Dlaczego warto uczyć się języka norweskiego?

język norweski

Język norweski należy do grupy skandynawskiej języków germańskich, który posiada dwa, współistniejące, oficjalne warianty (bokmål i nynorsk). Obecnie zarówno znaczki pocztowe, jak i pisma (dokumenty) urzędowe nadal muszą funkcjonować w tych dwóch wersjach językowych. Wymowa w języku norweskim na początkowym stadium nauki jest wyjątkowo trudna do opanowania. Aby nauka norweskiego przyniosła oczekiwane efekty, zalecamy zapisanie się na profesjonalny kurs konwersacyjny języka norweskiego (ogólny lub specjalistyczny).

Ministatystyki

Każda norweska komuna wybiera jakiego języka używa oficjalnie w pismach. I tak 158 z nich wybrało bokmål, a 113 nynorsk. Ponad 150 komun jest neutralnych językowo.

Prócz tego język norweski charakteryzuje niezwykle duża liczba dialektów (około 400). Często sami Norwegowie nie potrafią ich do końca zrozumieć, ale w większości przypadków potrafią szybko przestawić się z ich własnego na jeden z urzędowych, czyli bokmål lub nynorsk.

Dlatego też chcąc skutecznie nauczyć się języka norweskiego, warto zapisać się na kursy stacjonarne z norweskiego lub skorzystać z kursu online języka norweskiego.

Minirozmówki w podróży

Przed podróżą do Norwegii warto przyswoić sobie kilka przydatnych zwrotów.

Pomocy. Hjelp. /jelp/
Nie rozumiem. Jeg forstår ikke. /jaj fesztyr ikke./
Zugbiłem się. Jeg gikk meg vill. /jaj jik maj vil/
Gdzie jest szpital / bankomat / dworzec kolejowy? Hvor er sykehus / minibank / toget stasjon? /vur er sikehus/minibank/ torjet staszjun/
Dziękuję. /Takk/ /tak/

Język norweski — ciekawostki

Język norweski preferuje formę zwrotną „ty” zamiast Pan/Pani, co jest przejawem równości społecznej. Brak tu dosłownego odpowiednika wyrazu „proszę”. Zamiast tego, na końcu zdania, umieszcza się słowo takk, oznaczające „dziękuję”. Zatem jeśli chcemy o coś poprosić, tak naprawdę dziękujemy za to. Innym ciekawym przykładem jest słowo pålegg, którym w języku norweskim określa się wszystko to, co kładzie się na kanapkę (poza masłem). Słowo to oznacza dosłownie „leży na” i jest nieprzetłumaczalne na większość języków (istnieje w innych językach skandynawskich). Niuanse tego rodzaju można sobie przyswoić głównie na zajęciach grupowych lub indywidualnych z języka norweskiego prowadzonych przez rodzimych użytkowników bądź lektorów polskich.

Miniprzewodnik

Jednym z najbardziej popularnych miejsc w Norwegii jest tak zwany Język Trolla (Trolltunga), czyli płaski, kilkunastometrowy głaz wiszący wysoko nad jeziorem, z którego rozciąga się magiczny krajobraz.

W kwietniu lub maju warto odwiedzić Oslo, gdzie w tym czasie trwają obchody Russ, czyli świętuje się zakończenie liceum, które trwa półtora miesiąca. Zwieńczeniem jego obchodów jest wielki pochód w dniu Święta Konstytucji, czyli 17 maja, w którym absolwenci paradują w specjalnych strojach (russeklær), których kolor zależy od profilu klasy.

Podróżując po Norwegii, warto też przejechać się najdłuższym drogowym tunelem na świecie, czyli Laerdal, który ma 24 km. Nie sposób też nie zobaczyć słynnych norweskich fiordów czy Wodospadu Siedmiu Sióstr.

chatsimple