Dzień Walki z Depresją

ogólnopolski dzień walki; objaśnianie pacjentowi
ogólnopolski dzień walki; objaśnianie pacjentowi

Niedługo po Blue Monday nadchodzi kolejny dzień powiązany ze zdrowiem psychicznym – Dzień Walki z Depresją.

Kiedy przypada i skąd wzięły się jego obchody? Czy istnieją jeszcze inne podobne święta? Z artykułu dowiesz się wszystkiego na temat tego dnia.

Kiedy jest Dzień Walki z Depresją?

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego.

Skąd wziął się Dzień Walki z Depresją?

Święto to zostało ustanowione w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Ma ono na celu upowszechnianie wiedzy i zwiększanie świadomości społecznej na temat depresji, a także promowanie leczenia jej.

Dlaczego to ważne?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpoważniejsza choroba i należy ona do głównych przyczyn samobójstw. Co gorsza, zdaniem ekspertów do 2030 roku może stać się najczęściej diagnozowaną chorobą.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 w Unii Europejskiej na depresję choruje około 40 milionów osób. W Polsce liczbę tę szacuje się aż na 1,5 miliona, z czego jedynie jedna trzecia korzysta z leczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest zachęcanie chorych do szukania pomocy, szczególnie tej profesjonalnej.

Ważne jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji
Depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie
Święto 23 lutego zostało ustanowione przez ministra zdrowia

Jak wygląda leczenie depresji?

Do najbardziej efektywnych metod leczenia depresji należy połączenie psychoterapii oraz farmakoterapii. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna. Skupia się ona na zmianie zarówno myślenia, jak i zachowania oraz wykształcaniu pozytywnych reakcji.

World Mental Health Day

Kolejnym świętem związanym ze zdrowiem psychicznym jest World Mental Health Day (Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego), który przypada 10 października. Pierwsze obchody odbyły się w 1992 r. i zostały zorganizowane przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w celu zwiększenia świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz promowania poprawy opieki nad zdrowiem psychicznym na całym świecie.

Temat World Mental Health Day zmienia się co roku. Pojawiają się tematy z zagadnień takich jak zapobieganie samobójstwom, zdrowie psychiczne w miejscu pracy czy zdrowie psychiczne u starszych osób.

Uczysz się angielskiego i chcesz rozwijać swoje umiejętności? Zajrzyj do oferty naszej szkoły językowej i znajdź odpowiedni kurs angielskiego dla siebie.

Leki przeciwdepresyjne
Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, Leki przeciwdepresyjne
Depresja – na czym polega choroba

Zdrowie psychiczne na co dzień

Z okazji Dnia Walki z Depresją warto zadbać o siebie i bliskich. Pamiętajmy jednak, że o zdrowie psychiczne powinniśmy się troszczyć każdego dnia. Tak jak dbamy o ciało, tak powinniśmy dbać też o umysł.

Problemy wiązane ze zdrowiem psychicznym mogą mieć znaczący wpływ na nasze funkcjonowanie i radość z życia. Słabe zdrowie psychiczne może prowadzić do problemów z pracą, relacjami i samopoczuciem.

Jak możemy o siebie dbać? Sposobów na pielęgnowanie dobrostanu psychicznego jest naprawdę sporo. Do jego poprawy mogą przyczynić się ćwiczenia fizyczne, dobre odżywianie, praktykowanie uważności i technik radzenia sobie ze stresem, zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, utrzymywanie kontaktu z bliskimi i szukanie profesjonalnej pomocy w razie potrzeby.

chatsimple