Hygge – duńska sztuka szczęścia

duńska sztuka szczęścia

Już od wielu lat Dania plasuje się w czołówce najszczęśliwszych krajów świata, mimo klimatu, który zupełnie temu nie sprzyja. Być może mieszkańcy tego państwa zawdzięczają część tego sukcesu właśnie filozofii hygge.

Hygge to pojęcie, które zyskało ogromną popularność poza granicami Danii kilka lat temu. Czym jest hygge? Jak być hyggelig? I czy życie zgodnie z założeniami hygge naprawdę może pomóc nam w odnalezieniu szczęścia? W tym artykule omawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Dania – kraj hygge

Podobnie jak inne kraje skandynawskie, Dania od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce rankingu World Happiness Report, który bada poczucie szczęścia mieszkańców ponad stu pięćdziesięciu krajów świata. Duńczycy w 2015 roku okazali się również najbardziej ufnym narodem Europy według raportu „How’s Life?” przeprowadzonego przez OECD.

Jest wiele czynników, które równoważą niesprzyjającą pogodę panującą w tej części Europy i wpływają na dobrostan jej mieszkańców. Najmniejszy z krajów skandynawskich jest państwem opiekuńczym. Jego obywatele mają silne poczucie kolektywnej odpowiedzialności. To przekłada się na zaangażowanie w rozwój społeczeństwa, które przejawia się między innymi płaceniem wysokich podatków sięgających nawet 57% dochodów oraz wspieraniem organizacji dobroczynnych.

Oprócz tego Duńczycy wypracowali korzystny dla siebie balans pracy i życia prywatnego dzięki trzydziestosiedmiogodzinnemu tygodniowi pracy oraz trwającym sześć tygodni wakacjom. Umożliwia to obywatelom pogodzenie kariery z członkostwem w różnych stowarzyszeniach i klubach, spotykaniem się z rodziną (aż 78% Duńczyków robi to przynajmniej raz na tydzień) oraz po prostu odpoczywaniem.

Być może na ukształtowanie filozofii hygge miały także wpływ niewielkie rozmiary państwa oraz historia Danii, szczególnie utrata podległych jej kolonii oraz porażki w trakcie wojny.

w rzeczywistości na całym świecie
przyjaciółmi w rozumieniu art
duńska sztuka szczęścia

Czym jest hygge?

Samo słowo hygge pochodzi od staronordyckiego hyggja, które oznaczało „myśleć”, oraz hugr, potem skróconego do hug, określającego myśl, świadomość człowieka w mitologii nordyckiej. W swoim obecnym znaczeniu wyraz pojawił się w Danii pod koniec XIX wieku.

Hygge nie ma odpowiednika w języku polskim ani jasno określonej definicji. By zrozumieć, czym jest, trzeba doświadczyć go na własnej skórze. Tym słowem opisujemy wygodę, szerzej rozumianą jako przytulność, błogostan, poczucie bezpieczeństwa, doświadczanie wewnętrznej równowagi i cieszenie się z małych rzeczy.

Z pewnością każdy z nas przeżył niejedną chwilę hygge. Przytrafiają nam się one na co dzień, nawet jeśli zwykle ich nie zauważamy. W ten sposób można opisać czas spędzany zarówno w gronie rodziny, jak i samemu, gdy po ciężkim dniu czeka nas relaks w domu przy książkach. Doświadczenie jest więc uniwersalne, ale dla Duńczyków to coś więcej – element ich tożsamości kulturowej. Nic więc dziwnego, że słowo to pojawia się często w ich wypowiedziach nie tylko jako rzeczownik, ale również przymiotnik (hyggelig), czasownik (at hygge, at hygge sig) oraz w połączeniu z innymi rzeczownikami (hyggedag – „hygge-dzień”, filmhygge – „hygge-film”).

