Indie – co warto o nich wiedzieć?

Indie; zachodnich indii, azji południowej, stolicy indii, wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego
Indie; zachodnich indii, azji południowej, stolicy indii, wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego

Indie dla niedzielnych podróżników są bajeczną krainą pachnącą aromatycznymi przyprawami. Na ulicach tamtejszych miast spacerują krowy, po dachach skaczą małpki, a ludzie bawią się i cieszą, niczym w filmach Bollywood. Wszystko wkoło jest kolorowe.

Opis ten jestprawdziwy, ale nie odpowiada w pełni rzeczywistości. Po przyjeździe do kraju doświadczymy wielu skrajności. Widok tłumów ludzi śpiących na ulicy przed błyszczącymi wieżowcami, zaśmiecone okolice pocztówkowych zabytków, upał, w którym ciężko normalnie funkcjonować, i pyszne jedzenie wywołujące żołądkowe rewolucje stanowią doznania, których nie da się ominąć. To również są Indie. I trzeba o tym pamiętać.

Gdzie leżą Indie?

Indie, kraj położony w południowej Azji, zajmują większą część subkontynentu indyjskiego. Jego powierzchnia, wynosząca ponad 3,2 miliona km2, sprawia, że jest 7. państwem pod względem wielkości na świecie. Północne granice kraju wyznaczają góry: Karakorum i Himalaje; od południa otacza go Morze Arabskie, a od południowego wschodu – Zatoka Bengalska i Morze Andamańskie. Do Indii należą również wyspy: Lakszadiwy, Andamany i Nikobary.

Rzeka w Indiach

Rzeki przepływające przez Indie należą do zlewiska Oceanu Spokojnego. Największą z nich jest Ganges, czczony przez mieszkańców kraju jako święty. Inne duże rzeki to Jamuna, Kryszna i Godawari.

Indie – liczba ludności

Indie są ogromne nie tylko pod względem powierzchni, ale również liczby ludności. W tej kategorii ścigają się z Chinami o palmę pierwszeństwa. Obecnie kraj zamieszkuje 1,41 miliona osób (a Państwo Środka – 1,45 miliona; za worldometers.info). Społeczeństwo jest niejednorodne etnicznie. Główne grupy to: Hindusi, Telugowie, Bengalczycy, Marathowie i Tamilowie.

Flaga Indii

Flaga Indii, Tiranga, to prostokąt podzielony na trzy pasy: szafranowy (pomarańczowy), biały i zielony. Barwy symbolizują kolejno: odwagę, prawdę i religijność. Zgodnie z inną interpretacją szafran odpowiada hinduizmowi, a zieleń – islamowi, dwóm największym religiom subkontynentu. Na środku flagi umieszczone jest koło Dharmy – ważny symbol buddyzmu.

Stolica Indii

Stolica Indii, Delhi (zwane również Nowym Delhi), istnieje od tysiącleci. Już 1000 lat p.n.e. było najważniejszym miastem Pandawów. Znano je wówczas jako Indraprastha. Później urzędowali w nim muzułmańscy najeźdźcy, Timurydzi, Mogołowie i Brytyjczycy. To ten ostatni naród zdecydował się na przeniesienie stolicy swojej „perły w koronie” z Kalkuty do Delhi. W 1947 roku, gdy kraj uzyskał niepodległość, w mieście umieszczono najważniejsze instytucje państwowe.

Waluta Indii

Początki waluty Indii, rupii, sięgają XVI wieku, gdy Szer Szah Suri wprowadził nowy środek płatniczy. Monety są wybijane na miejscu, w Delhi, ale banknoty przebywają daleką podróż, aż z drukarni w Wielkiej Brytanii. W państwie, tak jak w wielu innych miejscach na świecie, obserwuje się stopniową rezygnację z gotówki.

Prezydent Indii

Osobą posiadającą największą władzę w Indiach jest premier. Prezydent pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Do jego głównych obowiązków należy zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, a także mianowanie rządu i sędziów.

Od 2022 roku w Rashtrapati Bhavan, największej rezydencji prezydenckiej na świecie, mieszka Draupadi Murmu. Za jej wybór odpowiada kolegium elektorów. Obecna głowa państwa wywodzi się z mniejszości Santal. Jest pierwszą osobą pochodzącą z najniższych klas społecznych na tak wysokim stanowisku w Indiach.

Religia Indii

Indie są państwem świeckim. Główną religią, wyznawaną przez 83% obywateli, jest hinduizm. W kraju żyje ponad 100 milionów muzułmanów, którzy stanowią drugą najliczniejszą grupę. Inne ważne systemy to buddyzm – głównie ze względu na wartości, które przeniknęły do hinduizmu – i dżinizm.

Kasty w Indiach

Kasta to grupa społeczna, często związana z daną profesją, pochodzeniem etnicznym lub wyznaniem. Przynależność do niej jest dziedziczna. Choć system ten został oficjalnie zniesiony w 1947 roku, wciąż odgrywa ważną rolę w społeczeństwie hinduskim. Kasty, choć z zasady nie są pojęciem hierarchicznym, dzielą się na „czyste” i „nieczyste”. Ta druga kategoria wiąże się najczęściej z wykonywanym zawodem, mającym związek ze zwłokami, krwią lub ekskrementami.

