Duncan – obcojęzyczne imiona i nazwiska

tytuł: Duncan
tytuł: Duncan

Poszczególne zagraniczne imiona i nazwiska, tak samo jak i nasze rodzime, mają swoje szczególne i niepowtarzalne historie. Dziś razem bliżej przyglądamy się Duncanowi!

Z jakiego języka pochodzi to imię i jaki ma związek z dramatami Szekspira? Sprawdźmy!

Duncan – imię czy nazwisko?

W wielu krajach Duncan jest stosunkowo popularnym imieniem męskim. Nie znaczy to jednak, że Duncan nie może być również używany jako nazwisko, na co nietrudno znaleźć przykłady.

Duncan jest historycznym i tradycyjnym imieniem w Szkocji. Wywodzi się ono najprawdopodobniej z języka celtyckiego i powstało przez połączenie donn (oznaczające ciemny, brązowy) z ceann (oznaczający głowę). Imię Duncan może też pochodzić od słowa Donnchad, które funkcjonowało w dawnych językach irlandzkim i celtyckim, a jego znaczenie to „brązowy wojownik”. Obie części składowe słowa z czasem uległy uproszczeniu i dziś poprawną formą zapisu imienia jest Duncan.

Od pierwszej sylaby – Dun, wywodzą się też inne angielskie nazwiska takie jak Dunn, Dunne, Donne, Dunning itd.

Kim był Duncan
Duncan od początku
Duncan I

Duncan – znane postacie

Jakie znane postacie nazywały się Duncan? Oto kilka przykładów.

Duncan I – król Szkocji

Duncan I, znany również jako Donnchad mac Crínáin, był królem Szkocji w XI wieku. Jego rządy trwały od około 1034 roku do 1040 roku. Jest on często kojarzony z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce podczas jego krótkiego panowania oraz posłużył za inspirację dla Szekspira przy tworzeniu Makbeta.

Duncan I objął tron Szkocji po śmierci króla Malcolma II, którego był wnukiem. Było to przeciwne szkockiej tradycji, według której korona należała się najstarszemu z pretendentów do tronu, nawet jeśli nie był on bezpośrednim potomkiem poprzedniego władcy. Panowanie Duncana było naznaczone konfliktem z jego kuzynem Macbethem, przez którego to Duncan został zabity w potyczce pod Bouthgouanom nieopodal Elgin. To wydarzenie stało się głównym motywem tragedii Szekspira Makbet, gdzie Duncan jest przedstawiany jako dobry król, a jego morderstwo rozpoczyna serię tragedii. Panowanie Macbetha nie trwało jednak długo, gdyż najstarszy z potomków Duncana pozbawił go życia i rządził Szkocją jako Malcolm III od 1058 r.

Michael Clarke Duncan

Michael Clarke Duncan był amerykańskim aktorem, urodzonym 10 grudnia 1957 roku w Chicago, Illinois, i zmarłym 3 września 2012 roku w Los Angeles, Kalifornia. Był znany ze swojej imponującej sylwetki i charakterystycznego basowego głosu. Pierwszą ważną rolę zagrał w amerykańskim filmie katastroficznym Armageddon z 1998 r. Duncan zyskał rozgłos dzięki swojej roli Johna Coffeya w filmie Zielona Mila (1999), gdzie zagrał u boku Toma Hanksa. Za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Oscara.

Michael Clarke Duncan miał bogatą karierę aktorską i pojawił się w wielu innych filmach, takich jak Dzień próby (1999), Sin City (2005), Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006), Klucz do wieczności (2007) i wielu innych. Pracował również jako aktor głosowy, udzielając głosu postaciom w filmach animowanych i grach wideo.

Przed karierą aktorską Duncan pracował między innymi jako ochroniarz dla wielu znanych postaci, w tym dla aktora Willa Smitha i reżysera Michaela Baya. Cechował go postawna sylwetka i był wysoki, mierzył 196 cm, przez co potocznie był nazywany „Big Mike”. Jego nieoceniony wkład w przemysł filmowy i telewizyjny oraz charakterystyczna osobowość sprawiły, że był uwielbiany przez wielu fanów i szanowany przez współpracowników.

Michael Clarke Duncan zmarł 3 września 2012 roku w wieku 54 lat. Przyczyną jego śmierci było zatrzymanie krążenia wywołane przez zawał serca, którego doznał w lipcu 2012 roku i został hospitalizowany w szpitalu w Los Angeles. Niestety, mimo starań lekarzy, zmarł dwa miesiące później.

Duncan Laurence – wygrana w konkursie piosenki Eurowizji
scenariusz przeniesiony na ekran
Duncan, głos w przesłuchaniach

Duncan Laurence

Duncan Laurence to holenderski piosenkarz i autor piosenek. Urodził się 11 kwietnia 1994 roku w Spijkenisse w Holandii. Jeszcze przed wyjazdem do szkoły muzycznej wygrał konkurs talentów, co już od jego najmłodszych lat wskazywało, że chłopak ma dar do muzyki. Zanim rozpoczął swoją własną karierę muzyczną, tworzył teksty piosenek na zlecenie innych wykonawców. W 2014 roku brał udział w programie The Voice of Holland, ale wraz ze swoją drużyną odpadł w odcinku półfinałowym. Pięć lat później osiągnął swój cel – dziś jest znany głównie z wygranej w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019, w którym reprezentował Holandię. Jego utwór Arcade zdobył dużą popularność i przyniósł mu zwycięstwo, co uczyniło go jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów muzycznych w Holandii, jak i poza jej granicami. Arcade stało się międzynarodowym przebojem i przyniosło Duncanowi Laurence międzynarodowe uznanie.

Duncan Laurence jest znany ze swojego charakterystycznego głosu i umiejętności pisania tekstów oraz komponowania muzyki. Po wygranej w Konkursie Piosenki Eurowizji kontynuował swoją karierę muzyczną, wydając nową muzykę i koncertując na całym świecie. Jego twórczość obejmuje różne gatunki muzyczne, w tym muzykę pop i indie pop.

Duncan Jones

Duncan Jones to brytyjski reżyser filmowy, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się 30 maja 1971 roku w Londynie. Jest synem znanego muzyka Davida Bowie i jego pierwszej żony Mary Angeli Barnett. Duncan Jones zyskał uznanie w świecie filmu za swoją pracę jako reżyser i scenarzysta.

Jego debiutancki film fabularny to Moon (2009), który zdobył uznanie krytyków i otrzymał kilka nagród, w tym nagrodę BAFTA. Następnie nagrał filmy takie jak Kod źródłowy (2011), Warcraft: Początek (2016) i Mute (2018).

Duncan Jones jest znany z różnorodnych projektów filmowych, a jego prace często eksplorują gatunki science fiction i fantasy.

chatsimple