Dzień wagarowicza, czyli alternatywny początek wiosny

Dzień Wagarowicza łączy się z opuszczeniem lekcji, zajęć lekcyjnych

Dzień wagarowicza to nietypowe święto, które w ostatnich latach zyskuje w Polsce na popularności. Choć nieoficjalne, coraz więcej uczniów i studentów decyduje się na wagary 21 marca.

Skąd wziął się dzień wagarowicza i jak się go obchodzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule!

Kiedy jest dzień wagarowicza?

Dzień wagarowicza w Polsce obchodzi się 21 marca, czyli w pierwszy dzień wiosny.

Na czym polega dzień wagarowicza?

Dzień wagarowicza to dzień, w którym uczniowie i studenci decydują się na wagary, czyli po prostu nie przychodzą do szkoły lub na zajęcia.

Początki dnia wagarowicza sięgają prawdopodobnie lat 80. Obecnie większość uczniów i studentów traktuje to wydarzenie jako dzień na odpoczynek od szkoły lub pracy oraz na spędzenie czasu ze znajomymi.

W praktyce dzień wagarowicza polega na tym, że uczniowie i studenci nie pojawiają się na zajęciach, a zamiast tego spędzają czas z przyjaciółmi lub odpoczywają. Wydarzenie to jednak nie jest oficjalnym świętem, więc nie ma żadnych specjalnych zwyczajów związanych z jego obchodzeniem.

Co ciekawe, podobne święto jest też obchodzone w niektórych regionach Litwy.

Dzień Wagarowicz
Dzień Wagarowicza to dzień obchodzony 21 marca w pierwszy dzień wiosny
Władze szkolne zaczęły wychodzić naprzeciw wagarowiczom

Jak spędzić dzień wagarowicza?

Jak można uczcić dzień wagarowicza?

Dzień wagarowicza to doskonała okazja, aby spędzić czas na łonie natury wraz z przyjaciółmi i cieszyć się początkiem wiosny. Wiele osób chce tego dnia cieszyć się świeżym powietrzem i pięknymi krajobrazami. Sposobów na celebrowanie dnia wagarowicza jest wiele: można zorganizować piknik, zagrać w piłkę, zrobić grilla, czy wybrać się na długi spacer.

A może już dawno skończyłeś swoją przygodę ze szkołą, a mimo tego chcesz dalej się rozwijać i edukować? Jeśli szukasz nowych możliwości rozwoju na wiosnę (i nie tylko), zapoznaj się z ofertą naszej szkoły językowej – znajdziesz tam między innymi kurs niemieckiego, kurs hiszpańskiego czy lekcje francuski.

Szkoły wychodzą naprzeciw wagarowiczom

Początkowo, kiedy dzień wagarowicza zaczął zyskiwać na popularności, szkoły były bardzo przeciwne temu wydarzeniu. Wagarowiczów często przyłapywała policja lub straż miejska, co nie przynosiło większych efektów – święto i tak zyskiwało na popularności, a uczniowie kontynuowali swoją tradycję.

Z upływem czasu wiele szkół zdało sobie sprawę, że walka z dniem wagarowicza jest bezcelowa. Obecnie wiele placówek edukacyjnych stara się wyjść uczniom naprzeciw i organizuje tego dnia różnego rodzaju aktywności zamiast tradycyjnych zajęć lekcyjnych.

Należą do nich między innymi jednodniowe wycieczki, zajęcia sportowe, warsztaty, które mają zainteresować uczniów i zmotywować ich do uczestnictwa w szkolnych zajęciach. Dzięki temu dzień wagarowicza staje się okazją do wspólnego spędzenia czasu, a jednocześnie umożliwia realizację szkolnych obowiązków.

Dzień Wagarowicza obchodzi się również w niektórych częściach Litwy
Dzień Wagarowicza to nieformalne święto polegające na rezygnacji tego dnia z zajęć lekcyjnych, obchodzone w pierwszy dzień wiosny.
Dzień Wagarowicza odbywa się w pierwszym dniu wiosny

Pierwszy dzień wiosny dla wszystkich

Dzień wagarowicza to wyjątkowe święto, które nie tylko kojarzy się z akcjami uczniów, ale także z początkiem wiosny. Warto wyjść wtedy na długi spacer lub zorganizować piknik, aby w pełni wykorzystać ten dzień – nawet jeśli szkołę skończyło się już dawno.

Mimo że dzień wagarowicza jest kojarzony przede wszystkim z uczniami, każdy może potraktować ten dzień jako okazję do odpoczynku i relaksu. Dzień wagarowicza to doskonała okazja, aby na chwilę oderwać się od codzienności i zrelaksować w gronie przyjaciół.