Immersja językowa, czyli zanurzenie w języku

Nauka w czasie wolnym dzięki immersji

Do nauki języków – w tym języka angielskiego – wykorzystuje się wiele różnych metod. Jedną z nich jest immersja językowa. Polega ona na zanurzeniu się w języku docelowym, czyli posługiwaniu się nim w trybie ciągłym. Dotyczy to przede wszystkim przyswajania sobie języka obcego. Główną rolę odgrywają tu realne kompetencje językowe. Czy podczas zajęć na kursie językowym, czy w czasie wolnym, metodę immersji można wdrożyć na wiele sposobów.

Czym jest zanurzenie w języku?

Zanurzenie w języku to pojęcie, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności. Metoda ta opiera się na wykorzystywaniu języka obcego nie tylko podczas zajęć, ale też w życiu codziennym. Jej głównym założeniem jest więc otaczanie się językiem.

Submersja i immersja językowa

W nauce języków obcych wyróżnia się submersję i immersję. Submersja to całkowite zanurzenie się w języku. Oznacza ona rzucenie się na głęboką wodę i wyjazd za granicę. Z kolei immersja to metoda bardziej dostępna. Polega ona na zanurzeniu częściowym i jest na wyciągnięcie ręki każdego z nas. Jak wkomponować naukę języka w naszą codzienność?

Immersja językowa na czym to polega
Oglądaj filmy w języku angielskim
Nauka metodą immersji językowej

Zanurzenie w języku w praktyce

Metodę immersji językowej bez większych problemów da się wykorzystać na co dzień. Jak to zrobić?

Nauka języków obcych na kursie

Oczywiście można zapisać się na kurs językowy metodą immersji. Zajęcia prowadzone przez native speakera będą dobrym pierwszym krokiem, bo dzięki nim zyskamy szansę na naturalną komunikację w danym języku. Nie jest to jednak jedyny sposób. Poza uczęszczaniem na zajęcia, robieniem zadań z zeszytu ćwiczeń i uczeniem się nowych słówek da się jeszcze wiele zrobić. Zanurzyć się w języku możemy także w naszym czasie wolnym.

Oglądanie filmów i seriali – immersja językowa w domu

Polepszać znajomość języka można między innymi poprzez oglądanie filmów i seriali. Podczas seansu warto zrezygnować z lektora, a ewentualne polskie napisy zastąpić oryginalnymi. Dzięki temu poprawimy rozumienie ze słuchu i rozszerzymy zasób słownictwa. Wszystko w naturalny sposób.

W przypadku nauki angielskiego można sięgnąć po takie tytuły jak Friends (Przyjaciele), Keeping Up Appearances (Co ludzie powiedzą?), filmy z popularnych serii Star Wars (Gwiezdne wojny), Harry Potter czy którąś z klasycznych produkcji wytwórni Walta Disneya.

Muzyka i podcasty

Kolejnym sposobem na opanowanie rozumienia ze słuchu jest odtwarzanie sobie muzyki i podcastów w języku docelowym. To dobry pomysł na pełniejsze wykorzystanie czasu dojazdu do pracy czy szkoły lub urozmaicenie sobie wykonywania rutynowych obowiązków domowych.

Obecnie na popularnych serwisach streamingowych (takich jak Spotify czy Apple Podcasts) jest wiele podcastów przeznaczonych zarówno dla uczących się, jak i rodzimych użytkowników. Przykładowo BBC Radio prowadzi podcast 6 Minute English, ale także Global News Podcast. Obecnie w Internecie można też znaleźć wiele programów prowadzonych przez aktorów, którzy po kolei omawiają odcinki swoich dawnych seriali – np. Drama Queens Hilarie Burton Morgan, Sophii Bush i Bethany Joy Lenz, gwiazd produkcji One Tree Hill (Pogoda na miłość). Dla każdego coś dobrego.

Czytanie – prasa i książki

Kolejną ważną kompetencją językową jest czytanie. Także w tym przypadku można łatwo wykorzystać metodę immersji. Podczas wyboru następnej lektury warto rozważyć sięgnięcie nie po tłumaczenie, ale oryginał. Dla osób na poziomie podstawowym i średniozaawansowanych odpowiednie będą dopasowane do znajomości języka zbiory krótkich opowiadań. Jeżeli akurat mamy mniej czasu, możemy zacząć od prasy. Sprawdzając, co dzieje się na świecie, poszukajmy artykułów i wiadomości w obcym języku. Dla uczących się niemieckiego przydatną stroną jest Deutsche Welle. Pojawiają się tam zwyczajne wiadomości oraz te specjalnie dostosowane do nauki języka.

