystyki

Niemiecki to język ojczysty dla ponad 105 milionów ludzi. Jako językiem obcym posługuje się nim ponad 20 milionów osób, które ukończyły kursy języka niemieckiego ogólnego lub biznesowego. W Niemczech, Austrii, Belgii czy Luksemburgu niemiecki jest językiem urzędowym, a pod względem liczby rodzimych użytkowników plasuje się on na dziesiątym miejscu na świecie. Dzięki technologii informatycznej dostępna jest nauka niemieckiego online oraz stacjonarnie kursy konwersacyjne języka niemieckiego.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po krajach niemieckojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów:

Pomocy.                                 Hilfe                                             [ˈhɪlfə]

Nie rozumiem.                       Ich verstehe nicht.                     [ɪç fɛɐ̯ˈʃteːən nɪçt]

Zgubiłem się.                         Ich kam vom Weg ab.               [ɪç kaːm vom vɛk ap]

Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? Wo ist der Krankenhaus / Geldautomat / Bahnhof? [voː ɪst deːɐ̯ ˈkʀaŋkn̩ˌhaʊ̯s /ˈɡɛltʔaʊ̯toˌmaːt / baːnˌhoːf]

Dziękuję.                                Danke.                                         [ˈdaŋkə]

Ciekawostki

Język niemiecki jest do tego stopnia zróżnicowany regionalnie, że niektóre dialekty bywają czasami klasyfikowane nawet jako odrębne języki. Co ciekawe, pozornie identyczne rzeczowniki mogą mieć różne znaczenie i różną liczbę mnogą w zależności od przypisanego im rodzajnika. Na przykład wyraz das Banddie Bänder (tasiemka), die Banddie Bands (zespół muzyczny), der Banddie Bände (tom). O takich jak ten i innych fascynujących niuansach tego języka można dowiedzieć się na kursach języka niemieckiego z lektorem polskim lub rodzimym użytkownikiem (Muttersprachler).

Miniprzewodnik

Kraje niemieckojęzyczne to istny raj dla podróżnych. Miłośnicy piwa wezmą udział w słynnym festiwalu Oktoberfest, który od ponad 100 lat odbywa się w okolicach Monachium. Natomiast Berlin i okolice zapraszają na karaoke do Mauerparku, na spacer do malowniczego Ogrodu Świata (Garten der Welt), czy do odwiedzenia byłej amerykańskiej stacji zwiadowczej Teufelsberg. Miłośnicy egzotycznych ryb będą je mogli podziwiać w AquaDom, a wielbiciele trampolin mogą sobie do woli poskakać w JUMP House.

Austria, to nie tylko słynne centrum Wiednia i Prater, ale i mniej uczęszczane miejsca, takie jak na przykład pierwsza wegetariańska restauracja z gwiazdką Michelin (Tian), czy coraz bardziej popularny street food z różnie przyrządzanymi kiełbasami (Kasekrainer, Bratwurst, czy Frankfurter). To również możliwość wizyty w kawiarni Vollpension, gdzie tak zwane babcie do wynajęcia przygotowują świeże wypieki.

Kraje niemieckojęzyczne to kraje nad wyraz interesujące, o bogatej historii i kulturze. Nauka języka niemieckiego ułatwi rozpoczęcie fascynującej przygody z kulturą naszych zachodnich sąsiadów.

chatsimple