Indie; turystów należy liczyć, brak konieczności składania wizyty w ambasadzie, narodowe terytorium społeczne
Indie; następstw nieszczęśliwych wypadków, szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, północnych indiach
Indie; opuszczenie indii, gospodarka indii, wcześniejszej deklaracji wwozu, obywatele polscy udający się tam

Indie – godzina

Całe Indie znajdują się w strefie UTC+5:30. W kraju nie obowiązuje czas letni. Z tego powodu od marca do października zegarki w Delhi pokazują czas o 3 i pół godziny późniejszy niż w Polsce, a od października do marca – 4 i pół godziny.

Indie – język

W hinduskiej administracji obowiązuje hindi i angielski. W użyciu jest jednak kilkaset języków; 21 z nich zostało uznanych za regionalne języki urzędowe. Najpopularniejsze to bengalski, telugu, marathi, tamilski i urdu. Są one bardzo zróżnicowane i należą do różnych rodzin, m.in. indoeuropejskiej, drawidyjskiej i austroazjatyckiej. Aż 1/5 populacji Indii na co dzień używa więcej niż jednego języka (za: hindustantimes.com).

Hindi

Hindi posługuje się ponad 570 milionów ludzi. Jest to najbardziej rozpowszechniony język w Indiach. Jego użytkowników spotkać można również w Nepalu, Surinamie, na Fidżi i Mauritiusie, a także wśród społeczności imigrantów rozsianych po całym świecie.

Do zapisu hindi wykorzystuje się dewanagari – pismo alfabetyczno-sylabiczne. Składa się ono z 46 znaków (również cyfr), zapisywanych od lewej do prawej strony. Naukowcy datują najstarsze zabytki dewanagari na VII wiek.

Pracujesz w firmie medycznej, farmaceutycznej lub finansowej? Chciałbyś nawiązać współpracę z hinduskimi korporacjami? Nasz tłumacz języka hindi pomoże Ci przełożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Pomocą może też służyć nasz tłumacz polsko bengalski. Cały proces przebiega online, nie będziesz więc musiał wychodzić z domu! Napisz do nas z zapytaniem o wycenę – odpisujemy szybko!

Podróż do Indii

Indie zajmują wysokie miejsca na listach podróżniczych marzeń. Wyjazd do tego kraju wiąże się jednak z wieloma przygotowaniami. Przede wszystkim trzeba wyrobić wizę. Nie jest to trudny proces – nie ma wymogu wizyty w ambasadzie – może jednak zająć kilka dni lub tygodni. Przed wylotem zaleca się również wykonanie szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu i polio.

Prowadzisz biuro podróży i zależy Ci na umiejętnościach językowych pracowników? Zapewniasz im regularną naukę angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, ale chciałbyś zweryfikować, czy te działania przynoszą efekty? Skorzystaj z Focus Audit Tool. Za pomocą tego narzędzia przetestujesz poziom języka zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (od A1 do C2).

Tadź Mahal

Tadź Mahal, jeden ze współczesnych cudów świata, to miejsce cudowne. Monumentalny biały budynek otoczony palmami zna każde dziecko. Związana jest z nim piękna opowieść o miłości. Budynek został wybudowany dla Mumtaz Mahal, przedwcześnie zmarłej żony Szachdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Według legendy kobieta przed śmiercią poprosiła męża o spełnienie trzech warunków: pozostanie w stanie wolnym, opiekę nad dziećmi i budynek, który ją upamiętni. Tak powstało mauzoleum Tadź Mahal.

Pogoda – Indie

W Indiach jest gorąco. Termometry w miesiącach letnich często pokazują 35-40°C w cieniu. Do tego dochodzi wysoka wilgotność powietrza. Najwięcej opadów ma miejsce w lipcu; w niektórych regionach mogą one trwać nawet kilka dni. W zimie pogoda jest nieco bardziej przyjazna – średnia temperatura dla stycznia to 27°C (za: wakacje.pl).

Sytuacja w Indiach

W związku z poprawiającą się sytuacją dotyczącą zachorowań na covid-19 na świecie nie ma już konieczności wykonywania testów przed wylotem do Indii. Na lokalnych lotniskach odbywają się czasami kontrole wyrywkowe. Po pobraniu próbki pasażerowie mogą udać się do celu swojej podróży. Aktualne informacje są umieszczane na stronie indyjskiego ministerstwa zdrowia.

Indie – ciekawostki

Indie, dzięki swojej odmienności, są fascynującym krajem. Zerknijmy na kilka ciekawostek:

  • W Indiach lewa ręka jest nieczysta. Nie je się nią ani nie podaje przedmiotów innym ludziom.
  • Poligamia w Indiach to zjawisko naturalne. Rekordziści potrafią mieć kilkadziesiąt żon.
  • Przed wejściem do świątyni w tym kraju powinniśmy najpierw… ściągnąć buty.
  • Tradycyjna hinduska ceremonia pogrzebowa odbywa się nad rzeką. Zwłoki są palone, a następnie wrzucane do wody.
  • Choć miejscowe panny młode czasem inspirują się zachodnimi zwyczajami i wybierają biel, to tradycyjna hinduska suknia ślubna ma kolor czerwony.

फिर मिलेंगे (fir milenge!)

Chciałbyś poznać kilka przydatnych zwrotów przed podróżą, żeby poczuć się pewniej? Przygotowaliśmy dla Ciebie rozmówki polsko-hinduskie! Pamiętaj też, że w turystycznych miejscach dogadasz się bez trudu po angielsku. „Mówienie po angielsku” brzmi dla Ciebie jak oksymoron? Zapisz się na nasz kurs angielskiego i przełam wreszcie barierę językową. Nasi wykwalifikowani lektorzy sprawią, że poczujesz się pewniej. Zapoznaj się z naszą ofertą!

chatsimple