Hiromi – kto to jest?

Hiromi; the trio project, chic corea
Hiromi; the trio project, chic corea

Hiromi, a właściwie Hiromi Uehara, jak brzmi jej pełne imię, to japońska pianistka jazzowa i kompozytorka. Kariera artystki rozpoczęła się bardzo wcześnie, a jej występy można podziwiać na całym świecie również w Polsce.

Czas poznać tę fascynującą postać bliżej. Jeśli interesujesz się Japonią i jej kulturą – ten artykuł przybliży Ci temat lokalnej muzyki.

Kim jest Hiromi?

Hiromi Uehara urodziła się 26 marca 1979 roku w Hamamatsu, 260 kilometrów na południowy zachód od Tokio. Jej muzyczna przygoda rozpoczęła się w wieku pięciu lat. Dziewczynka zaczęła wówczas grać na fortepianie. Już jako nastolatka wystąpiła z Czech Philharmonic Orchestra.

Wielki przełom w jej karierze nastąpił w 1996 roku, gdy Chick Corea, amerykański kompozytor, zaprosił ją do wspólnego występu. Hiromi kontynuowała swoją edukację muzyczną w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie pod okiem Ahmada Jamala.

Jeszcze zanim ukończyła studia w 2003 roku, podpisała kontrakt z wytwórnią Telarc. W ciągu swojej kariery wystąpiła na wielu ważnych festiwalach, takich jak Newport Jazz Festival czy w paryskiej Olympii.

Polscy fani mieli okazję podziwiać jej grę podczas kilku festiwali. Wzięła udział m.in. w Jazzie na Starówce w Warszawie i Jazzie nad Odrą we Wrocławiu. Jej dyskografia imponuje swoją wielkością. Nagrania z jej koncertów, m.in. Solo Live at Blue Note New York, znalazły się nawet na DVD.

black
zwróć uwagę na Hiromi Uehara
Hiromi Uehara

Inni japońscy muzycy jazzowi

Znasz już postać Hiromi Uehara, teraz czas poznać innych popularnych japońskich muzyków jazzowych. Kto wie, może ich twórczość równie mocno przypadnie Ci do gustu?

Toshiko Akiyoshi

Toshiko Akiyoshi to wybitna japońska pianistka, kompozytorka i bandliderka jazzowa, urodzona 12 grudnia 1929 roku w chińskim Dairen. Jako młoda dziewczyna rozpoczęła swoją przygodę z fortepianem, a jej talent został dostrzeżony przez wybitne postaci sceny jazzowej – Oscara Petersona i Normana Granza.

Swoje wykształcenie muzyczne kontynuowała w Berklee School of Music w Bostonie jako pierwsza osoba z Japonii. Toshiko zyskała rozgłos jako pionierka w dziedzinie jazzu, zdobywając m.in. liczne wyróżnienia w plebiscycie czytelników Down Beat.

Wraz z mężem, saksofonistą i flecistą Lwem Tabackinem założyła big-band, który zdobył uznanie w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Kariera artystki była pełna sukcesów, a jej wkład w rozwój jazzu doceniony został wieloma nagrodami, w tym prestiżowym NEA Jazz Masters Award w 2007 roku.

Na prośbę buddyjskiego mnicha Toshiko skomponowała suitę na cześć mieszkańców zbombardowanej Hiroszimy. Inspiracją dla jej utworów było zdjęcie młodej kobiety wychodzącej ze schronu. Obecnie artystka wraz z mężem cieszy się zasłużoną emeryturą, odpoczywając we własnym mieszkaniu na Manhattanie.

Makoto Ozone

Makoto Ozone swoją przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku dwóch lat, gdy zaczął grać na organach. Za jego wczesną fascynacją jazzem stoi postać Oscara Petersona. Jego twórczość skłoniła Makoto do nauki fortepianu.

W młodości Makoto rozwijał swoją karierę, grając w kilku zespołach i występując na festiwalach. Swoją edukację kontynuował w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie nawiązał współpracę z Garym Burtonem. Ich wspólne koncertowanie na arenie międzynarodowej otworzyło przed artystą drzwi do współpracy z wieloma innymi artystami m.in. Paquito D’rivera’em i Marckiem Johnsonem.

Po powrocie do Japonii w 1989 roku Ozone podpisał umowę z dużą wytwórnią JVC. Jego dalsza kariera zaowocowała licznymi albumami. Wraz z polską wokalistką Anną Marią Jopek stworzył album Haiku, który zgarnął platynową płytę.

utwory grane na koncercie na warszawskiej starówce
brak informacji o koncie
płyta nagrana z jej mentorem

Nauka japońskiego – od czego zacząć?

Nauka japońskiego wydaje się na początku bardzo skomplikowana ze względu na zupełnie inny system pisma i odmienną gramatykę, warto jednak podjąć to wyzwanie i zapoznać się zarówno z kulturą, jak i z mową tego kraju.

chatsimple