Jak zbadać poziom zadowolenia? Wykorzystaj koło życia!

koło życia, pogłębienie ćwiczenia badającego poziom jakości swojego życia
koło życia, pogłębienie ćwiczenia badającego poziom jakości swojego życia

Czy wiesz, co naprawdę przesądza o Twoim zadowoleniu z życia? Które momenty są najbardziej satysfakcjonujące? Aby się tego dowiedzieć, wykorzystaj sposób, który mierzy poziom szczęścia – koło życia.

To narzędzie pomaga zrozumieć, jak wyglądają poszczególne aspekty codzienności. Wyobraź sobie koło podzielone na kilka kawałków, zupełnie jak pizza. Każdy kawałek to inny obszar: zdrowie, relacje, praca, rozwój osobisty, finanse i inne ważne dla Ciebie kategorie.

Czym jest koło życia?

Koło życia wywodzi się z coachingu i rozwoju osobistego. Pomaga określić, które obszary są dla Ciebie wystarczające, a które wymagają uwagi. Oceniając każdy segment w skali od 1 do 10, otrzymujesz wizualną reprezentację momentu, w którym się znajdujesz. Koło okrągłe oznacza równowagę, a nierówności wskazują na obszary wymagające pracy.

Dlaczego warto go używać? Bo w natłoku codziennych obowiązków łatwo stracić z oczu to, co naprawdę ważne. Koło życia bezlitośnie obnaża te obszary, które zaniedbałeś. Dzięki niemu nie musisz zgadywać, gdzie skupić swoją energię. Masz jasny obraz tego, co wymaga uwagi.

Jak wykorzystuje się koło życia?

Podczas korzystania z koła życia zaskoczy Cię, że niektóre sfery, które do tej pory uważałeś za uporządkowane, w rzeczywistości potrzebują poprawy. Przykładowo, możesz myśleć, że Twoje życie zawodowe jest satysfakcjonujące, ale głębsza analiza ujawni, że brakuje Ci czasu na rozwój osobisty i naukę nowych umiejętności.

Koło życia umożliwia wyznaczenie konkretnych, mierzalnych celów. Jeśli jedna ze sfer otrzyma niską ocenę, wiesz, że powinieneś coś zmienić. W przypadku zdrowia będą to regularne ćwiczenia fizyczne, pracy – kursy dokształcające lub kursy językowe, relacji – ustalenie czasu w ciągu dnia na kontakty z bliskimi.

Koło życia nie jest zarezerwowane tylko dla osób, które czują, że coś w ich życiu idzie nie tak. To świetne narzędzie dla wszystkich zadowolonych ze swojej obecnej sytuacji – pomaga wziąć życie w swoje ręce i świadomie kształtować przyszłość.

Pamiętaj, nawet najlepsze narzędzie coachingowe nie wykona całej pracy za Ciebie. Powinieneś przeprowadzić ćwiczenie w spokoju i chwilę się nad nim zastanowić. Wyciągnięte wnioski mają stać się impulsem do wprowadzenia konkretnych zmian w codziennym życiu. Regularnie wracaj do koła życia. Sugerujemy, żeby robić to raz na kwartał lub nawet raz na miesiąc.

Jak wykonać koło życia?

Wybierz najważniejsze dla Ciebie aspekty życia. Może chcesz się bliżej przyjrzeć miłości, rodzinie, pracy, zdrowiu, finansom, duchowości, przyjaźniom oraz rozwojowi osobistemu? Aby to zrobić, narysuj koło i podziel je na równe części, po jednej na każdą kategorię.

Gdy masz już gotowe koło, zastanów się, jak bardzo jesteś zadowolony z poszczególnych aspektów życia. Użyj skali od 1 do 10. 1 oznacza niskie zadowolenie, a 10 – pełne zadowolenie. Zamaluj każdy segment koła odpowiednio do oceny, jaką mu przyznałeś.

Spójrz na całe koło. Daje Ci ono perspektywę na to, jak poszczególne obszary wpływają na Twoje ogólne zadowolenie z życia. Zastanów się, co wymaga większej uwagi. Zwróć uwagę, czy istnieją obszary, które mają wpływ na inne dziedziny życia. Może stres w pracy negatywnie wpływa na Twoje relacje miłosne? Być może tak bardzo pochłonął Cię rozwój osobisty, że nie masz czasu dla przyjaciół? Jeśli tak, zaznacz to odpowiednio, na przykład za pomocą wykrzyknika.

Rozważ, na których obszarach powinieneś się teraz skupić, aby być szczęśliwszym. Wyznacz sobie priorytety i zastanów się, jakie kroki możesz podjąć. Myśl o konkretnych zmianach i wprowadzaj je stopniowo.

poczucie sensu dotyczące w pierwszej kolejności danego obszaru
poziom satysfakcji w danym obszarze od dłuższego czasu
obszar życia – poniższe pytania wymagają poprawy

Przykładowe obszary życia na kole życia do analizy:

 • zdrowie fizyczne,
 • samopoczucie i emocje,
 • rozwój osobisty,
 • kariera zawodowa,
 • związek,
 • rodzina,
 • przyjaciele i znajomi,
 • pasje,
 • duchowość,
 • finanse,
 • wypoczynek.

Jak możesz poprawić poziom satysfakcji z życia?

Niska samoocena? Zaniedbane związki? Brak czasu na wizyty u lekarza? To wszystko wpływa na Twoje samopoczucie. Jeśli już uświadomiłeś sobie, czego brakuje w Twoim życiu do pełni szczęścia, czas wziąć się do roboty.

1. Ustal cele osobiste

Twoje życie zawodowe jest zaniedbane? Ustal nowe cele zawodowe – np. zdobycie nowej umiejętności. Wyznacz konkretne, mierzalne i realistyczne cele, a następnie sporządź plan ich osiągnięcia z określonymi terminami.

2. Rozwijaj relacje międzyludzkie

Czujesz, że zaniedbujesz swoich bliskich? Znajdź czas w tygodniu na spotkania z przyjaciółmi, regularnie umawiaj się z rodziną i spróbuj otworzyć się na nowe aktywności – np. zajęcia tańca lub wieczorki gier planszowych.

3. Zadbaj o zdrowie i samopoczucie

Jeżeli koło życia wskazuje, że ten obszar jest zaniedbany, wprowadź regularną aktywność fizyczną do swojego życia, popraw dietę i zadbaj o zdrowie psychiczne poprzez konsultację ze specjalistą.

Rozwój osobisty jako część koła życia

Jak ma się poziom zadowolenia z rozwoju osobistego w Twoim życiu? Dałeś mu mniej niż 8? Chcemy zaproponować Ci wprowadzenie zmiany, która odbije się na Twoim życiu zawodowy. Zapisz się na kurs języka angielskiego, włoskiego, niemieckiego lub innego. To świetny sposób na podniesienie kwalifikacji i zdobycie nowej pasji.

Nowa umiejętność do CV poszerzy Twoje horyzonty, podniesie wartość na rynku pracy i zwiększy pewność siebie w komunikacji międzynarodowej. Pomyśl, jak taka zmiana mogłaby wpłynąć na Twoje życie zawodowe i osobiste. Tylko pozytywnie? Nie ma na co czekać. Sprawdź naszą ofertę.

chatsimple