Ekwador – co warto o nim wiedzieć?

Ekwador
Ekwador

Ekwador to kraj, którego położenie można zgadnąć już po nazwie – hiszpańskie słowo ecuador oznacza równik”. Państwo jest zdecydowanie mniej znane niż położone na tym samym kontynencie Argentyna lub Brazylia i bardzo rzadko pojawia się w polskich gazetach czy wiadomościach.

Jeśli jednak uczysz się języka hiszpańskiego lub po prostu jesteś osobą ciekawą świata, pewnie o Ekwadorze wiesz już co nieco. Inne najważniejsze informacje znajdziesz w tym tekście. Opowiemy Ci m.in. o stolicy kraju, jego najważniejszym towarze eksportowym, a także miejscach wartych uwagi. 

Gdzie leży Ekwador?

Ekwador to 9. pod względem wielkości państwo Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (na północy) i Peru (od południa). W skład jego terytorium o powierzchni 283 560 km² wchodzą również Wyspy Galapagos, położone ponad 1300 km od wybrzeży kraju.

Powierzchnia Ekwadoru jest bardzo urozmaicona pod względem geograficznym. Przez środek kraju biegną Andy, a na wschodzie i w części nadbrzeżnej panuje krajobraz nizinny. Poza górami na wszystkich obszarach występuje klimat tropikalny.

Stolica Ekwadoru

Największym miastem Ekwadoru jest Guayaquil, ale stolica kraju znajduje się w leżącym ponad 400 km na północ Quito. Jej nazwa pochodzi od wymarłego już plemienia Kwitu. Pierwsze budowle na tym terenie powstały już w XVI wieku, gdy potencjał miejsca dostrzegł hiszpański konkwistador Sebastián de Belalcázar. Gwałtowny rozwój aglomeracji nastąpił w XIX stuleciu.

Quito położone jest na wysokości 2700-2850 m n.p.m., co czyni je 2. najwyżej położoną stolicą świata (po La Paz). W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się aktywny wulkan Pichincha, który zagraża zachodniej części metropolii. Jego ostatni wybuch miał miejsce w 1990 roku. W mieście mieszkają ponad 2 miliony ludzi (za: plataformaurbana.cepal.org)

Flaga Ekwadoru

Flaga Ekwadoru przypomina barwami symbole Kolumbii i Wenezueli – jest prostokątem podzielonym na trzy poziome pasy: żółty, niebieski i czerwony. Na jej środku znajduje się godło kraju. Kolory te nawiązują do hiszpańskiej flagi i oceanu rozdzielającego dawną kolonialną potęgę i południowoamerykańską republikę.

Jaka jest waluta w Ekwadorze?

Od drugiej połowy XX wieku jako waluta w Ekwadorze obowiązywało sucre. W 2000 roku z powodu gospodarczego kryzysu i wysokiej inflacji władze kraju zdecydowały się na wprowadzenie dolara amerykańskiego. Początkowo miał on służyć jedynie jako środek płatniczy w większych transakcjach, ale szybko całkowicie wyparł dawną walutę.

Prowadzisz firmę działającą w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym lub IT? Tłumacz języka hiszpańskiego będzie niezbędny, jeśli planujesz wejść na rynek południowoamerykański. W naszej ofercie mamy wiele usług, które możemy dopasować do konkretnych potrzeb naszych klientów. Masz nietypowe zlecenie? Skontaktuj się z nami!

Jaki język w Ekwadorze?

Jedyny język urzędowy Ekwadoru to hiszpański. Posługują się nim prawie wszyscy mieszkańcy kraju (97%). Wyróżnia się 3 główne dialekty: español costeño (na wybrzeżu), español andino (w Andach) i español amazónico (w Amazonii). Spis ludności z 2010 roku wykazał, że w użyciu jest również 12 innych języków. Najpopularniejsze z nich to keczua, który zna 5% populacji, i shuar (1%; za: translatorswithoutborders.org). Wśród pracowników sektora turystycznego można znaleźć wiele osób znających angielski.

Ekwador; jednostki administracyjne pierwszego rzędu z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
Ekwador; jednostki administracyjne, oceanem spokojnym, terytorium ekwadoru, stolica kraju
Ekwador; ekwadoru należą prowincje dzielą menu nawigacyjne narzędzia osobiste

Banany z Ekwadoru

Jeśli nie wyobrażasz sobie drugiego śniadania bez bananów, prawdopodobnie masz na co dzień więcej do czynienia z Ekwadorem, niż Ci się wydaje. Te żółte owoce są bowiem najważniejszym towarem eksportowym kraju. Pierwsze gospodarstwa zajmujące się ich uprawą powstały już w XIX wieku.

