Dzień Liczby Pi, czyli wiosenne święto matematyki

Oficjalne obchody rozpoczynają się o 1:59 po południu, co połączeniu z datą święta daje eleganckie rozwinięcie liczby π do 5 miejsca po przecinku.
Oficjalne obchody rozpoczynają się o 1:59 po południu, co połączeniu z datą święta daje eleganckie rozwinięcie liczby π do 5 miejsca po przecinku.

Dzień liczby Pi (π) jest obchodzony każdego roku 14 marca. To prawdziwe święto poświęcone słynnej matematycznej stałej, która jest podstawą wielu ważnych obliczeń i ma zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i technologii.

Na czym polega Dzień Liczby Pi, jak wyglądają jego obchody i jaką nazwę nosi w innych językach? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na te pytania, a także garść matematycznych ciekawostek.

Czym jest Dzień Liczby Pi?

Dzień Liczby Pi (π) jest obchodzony każdego roku 14 marca, a jego cel to uczczenie jednej z najbardziej znanych i ważnych stałych matematycznych.

Skąd data tego święta? Otóż w notacji amerykańskiej zapisuje się ten dzień jako 3.14, co kojarzy się ze znanym nam wszystkim jeszcze ze szkoły przybliżeniem liczby π.

Historia święta

Historia Dnia Liczby Pi sięga 1988 roku, kiedy to amerykański matematyk Larry Shaw zorganizował pierwsze obchody tego święta w swoim muzeum matematycznym w San Francisco. Shaw, który był zafascynowany liczbą pi, uznał, że należy uczcić jej wartość i znaczenie poprzez organizację wydarzenia skupionego właśnie wokół niej.

Pierwsze obchody Dnia Liczby Pi były skromne, ale z czasem święto to stało się bardziej popularne i zaczęło być obchodzone w całym świecie. W ciągu kilku lat wiele muzeów, bibliotek, szkół i organizacji zaczęło organizować wydarzenia związane z Dniem Liczby Pi w celu umożliwienia ludziom jej zrozumienia i docenienia.

Dzisiaj Dzień Liczby Pi jest obchodzony na całym świecie przez matematyków, nauczycieli, uczniów i pasjonatów matematyki. Wiele organizacji, szkół i uniwersytetów organizuje w tym dniu konkursy, wykłady, pokazy i inne wydarzenia, które mają pomóc ludziom zrozumieć i docenić wartość liczby π. Wydarzenia te są doskonałą okazją do uczczenia historii i tradycji matematyki oraz do wsparcia dalszego rozwoju w tej dziedzinie.

Data święta, czyli 3.14 kojarzy się z przybliżeniem liczby pi.
Dzień pi to od 1988 roku oficjalne święto w San Francisco, co potwierdzono uchwałą Izby Reprezentantów
Dzień Liczby Pi obchodzony jest głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych

Obchody Dnia Liczby Pi

To matematyczne święto umożliwia ludziom na całym świecie zapoznanie się z niezwykłą stałą matematyczną, jaką jest liczba π, i jej praktycznymi zastosowaniami.

Obchody tego dnia są okazją do celebrowania wszystkiego, co związane jest z matematyką i naukami ścisłymi. Wiele szkół i uniwersytetów organizuje specjalne wykłady, pokazy i konkursy, w których uczestnicy mogą sprawdzić lub poszerzyć swoje umiejętności matematyczne. Pomagają one także zrozumieć i docenić znaczenie liczby π w naukach ścisłych. Niektóre piekarnie przygotowują nawet specjalne ciasta, aby uczcić tę okazję.

Dzień Liczby Pi to także okazja do połączenia nauki i zabawy. Można wziąć udział w ciekawych konkursach i zabawach matematycznych, jak łamigłówki i zadania logiczne, a także obejrzeć filmy i książki dotyczące matematyki oraz jej historii. Wszystko po to, aby uczcić tę fascynującą liczbę.

O liczbie pi

Liczba π – historia

Historia liczby π sięga tysięcy lat wstecz, a pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w starożytnej Babilonii i Egipcie. W Babilonie już ok. 1900 r. p.n.e. znano wartość pi jako około 3,125, a w Egipcie około 1650 r. p.n.e. obliczano ją jako około 3,16.

W starożytnej Grecji matematycy tacy jak Archimedes i Hipparchus dokonali ważnych odkryć dotyczących liczby π – Archimedes wymyślił sposób na określenie jej wartości, bazując na geometrii i obliczeniach. Z kolei Hipparchus dokonał ważnych odkryć w dziedzinie astronomii, w tym związanych właśnie z liczbą π.

W średniowieczu liczba π była badana przez wielu matematyków w Europie i Azji, w tym przez takie sławy jak Leonardo da Vinci i Ludolf van Ceulen. Van Ceulen jest znany z obliczenia wartości π z 20 cyframi po przecinku.

W XIX i XX wieku, dzięki rozwojowi matematyki i technologii, liczba pi została obliczona z jeszcze większą dokładnością, a dzisiaj znamy jej rozwinięcie z wprost niewyobrażalną dokładnością. Wartość liczby pi jest wciąż nieustannie badana przez matematyków i naukowców na całym świecie.

Czym jest liczba π?

Liczba π to niezwykła liczba, która od wieków zachwyca matematyków i naukowców. Jest to stała matematyczna oznaczana jako symbol π. Określa stosunek obwodu koła do jego średnicy. Co ciekawe, liczba pi nie jest liczbą skończoną ani cykliczną, co oznacza, że jej cyfry nigdy się nie powtarzają i nie kończą. To jedno z najbardziej zagadkowych i intrygujących zjawisk matematycznych.