Moda na hygge

Fascynacja koncepcją hygge poza granicami Danii nie jest zaskakująca, jako że już od kilku lat trwa popularność Skandynawii. Niewątpliwie na rozpowszechnienie pojęcia miało wpływ kilka książek, które szturmem wdarły się na rynek wydawniczy i podbiły serca czytelników. Szczególną popularność zyskały książka Marie Tourell Søderberg Hygge. Duńska sztuka szczęścia oraz pozycja Hygge. Klucz do szczęścia, której autorem jest Meik Wiking.

Hygge szybko zostało podchwycone i zaczęło być chętnie wykorzystywane w reklamach między innymi przez firmy odzieżowe i meblarskie. Określane jako niezbędne do stworzenia atmosfery hygge akcesoria, takie jak świece, grube skarpetki czy herbata, można nawet zakupić w zestawach zwanych hygge-boksami. I tak filozofia hygge, w założeniu mająca skupiać się na czerpaniu przyjemności ze zwykłych, codziennych chwil, stała się metodą promowania konsumpcjonizmu. Krytycy tej koncepcji wypominają też jej propagatorom, że dla wielu osób hygge stanowi wymówkę dla eskapizmu i poprzestawania na przeciętności.

przyjemnie; chodzi o komfort
duńskie książki
książka o świecie

Jednak w obecnych czasach nieustannego pośpiechu oraz presji, by być produktywnym i piąć się na szczyt, hygge dla wielu osób może być nauką odpoczynku i złapania oddechu. Równolegle popularność zyskiwał mindfulness, czyli trening uważności polegający na skupianiu się na doświadczaniu chwili obecnej. Sugeruje to, że w zabieganej codzienności coraz bardziej brakuje nam chwil, gdy nie roztrząsamy przeszłości, nie wybiegamy w przyszłość oraz nie myślimy o piętrzących się przed nami problemach. Wprowadzenie w życie założeń hygge może pomóc nam zrelaksować się i skupić na tym, co jest dla nas naprawdę ważne.

Jak wprowadzić hygge w życie?

Co zrobić, by doświadczyć hygge we własnym życiu? Warto zacząć od zastanowienia się, kiedy czujemy się najszczęśliwsi. Hygge to te momenty, które wypełnia radość z trwającej chwili. Dla zilustrowania tego koncepcji często przywołuje się obraz czytania książki z kubkiem gorącego napoju przy kominku, podczas gdy na zewnątrz sypie śnieg lub pada deszcz.

Nie oznacza to jednak, że jeśli nie masz kominka, a na zewnątrz akurat świeci słońce, to hygge jest nieosiągalne. Nie musisz też wymyślać skomplikowanych i kosztownych rozrywek. Wprost przeciwnie – prawdziwie hyggelig chwile można przeżyć praktycznie zawsze. Wyjdź na długi spacer ze swoim czworonogiem, spotkaj się z przyjaciółmi lub zaszyj się w domu i spędź wieczór z książką albo ulubionym serialem. Oczywiście nie obędzie się tutaj bez odzieży określanej przez Duńczyków słowem hyggebukser, czyli pary ukochanych spodni, w których nie pokazalibyśmy się publicznie, ale które świetnie sprawdzają się w domowym zaciszu.

Hygge w kuchni

Dobre jedzenie to prosty sposób na sprawienie sobie przyjemności. Nie bez powodu popularność zyskuje pojęcie comfort food, czyli potraw kojarzących się nam z dzieciństwem i wywołujących u nas poczucie bezpieczeństwa i nostalgii. Dla każdego będzie ono czymś innym.

Ale nie tylko samo jedzenie jest ważne. Istotną rolę odgrywa też jego podanie i przygotowanie. Niestety wiele osób na co dzień jest zbyt zabiegana, a w trakcie pospiesznego zaspokajania głodu odpisuje na maile lub ogląda telewizję. Jeśli tylko mamy taką możliwość, spróbujmy wygospodarować czas, by w spokoju usiąść i skupić się tylko na posiłku.

