Dlaczego warto uczyć się języka portugalskiego?

język portugalski

Język portugalski należy do rodziny języków romańskich i jest językiem urzędowym w Portugalii oraz byłych koloniach portugalskich, między innymi w Brazylii, Gwinei, Mozambiku, Angoli czy Republice Zielonego Przylądka. Portugalski posiada dwa równoprawne i oficjalne warianty, europejski i brazylijski, które różnią się głównie wymową, przy czym pierwszy obowiązuje w Portugalii i portugalskojęzycznych krajach afrykańskich, a drugi tylko w Brazylii. Warto zatem rozpocząć przygodę z tym językiem, zapisując się na grupowy lub indywidualny kurs języka portugalskiego.

 

Ministatystyki

Język portugalski to siódmy najczęściej używany język na świecie oraz drugi najczęściej stosowany język romański. Portugalskim posługuje się ponad 250 mln osób, w tym 207 mln w samej Brazylii. Mimo takiej popularności obecnie niewiele osób decyduje się na naukę języka portugalskiego, np. w ramach tradycyjnych lekcji języka portugalskiego lub kursów online.

Minirozmówki w podróży

Podczas podróży po krajach portugalskojęzycznych z pewnością przyda się znajomość kilku podstawowych zwrotów, takich jak:

Pomocy! Socorro! /sokoru/
Nie rozumiem. Não percebo. /nau persebu/
Zgubiłem się. Estou perdido. /sztu perdidu/ – powie mężczyzna/Estou perdida. /sztu perdida/ – powie kobieta
Gdzie jest szpital/ bankomat/ dworzec kolejowy?
Onde fica o hospital/ o caixa automático mais próximo/ a estação de trem ?
/onde fika u oszpital/ onde fika u kaisza atomatiku maisz prosimu/ onde fika a sztasau de trei/
Dziękuję. Obrigado. /obrigadu/ – powie mężczyzna/ Obrigada. /obrigada/ – powie kobieta

Język portugalski — ciekawostki

Język portugalski w pisowni jest bardzo podobny do hiszpańskiego, natomiast wymowa to mieszanka hiszpańskiego, francuskiego, polskiego i rosyjskiego. Obecnie trwa proces upraszczania ortografii, głównie poprzez pomijanie w pisowni niemych spółgłosek oraz dzięki dodaniu do alfabetu trzech nowych liter (y, k i w). Dlatego ważne jest, aby nauka języka portugalskiego była prowadzona przez rodzimego użytkownika lub wykwalifikowanego lektora polskiego.

Miniprzewodnikjęzyk portugalski

Poza typowymi atrakcjami Portugalii, takimi jak Lizbona czy Porto, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem wina w Dolinie Douro czy pojechać w góry do Parku Krajobrazowego Arrábida, w którym kręcono sceny do filmu z serii James Bond, lub też udać się na północ kraju do Guimarães, pierwszej stolicy Portugalii, a obecnie Europejskiej Stolicy Kultury.

W Brazylii, prócz Rio de Janerio, warto odwiedzić stan Bahfa, gdzie narodziły się samba i capoeira, lub Salvador, czyli pierwszą stolicę kraju. Miłośnicy nocnego życia wybiorą Porto Seguro, gdzie studenci w przerwie międzysemestralnej świętują wakacje na tzw. Passarela do Álcool. Co istotne, poza większymi miastami ciężko porozumieć się w języku obcym, więc przed wyjazdem warto się zapisać np. na konwersacyjny kurs języka portugalskiego.

chatsimple