Dzień Świętego Patryka

Saint Patrick's Day to Dzień Świętego Patryka po angielsku
Saint Patrick's Day to Dzień Świętego Patryka po angielsku

17 marca to dzień pełen radości i muzyki, kiedy Irlandczycy i ludzie na całym świecie świętują Dzień Świętego Patryka. To wyjątkowe święto symbolizuje irlandzką kulturę, historię i tradycję.

Rok w rok święto przyciąga turystów i miłośników irlandzkich tradycji z całego świata. Jaka jest historia tego święta, jakie są symbole i zwyczaje z nim związane? Odpowiedź na to i wiele więcej pytań znajdziesz w artykule.

Czym jest Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii, obchodzone każdego roku 17 marca. To wyjątkowe święto jest upamiętnieniem Świętego Patryka, patrona Irlandii, i jest wyrazem irlandzkiej kultury, historii i dumy narodowej.

Obchody tego dnia są pełne radości, muzyki i zabawy, a ludzie w Irlandii i na całym świecie biorą udział w paradach, koncertach i imprezach, aby uczcić swojego patrona i irlandzką tradycję. W Dzień św. Patryka ulice miast pełne są zieleni, muzyki i bawiących się świętujących.

Skąd wzięła się data święta?

Św. Patryk zmarł właśnie 17 marca w 461 roku i z tego powodu corocznie, w dniu jego rocznicy śmierci, obchodzone jest narodowe święto upamiętniające jego postać.

Kim był Święty Patryk?

Święty Patryk to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych świętych Irlandii, który żył na przełomie IV i V wieku. Uważa się go za patrona tego kraju i jest on symbol irlandzkiej dumy kultury.

Niewolnictwo i misja

Patryk był synem rzymskiego patrycjusza i urodził się w Brytanii. W wieku 16 lat został porwany przez Irów i sprzedany jako niewolnik do Irlandii, gdzie spędził 6 lat jako pasterz bydła. Po uwolnieniu powrócił do Brytanii, ale wkrótce znów udał się do Irlandii jako misjonarz i wyznawca chrześcijaństwa.

Zyskał sławę dzięki swojej misji i pracy, która polegała na ewangelizacji i konwersji Irlandczyków na chrześcijaństwo. Jego działalność była bardzo ważna dla rozwoju irlandzkiej kultury i religii, a także przyczyniła się do rozwoju irlandzkiej edukacji i kultury pisanej.

Święty Patryk jest czczony jako święty i uważany za jednego z najważniejszych patronów Irlandii. Jego wpływ na rozwój irlandzkiej kultury i religii jest nieoceniony, a jego pamięć czci się i podtrzymuje właśnie poprzez obchody jego dnia.

Legendy o świętym Patryku

Wokół Świętego Patryka narosło wiele legend i opowieści, które powtarzane przez wieki, są do dziś znane w Irlandii i na całym świecie.

Święty Patryk i węże

Jedna z najbardziej popularnych legend dotyczących św. Patryka mówi o wypędzeniu przez niego węży z Irlandii. Święty miał się ich panicznie bać, jednak udało mu się przepędzić zwierzęta do morza za pomocą swojej laski.

Warto podkreślić, że zdaniem badaczy najprawdopodobniej żadnych węży wcale w Irlandii w tamtym czasie nie było.

Moc uzdrawiania

Inna legenda mówi, że św. Patryk był w stanie cudownie uzdrawiać ludzi, a nawet zwracać im życie. Miał on leczyć choroby, które uważano za nieuleczalne. Ta legenda sprawiła, że wiele osób uwierzyło w jego moc i zaczęło go czcić jako świętego, który może uzdrawiać i pomagać ludziom.

Ludzie poza granicami Irlandii chętnie obchodzą Dzień Świętego Patryka
Kiedy obchodzimy Dzień Świętego Patryka
Świętemu Patrykowi po sześciu latach udało się uciec od niewolnej pracy. Dzień Świętego Patryka

Historia święta

Dzień św. Patryka jest jednym z najważniejszych świąt narodowych Irlandii i obchodzi się go na całym świecie 17 marca, w dzień wspomnienia śmierci tej ważnej postaci.

Historia Dnia św. Patryka sięga V wieku, kiedy św. Patryk został uznany za patrona Irlandii. Przez setki lat święto to było obchodzone w różny sposób, ale zawsze zachowywało swój status jako ważna uroczystość narodowa i religijna.

W IX wieku Dzień św. Patryka zaczął być uważany za święto kościelne. Obchodzono go w kościołach irlandzkich, a jego popularność rosła w miarę emigracji Irlandczyków do innych krajów, takich jak Stany Zjednoczone i Australia. W XIX wieku święto to stało się ważnym świętem narodowym dla Irlandczyków i było obchodzone w Irlandii oraz na całym świecie. Z jego okazji zaczęto organizować wielkie parady i inne uroczyste wydarzenia.

Obecnie Dzień św. Patryka jest hucznie obchodzony w wielu krajach, w tym Irlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii. W każdym z tych państw święto to jest obchodzone w unikalny sposób, ale wszędzie wspólnym mianownikiem jest radość i postać św. Patryka.

Obchody Dnia Świętego Patryka

Obchody Dnia Świętego Patryka są nierozłącznie związane z legendami i tradycjami dotyczącymi jego postaci i samej Irlandii. Są one pełne radości, muzyki, tańca i oczywiście piwa.

