Dzień Myśli Braterskiej, czyli święto harcerskiej przyjaźni

W Dniu Myśli Braterskiej biorą udział harcerze i skauci z całego świata. Związek Harcerstwa Polskiego
Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się w USA prawie sto lat temu. Dzien Myśli Braterskiej to dzień upamiętnienia Roberta Baden Powella i jego żony.

Światowy Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku 22 lutego przez harcerzy i skautów na całym świecie.

Skąd wziął się Dzień Myśli Braterskiej i jaka jest idea tego święta? Jak nazywa się ono w innych językach? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na te i inne pytania.

Dzień Myśli Braterskiej – co to i kiedy przypada

Dzień Myśli Braterskiej to mało znane święto obchodzone przez harcerzy i skautów z całego świata. Upamiętnia ono datę urodzin założyciela skautingu, czyli sir Roberta Baden-Powella, oraz naczelnej skautki świata, jego żony – Olave Baden-Powell.

Ten wyjątkowy dzień przypada na 22 lutego. Ma za zadanie przypominać skautom oraz harcerzom, że są dla siebie braćmi niezależnie od pochodzenia, wieku i innych różnic.

Twórca skautingu: Robert Baden-Powell

Robert Baden-Powell stworzył prawo i przyrzeczenie skautowe, według którego skaut jest przyjacielem dla wszystkich i bratem dla innych skautów. Prawo oraz przyrzeczenie opierają się na służbie ojczyźnie, Bogu i bliźnim.

Baden-Powell podkreślał także, jak ważne jest posiadanie przyjaciół z różnych kultur i krajów.

Warto przytoczyć tu jego słowa:

Wszyscy jesteśmy braćmi i nie mamy w zwyczaju spierać się ze sobą czy walczyć ani nawet przyganiać sobie nawzajem.

Wy skauci, […] ze wszystkich części świata, [działacie] jako ambasadorowie dobrej woli i zaprzyjaźniliście się między sobą, łamiąc wszelkie bariery rasy, wyznania czy pochodzenia.

Historia Dnia Myśli Braterskiej

Idea ustanowienia Dnia Myśli Braterskiej pojawiła się w 1926 w Stanach Zjednoczonych na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek. Początkowo było to święto dziewcząt – skautek i harcerek. Skauci dołączyli do obchodów dopiero w późniejszych latach.

W środowisku harcerskim założyciel skautingu Robert Baden-Powell jest ważną postacią
W Dniu Myśli Braterskiej biorą udział harcerze i skauci z całego świata. Związek Harcerstwa Polskiego
Dzień Myśli Braterskiej przypada na 22 lutego. W ten dzień harcerze myślą o sobie nawzajem

Obchody święta

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej organizowane są gry terenowe, spotkania integracyjne, wspólne ogniska, zbiórki charytatywne i wiele innych wydarzeń. Harcerze myślą o sobie wzajemnie, wysyłają kartki i składają życzenia.

Dzień ten przypomina o różnorodności i wielkości globalnego ruchu harcerzy i skautów oraz promuje jedność bez względu na wiek, kolor skóry czy narodowość. Trzeba przyznać, że to wartości, które powinny przyświecać nie tylko skautom i harcerzom, ale i wszystkim innym ludziom.

Od 2005 roku Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek co roku wybiera temat święta, który jest związany z ważnymi wydarzeniami na świecie.

Dzień Myśli Braterskiej w językach świata

Skoro Dzień Myśli Braterskiej jest świętem skautów i harcerzy na całym świecie, to warto poznać jego nazwę w innych językach.

Listę znajdziesz poniżej:

  • język angielski – World Thinking Day
  • język turecki – Dünya İzci Düşünce Günü
  • język włoski – Giornata del pensiero
  • język czeski – Den zamyšlení
  • język duński – Tænkedag
  • język chiński – 世界懷念日

Przyjaźń z ludźmi z całego świata to marzenie nie tylko harcerzy i skautów, ale też wielu z nas i nic nie pomaga tu bardziej niż znajomość języków obcych. Uczysz się angielskiego, niemieckiego lub hiszpańskiego i chcesz doskonalić swoje umiejętności, w tym samym czasie poznając kultury innych krajów?

Zapoznaj się z ofertą naszych kursów językowych, wybierz odpowiedni kurs dla siebie i zacznij nawiązywać znajomości na całym świecie!

Święto nie tylko dla harcerzy

Dzień Myśli Braterskiej jest mało znany poza środowiskiem skautów i harcerzy. Idea przyjaźni ponad podziałami, która przyświeca temu świętu, stanowi jednak wielką wartość nie tylko dla nich, ale dla każdego. Warto o niej pamiętać zarówno 22 lutego, jak i w każdy inny dzień roku.

A jeśli chcesz rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z językami obcymi, koniecznie sprawdź kursy językowe naszej szkoły!

chatsimple