W 2020 roku Ekwador sprzedał za granicę banany o łącznej wartości 3,8 miliarda dolarów amerykańskich. Zostały one wysłane przede wszystkim do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Włoch i Niemiec (za: oec.world). Owoc ten stanowi około 10% krajowego eksportu; jego uprawą zajmuje się ponad 5000 firm na terenie państwa (za: bananalink.org.uk).

Co warto zobaczyć w Ekwadorze?

Ekwador został niezwykle hojnie obdarzony przez naturę. Na jego terenie można podziwiać rajskie plaże, zachwycające wodospady, zapierające dech w piersiach góry, a nawet nieprzebytą dżunglę. Jeśli dodamy do tego bogatą historię, ciekawe zabytki postkolonialne i jeszcze bardziej interesujące inkaskie ruiny, uzyskamy przepis na wyprawę idealną.

Wyspy Galapagos

Wyspy Galapagos, słynące z ogromnej kolonii żółwi morskich, są marzeniem podróżniczym wielu osób. Ogromne gady to niejedyni przedstawiciele lokalnej fauny, bez problemu można tam spotkać również iguany, flamingi czy pelikany. Na archipelagu nie da się nudzić – czas można spędzać na plaży lub kąpiąc się w krystalicznie czystej wodzie, odwiedzając stację badawczą Charlesa Darwina czy podziwiając wulkany.

Wodospady

Poszukiwaczom przygód i miłośnikom aktywnego odpoczynku na łonie przyrody szczególnie polecamy odwiedziny w Banos (a właściwie Baños de Agua Santa – Łaźni Świętej Wody). To nieduże miasteczko położone w środku kraju jest bramą do Amazonii i idealnym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich wodospadów. Dla turystów przygotowano ścieżkę nazywaną Ruta de Las Cascadas, która pozwala odwiedzić aż 60 z nich.

Cotopaxi

Około półtorej godziny jazdy od Quito znajduje się Cotopaxi – wulkan o wysokości prawie 6000 m n.p.m., którego zbocza zawsze pokrywa śnieg. Na jego terenie znajduje się park narodowy – można po nim wędrować, a także skorzystać z wielu wyznaczonych miejsc do wspinaczki. Szczyt wygląda najbardziej oszałamiająco we wczesnych godzinach porannych oraz późnym wieczorem, polecamy jednak spędzić w jego pobliżu cały dzień, a nawet zostać tam na nocleg. Obszar jest zamieszkany przez wiele dzikich zwierząt, m.in. kondory, orły, lamy, pumy czy niedźwiedzie andyjskie.

Jezioro Quilotoa

W pobliżu Cotopaxi, w otoczeniu malowniczych Andów, leży lazurowo niebieskie jezioro Quilotoa. Ten głęboki na 250 metrów zbiornik wodny jest dość młody – powstał zaledwie 600 lat temu w wyniku wybuchu wulkanu. Dla odwiedzających przewidziano liczne szlaki, pozwalające okrążyć jezioro lub zejść nad jego brzeg.

Ingapirca

Dla osób, które interesują się historią i dawnymi cywilizacjami, Ingapirca jest punktem obowiązkowym podczas podróży po Ekwadorze. Ten największy kompleks archeologiczny kraju stanowi pozostałość po kulturze inkaskiej. Jego najważniejszy zachowany zabytek to Świątynia Słońca.

Prowadzisz biuro podróży i poszukujesz osób, które biegle władają hiszpańskim, niemieckim lub włoskim? Jeśli sam nie znasz tych języków, sprawdzenie kompetencji kandydatów może okazać się żmudnym zadaniem. Chcesz uniknąć straty czasu? Skorzystaj z Focus Audit Tool – wiarygodny wynik testu poziomującego uzyskasz do 48 godzin.

Hasta luego!

Choć podróż z Polski do Ekwadoru jest długa i wymaga wykonania co najmniej jednej (a często kilku) przesiadek, zachęcamy do wyprawy w ten rejon świata. Ameryka Południowa zachwyca swoim kolorytem, smacznym jedzeniem i radosnym usposobieniem mieszkańców. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej odwiedzić, może w tym roku nadszedł czas na wycieczkę?

Zanim zarezerwujesz urlop, kupisz bilet na samolot i zaczniesz pakować walizki, koniecznie popracuj nad swoimi umiejętnościami językowymi. W naszej szkole oferujemy kursy hiszpańskiego na każdym poziomie zaawansowania, dlatego też na pewno znajdziesz zajęcia dostosowane do Twoich możliwości. Wolisz się uczyć w domu? Nie ma problemu, zerknij na kursy językowe online!

chatsimple