Dzień Świstaka – najciekawsze święto w roku

W Polsce tego samego dnia co Dzień Świstaka obchodzone jest święto Matki Boskiej Gromniczej. W Dniu Świstaka bohater wciąż na nowo przeżywa ten sam dzień
W Polsce tego samego dnia co Dzień Świstaka obchodzone jest święto Matki Boskiej Gromniczej. W Dniu Świstaka bohater wciąż na nowo przeżywa ten sam dzień

Dzień Świstaka – Groundhog Day – brzmi jak najbardziej absurdalny dzień w roku. Dlaczego akurat ten sympatyczny gryzoń ma swój własny dzień? Czy to święto ma jakiś związek z filmem Dzień świstaka?

Dzień Świstaka, a właściwie Dzień Świszcza to doroczne święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Kiedy przypada Dzień Świstaka i na czym polega? Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie czytajcie dalej!

Kiedy jest Dzień Świstaka?

Dzień Świstaka co roku świętowany jest 2 lutego. W 2023 roku Dzień Świstaka przypada na czwartek.

Dzień Świstaka – na czym polega i skąd się wziął?

Geneza Dnia Świstaka

Historia Dnia Świstaka jest już całkiem długa – korzenie tego święta sięgają 1887 roku, a wywodzi się ono z amerykańskiego miasta Punxsutawney w hrabstwie Jefferson w stanie Pensylwania. To stąd pochodzi słynny Punxsutawney Phil, czyli właśnie świszcz lub świstak amerykański – duży gryzoń o miłej aparycji z rodziny wiewiórkowatych.

Dzień Świstaka – co to?

Na czym jednak polega Dzień Świstaka? Otóż 2 lutego, w Groundhog Day, świstak Phil… przewiduje przyszłość. Tego dnia świstaka wywabia się z jego norki, aby przepowiedzieć pogodę na nadchodzące tygodnie.

Chcielibyście dowiedzieć się więcej o kulturze i świętach w Stanach Zjednoczonych i innych krajach anglojęzycznych, przy okazji szlifując swój angielski? Marzycie o tym, aby w końcu przełamać barierę językową i zacząć mówić płynnie? A może po prostu chcecie podnieść swoje kompetencje w określonych obszarach? W ofercie naszej szkoły językowej z pewnością znajdziecie dla siebie odpowiedni kurs angielskiego, więc nie zapomnijcie zajrzeć tam po przeczytaniu artykułu!

Przepowiednia świstaka – kiedy koniec zimy?

Jeżeli poranek jest słoneczny, a świstak zobaczy swój cień i nie powróci do nory, oznacza to kolejne sześć tygodni zimy. Jeśli z kolei na zewnątrz jest pochmurno i mgliście, a świstak schowa się z powrotem do nory, zwiastuje to rychłe nadejście wiosny.

Dzień Świstaka pełnił więc rolę prognozy pogody, zanim wynaleziono bardziej sprawdzone metody jej przewidywania.

Jaka jest skuteczność przepowiedni Phila? To tylko – lub aż – 50%. Najczęściej świstak jest surowy i zapowiada dalszą zimę.

Dzień Świstaka – film

W Polsce Dzień Świstaka znany jest przede wszystkim ze względu na film o tym samym tytule. Dzień świstaka to komedia romantyczna z 1993 roku, w której główną rolę gra Bill Murray.

Fabuła filmu

W filmie prezenter telewizyjnej prognozy pogody przyjeżdża do Punxsutawney właśnie po to, aby zrelacjonować obchody Dnia Świstaka. Wieczorem uznaje, że był to najgorszy dzień w jego życiu.

Następnego ranka okazuje się, że wciąż jest ten sam dzień. 2 lutego zaczyna powtarzać się w kółko.

Dzień Świstaka czy Dzień Świszcza?

To właśnie za sprawą tłumaczenia tytułu komedii, Groundhog Day, w Polsce święto to znane jest jako Dzień Świstaka, a nie Dzień Świszcza. Trzeba jednak pamiętać, że bohater tego dnia – Phil – należy do gatunku świstaków amerykańskich (inaczej zwanych świszczami), odmiennego od świstaka europejskiego, którego możemy spotkać w Alpach lub Tatrach.

Spis treści. Dzień świstaka zna już cały świat
Jeśli świstak 2 lutego zobaczy swój cień, oznacza to dalszą zimę
Dzień Świstaka świętowany jest co roku 2 lutego w małym miasteczku w USA

Konkurencja dla świstaka

Choć Punxsutawney Phil to do dziś najsłynniejszy ze świstaków, to nie brakuje mu konkurencji.

Z Punxsutawney konkurują świstaki z miejscowości takich jak Quarryville w Pensylwanii, Waszyngtonu (ten gryzoń przewiduje przyszłość również w sprawach politycznych) czy Nowego Jorku, gdzie Dzień Świstaka obchodzi się od 1981 roku.

Nowojorski świstak o imieniu Charles G. Hogg najczęściej ze wszystkich gryzoni przewiduje długość zimy trafnie, ale jest też charakterny – w 2009 roku ugryzł burmistrza miasta, Michaela Bloomberga.

Dzień Świstaka a tradycje w Polsce

Tradycje związane z przewidywaniem pogody znane są nie tylko za oceanem. W końcu również dla Europejczyków nadejście wiosny miało wielkie znaczenie.

W Polsce podobne przewidywania miały miejsce w święto Matki Boskiej Gromniczej – również obchodzone 2 lutego. W związku z tym utrwaliło się wiele przysłów jak na przykład:

 • Gdy słońce świeci jasno na Gromnicę, to przyjdą większe mrozy i śnieżyce.
 • Owczarz w owczarni woli widzieć wilka, jak słońce w dzień Gromnicy, chociażby chwil kilka.

Można zauważyć, że pomimo dzielącego nas od Stanów Zjednoczonych oceanu mądrość ludowa i przesądy są bardzo podobne. Słońce 2 lutego ma oznaczać powrót mrozów i długą zimę.

Dzień Świstaka w językach świata

A jaką nazwę nosi Dzień Świstaka w innych językach?

Sprawdźcie poniżej!

 • język angielski – Groundhog Day
 • język niemiecki – Murmeltiertag
 • język hiszpański – Día de la Marmota
 • język francuski – Jour de la marmotte
 • język włoski – Giorno della marmotta
 • język portugalski – Dia da Marmota
 • język szwedzki – Murmeldjursdagen
 • język chiński – 土拨鼠日
 • język japoński – グラウンドホッグデー
 • język koreański – 그라운드호그 데이

Dzień Świstaka w Punxsutawney

Ludzie od setek lat starali się zaobserwować i lepiej zrozumieć naturę, w tym zjawiska pogodowe, a Dzień Świstaka jest tego najlepszym przykładem. Obecnie jest to przede wszystkim zabawa, która przyciąga co roku aż 40.000 widzów i jest chętnie relacjonowana przez media z całego świata.

Pamiętajcie, żeby zerknąć na naszą ofertę kursów językowych. Łączymy naukę języków z poznawaniem kultur obcych krajów, dzięki czemu nauka przestanie być przykrym obowiązkiem i stanie się przyjemnością! A poza językiem angielskim znajdziecie u nas również niemiecki, francuski, hiszpański i inne.

chatsimple