W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy i jednym z najważniejszych świąt narodowych. Wiele miast i miasteczek w Irlandii organizuje parady i festiwale. Na ulicach można zobaczyć ludzi w zielonych kostiumach, tańczących i śpiewających irlandzkie pieśni. Wiele pubów i restauracji organizuje specjalne imprezy i oferuje irlandzkie potrawy i napoje.

Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów jest noszenie zielonych ubrań i dodatków, takich jak zielone kapelusze i buty. Wiele osób także maluje zielone trójkąty na policzkach, aby podkreślić swoje irlandzkie pochodzenie. W barach i pubach popularne są również irlandzkie piosenki i tradycyjne tańce, takie jak jig i reel. Popularne są konkursy na najlepsze irlandzkie ciasto i najlepsze piwo.

Obchody święta są znane również w wielu innych krajach, poza Irlandią. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych w wielu miastach odbywają się parady i imprezy, pełne zieleni i Irlandzkich flag. W wielu miejscach można puszcza się także irlandzką muzykę i organizuje tańce oraz degustację tradycyjnych irlandzkich potraw i napojów.

Symbole Dnia Świętego Patryka

Z Dniem Świętego Patryka wiąże się cała garść ciekawych symboli. Sprawdźcie, jakie one są i jakie jest ich znaczenie.

Kolor zielony

Zieleń jest kolorem nieodłącznie związanym z Dniem Świętego Patryka i Irlandią. To symbol nadziei i wiosny. Odnosi się także do zielonych pól i lasów w kraju. Stanowi symbol irlandzkich korzeni i dumy narodowej.

W wielu miastach na całym świecie budynki są oświetlone na zielono, a nawet rzeki i fontanny zostają ubarwione na zielono.

Koniczyna

Koniczyna jest symbolem wiary Świętego Patryka i jego misji głoszenia Ewangelii w Irlandii. Według legendy Święty Patryk użył koniczyny jako metafory, aby wyjaśnić irlandzkim poganom istotę Trójcy Świętej. Dziś liście koniczyny są często używane jako dekoracje w czasie obchodów Dnia Świętego Patryka.

Zielony trójkąt

To symbol Trójcy Świętej, często malowany na policzkach w czasie obchodów Dnia Świętego Patryka.

Leperchaun

Jest to jeden z najbardziej znanych symboli Dnia Świętego Patryka. To malutki, zielony skrzat z długim noskiem i brodą, zwykle ubrany w zieloną czapkę i buty. Legenda głosi, że skrywa on wielkie skarby i jeśli ktoś go złapie, skrzat musi spełnić jego życzenie. W Dzień Świętego Patryka leprechauny są często przedstawiane jako urocze postaci, a ich zielony strój i skarby symbolizują bogactwo i szczęście Irlandii. Często stanowią motywy dekoracyjne i elementy kostiumów na imprezach z okazji święta.

Dzban Patryka

Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Świętego Patryka jest picie whisky, którego litrowa porcja nazywana jest dzbanem Patryka. Legenda głosi, że Święty Patryk nastraszył pewną karczmarkę, która nie nalewała pełnej szklanki trunku, grożąc pojawieniem się potworów w jej karczmie. Wystraszona kobieta od tej chwili zawsze napełniała szklankę do pełna.

Dzień Świętego Patryka w językach świata

Dzień Świętego Patryka uwielbiają ludzie na całym świecie. Poniżej sprawdzicie, jaką nazwę nosi to święto w różnych językach świata.

A może uczysz się angielskiego i chcesz poznawać różne akcenty i odmiany tego języka? Marzy Ci się doświadczenie Dnia Świętego Patryka w ojczyźnie jego patrona? Znajomość języka to nieocenione narzędzie nie tylko w życiu zawodowym, ale także podczas podróży. Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania dla siebie, zapoznaj się z ofertą naszej szkoły językowej i zacznij kurs angielskiego!

 • Język angielski – St. Patrick’s Day
 • Język irlandzki – Lá Fhéile Pádraig
 • Język francuski – La Saint Patrick
 • Język włoski – La Festa di San Patrizio
 • Język hiszpański – El Día de San Patricio
 • Język portugalski – O Dia de São Patrício
 • chiński – 圣帕特里克纪念日
 • japoński – 聖パトリックの日
 • koreański – 성 패트릭의 날
 • czeski – Svátek svatého Patrika
 • turecki – St. Patrick’ın Hatırası
 • węgierski – Szent Pál emléknapja
 • słowacki – Sviatok svätého Patrika
 • słoweński – Praznik svetega Patricija

Święto radości i zieleni

Dzień Świętego Patryka to ważne święto, obchodzone nie tylko w Irlandii, ale też w wielu krajach na całym świecie. Chociaż święto wywodzi się właśnie stamtąd i upamiętnia życie Świętego Patryka, stało się ono międzynarodowym świętem irlandzkiej kultury i dziedzictwa.

Dzień Świętego Patryka jest dla wielu ludzi początkiem wiosny – symbolizuje nowe możliwości i początki. Można świętować go także w Polsce, czy to ubierając się na zielono, czy uczestnicząc w powiązanym z nim wydarzeniu albo po prostu spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi.

chatsimple