Naszej kulturze nieobce jest celebrowanie posiłków z najbliższymi. Warto podtrzymywać tę tradycję, przynajmniej raz na jakiś czas organizując rodzinny obiad lub zapraszając przyjaciół. Oprócz tego warto spróbować wspólnego gotowania bądź pieczenia, które zapewni nam zajęcie i zbliży do siebie.

Hygge w wystroju wnętrz

Częsta deszczowa pogoda w Danii sprawia, że jej mieszkańcy spędzają znaczną część swojego wolnego czasu w domu, zarówno w samotności, jak i w towarzystwie rodziny i znajomych. W związku z tym przykładają dużą wagę do tego, by ich otoczenie było przytulne.

Jak zaprosić hygge do swojego mieszkania? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ by poczuć prawdziwy komfort, wnętrza powinny być urządzone tak, jak nam się podoba. Niemniej styl hygge kładzie nacisk na to, by dom prezentował się minimalistycznie, ale i przytulnie. Mile widziane są naturalne materiały takie jak drewno, wełna, len czy wiklina. Drewniane meble i podłogi przykryte dywanikiem z owczej skóry, wełniane koce i pledy i kilka drewnianych dekoracji pomogą w osiągnięciu swojskiego klimatu we wnętrzach.

W stylu hygge bardzo ważne jest również oświetlenie. Ze względu na krótkie dni i niesprzyjającą pogodę duńskie wnętrza są jasne. Ściany często maluje się na neutralne kolory dobrze odbijające światło, wśród których prym wiodą biel i szarość. Oczywiście we wnętrzu stylizowanym na styl hygge nie może zabraknąć świec, również tych zapachowych, lampek i świeczników. Dzięki nim uzyskamy charakterystyczne dla skandynawskiego stylu ciepłe i rozproszone oświetlenie.

książka o życiu
autorka
z jednej strony autorka książki może czegoś nauczyć

Hygge duży nacisk kładzie na odpoczynek, co powinno również przekładać się na to, jak urządzimy wnętrze naszego domu. Kluczowym terminem jest tutaj hyggekrog, oznaczający specjalny kącik w domu, który lubimy tak bardzo, że najchętniej w ogóle byśmy go nie opuszczali. W zorganizowaniu go sobie pomogą nam meble takie jak wygodna sofa lub fotel, najlepiej z mnóstwem miękkich poduszek i przykryte ciepłym pledem. Wystrój w stylu hygge dopełnią również rośliny doniczkowe. Nie tylko stanowią przepiękną ozdobę, ale również ich pielęgnacja wycisza i przynosi wiele radości.

Nie zapominajmy również, jak ważnym aspektem filozofii hygge jest pielęgnowanie relacji oraz spędzanie czasu z bliskimi. Kierując się tym podczas urządzania wnętrz, warto pamiętać, by w kuchni lub jadalni znalazł się duży stół, przy którym w dużym gronie można celebrować posiłki. Dekorując pokoje, warto również wykorzystać rozmaite rodzinne pamiątki, przypominające nam o bliskich nawet wtedy, gdy jesteśmy sami.

Czy hygge to klucz do szczęścia?

Szczęście to cel, do którego dążą wszyscy ludzie na całym świecie. Niestety nie ma uniwersalnej metody, by je osiągnąć. Hygge zachęca natomiast, by zastanowić się nad tym, co sprawia nam przyjemność w codziennych sytuacjach, a następnie nauczyć się dostrzegać i celebrować te chwile.

Jeśli interesuje Cię kultura Danii, świetnym pomysłem będzie nauka języka duńskiego. Nasza szkoła językowa oferuje kurs językowy zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Zajmujemy się również tłumaczeniem tekstów na język duński oraz przekładem duńskich tekstów na język polski. Nasza doświadczona kadra tłumaczy zadba o poprawność, odpowiedni styl oraz skuteczność tłumaczonych tekstów, również specjalistycznych. Zapraszamy!

chatsimple