Liczba π jest wykorzystywana w wielu dziedzinach nauki, takich jak geometria, astronomia i inżynieria – to jedno z najważniejszych narzędzi w matematyce. Obliczenia związane z pi są wykorzystywane do określania powierzchni i objętości figur geometrycznych, takich jak koła i kule, a także do rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych. Ma praktyczne zastosowanie na przykład w projektowaniu silników, budowaniu mostów i informatyce.

Ciekawostki o liczbie pi

Z liczbą pi wiąże się wiele ciekawostek, a garść z nich znajdziecie na liście poniżej.

 • Wiele teorii matematycznych sugeruje, że cyfry w rozwinięciu liczby pi są losowe i nie posiadają żadnego regularnego wzoru.
 • Liczba π jest liczbą niewymierną, co oznacza, że nie można jej przedstawić jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Jest też liczbą przestępną, czyli nie istnieje wielomian o współczynnikach całkowitych, którego byłaby pierwiastkiem.
 • W Japonii istnieje pięciogwiazdkowy pi-kan, czyli hotel, który jest dedykowany miłośnikom liczby pi.
 • W 2006 roku Japończyk Akira Haraguchi wyrecytował z pamięci liczbę pi do 100 tysięcy miejsc po przecinku, bijąc swój własny rekord z 1995 roku, kiedy zapamiętał aż 83 431 cyfr. Ten 60-letni psychoterapeuta udowodnił, że dzięki odpowiedniemu treningowi i poświęceniu można zapamiętać wprost niewyobrażalne ilości informacji.
 • Istnieje wiele wierszyków i mnemotechnik mających na celu ułatwić zapamiętanie przynajmniej kilkunastu pierwszych cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi.
 • Rekord w obliczaniu rozwinięcia liczby pi należy obecnie do szwajcarskich naukowców z Graubuenden University of Applied Sciences. Dzięki wykorzystaniu superkomputera jest ono teraz znane z dokładnością aż 62,8 biliona cyfr. Obliczenia trwały 108 dni i 9 godzin. Trzeba przyznać, że to imponujące osiągnięcie dla świata nauki.
 • Liczba π jest kluczowym elementem kultowego filmu Pi z Darrenem Aronofskym, który ukazał się w 1998 roku. Produkcja opowiada historię genialnego matematyka, który w liczbie pi poszukuje klucza do zrozumienia otaczającego nas świata.
 • Jeśli przejrzymy pierwsze sto milionów liczb po przecinku liczby pi, mamy prawie 75% szans, że natkniemy się tam na datę swojego urodzenia w formacie dzień – miesiąc – rok.
 • π nazywana jest również ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył wartość liczby π do 35 miejsca po przecinku.
eleganckie rozwinięcie liczby π
03.14 to święto matematyki tzw święto liczy pi
Archimedes oszacował liczbę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku

Dzień Liczby Pi w językach świata

Przed liczbą pi nie można uciec – to uniwersalne narzędzie wykorzystywane przez matematyków na całym świecie. Jaką więc nazwę nosi jej święto w językach z różnych zakątków świata? Sprawdź poniżej.

 • język angielski – Pi Day
 • język francuski – Jour de Pi
 • język niemiecki – Pi-Tag
 • język hiszpański – Día de Pi
 • język włoski – Giorno di Pi
 • język rosyjski – День Числа Пи
 • język portugalski – Dia de Pi
 • język chiński – 圆周率日
 • język arabski – يوم باي
 • język hindi – पाई के दिन
 • język japoński – 円周率の日
 • język duński – Pi-dag
 • język szwedzki – Pi-dagen
 • język norweski – Pi-dagen
 • język czeski – Den čísla Pi
 • język węgierski – Pi Nap
 • język turecki – Pi Günü
 • język słowacki – Deň čísla Pi
 • język słoweński – Dan števila Pi

Dzień Liczby Pi to święto dla wszystkich miłośników matematyki, a co jeśli jesteś osobą, która woli języki? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! Kurs językowy to świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności i poszerzanie horyzontów. Zachęcamy do zajrzenia do naszej zakładki z kursami językowymi, gdzie z pewnością znajdziesz wiele interesujących opcji. Nie zwlekaj, zacznij swoją przygodę z językami już dzisiaj!

A co z umysłami ścisłymi? Matematycy i fani nauk ścisłych często myślą, że ich zainteresowania nie korelują z językami, ale to błąd. Ucząc się języków, można poszerzać swoje horyzonty i możliwości zawodowe, a także umożliwić sobie podróżowanie do różnych krajów i poznawanie ich kultury o wiele głębiej. Nie zapominaj: nauka języków jest dla każdego, bez względu na zainteresowania i wykształcenie. Wśród dostępnych kursów mamy takie pozycje jak angielski dla programistów i angielski dla księgowych.

Święto matematyki

Dzień Liczby Pi oferuje wiele możliwości dla osób zainteresowanych matematyką i naukami ścisłymi. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat tej niezwykłej liczby i jej historii. Od wielu wieków liczba π jest przedmiotem badań i zainteresowania matematyków na całym świecie, a jej dzień to dobry moment, aby zgłębić tę wiedzę i zrozumieć znaczenie tego elementu dla nauk ścisłych.

W wielu miejscach na całym świecie organizowane są różne wydarzeni, np. konkursy matematyczne, pokazy filmów i prezentacje, a nawet imprezy tematyczne, aby uczcić tę wyjątkową liczbę. Te wydarzenia są dostępne dla specjalistów i amatorów – każdy może w nich uczestniczyć i poszerzyć swoją wiedzę.

chatsimple