Immersja językowa w telefonie

Podnosić swoje kompetencje językowe da się też, przeglądając, co nowego w mediach społecznościowych, lub sprawdzając skrzynkę mailową. Trzeba tylko zmienić język w telefonie. Jest to bardzo proste, a pozwala poznać wiele nowych zwrotów związanych między innymi z technologią i życiem codziennym.

Rozmowy z native speakerami

Większości osób największą trudność podczas nauki języka sprawia mówienie. Tutaj metoda immersji sprawdza się wyśmienicie. W dobie Internetu znalezienie native speakerów języka, z którymi moglibyśmy rozmawiać, jest proste jak nigdy wcześniej. W ostatnich latach powstało wiele aplikacji służących do wymiany językowej. Są to na przykład HelloTalk i Tandem. Oprócz tego w wielu miastach regularnie organizuje się wymiany językowe na żywo. Takie spotkania można znaleźć poprzez Google albo dedykowane grupy na Facebooku.

Sam nie czujesz, kiedy się uczysz

Kiedy tak zaczniemy postrzegać naukę, język obcy to nie będą wyłącznie zajęcia, po prostu przeniknie on do naszego życia codziennego. Dzięki immersji językowej możemy nawet zacząć myśleć w obcym języku. A stąd już tylko krok do sukcesu.

Nauka w czasie wolnym dzięki immersji
Zanurzenie w języku angielskim
Angielski w social mediach

Czy immersja językowa działa?

Czy to naprawdę działa? To jedno z pierwszych pytań, które przychodzi do głowy podczas wyboru kursu czy metody nauczania. Dobra wiadomość brzmi: immersja językowa rzeczywiście przynosi efekty. Sprawia ona, że nowych słów i wyrażeń uczymy się z kontekstu, poznajemy ich typowe użycia, a w nauce nie pośredniczy język polski. Metoda immersji językowej jest świetna w ożywianiu języka. Jednym z jej największych plusów jest właśnie zapoznawanie się z autentycznym językiem. Korzystając z niej, w krótkim czasie poprawimy swoje umiejętności językowe.

Immersja językowa dla kogo?

Tutaj kolejna dobra wiadomość: immersję językową można stosować w każdym wieku. W poszczególnych grupach wiekowych immersja językowa może wyglądać inaczej.

Nauka języka u dzieci i młodzieży

Już dzieci w wieku przedszkolnym mogą zanurzyć się w języku obcym. W końcu w ten sposób uczymy się naszego pierwszego języka – otoczeni nim z każdej strony. Obecnie otwiera się coraz więcej przedszkoli i szkół dwujęzycznych oraz klas bilingwalnych. Język obcy jest tam nie tylko jednym z przedmiotów, ale po prostu zastępuje język polski. Z kolei w czasie wakacji i ferii organizowane są kolonie i obozy językowe, które prowadzi się również metodą immersji. Poza tym na rynku dostępnych jest wiele materiałów służących nauce języka. Przykładem są dwujęzyczne książki dla dzieci czy programy językowe.

Immersja językowa dla dorosłych

Świat immersji stoi otworem także przed dorosłymi. Wspomniane już kursy wykorzystujące immersję językową dedykowane są nie tylko najmłodszym. Filmy, seriale, podcasty, książki i wymiany językowe – wszystkie te metody sprawdzą się u starszych i bardziej zaawansowanych uczniów. Naturalnie jedną z możliwości jest też wyjazd za granicę. Języka obcego możemy używać na wakacjach. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na kurs językowy w czasie urlopu. Warto też zapytać swojego pracodawcę o możliwość zorganizowania zajęć językowych dla pracowników. Istnieje bowiem wiele korzystnych opcji dla firm – można je znaleźć m.in. w ofercie naszej szkoły językowej.

Zanurzenie się w języku najlepszym sposobem na naukę?

Dzięki immersji językowej nauka może stać się o wiele bardziej przyjemna i intuicyjna. Łączenie jej z czasem wolnym i rozrywką pomoże nam utrzymać wysoką motywację. W końcu na naukę języka bardzo dobrze wpływają pozytywne emocje. Język obcy przestanie się kojarzyć z przykrym obowiązkiem, a stanie się wyczekiwaną przyjemnością.

chatsimple