Język norweski – jak się go nauczyć?

norweski; nauki języka norweskiego, kurs języka norweskiego, języka pisanego, kursy języka norweskiego w języku polskim

W ostatnich latach języki skandynawskie zyskują popularność, ale biegłe władanie nimi to wciąż rzadko spotykana umiejętność. Tymczasem znajomość choćby jednego z nich otwiera wiele możliwości – może stanowić zarówno przepustkę do poznania niezwykłej kultury jednego z krajów tego regionu, jak i ogromny atut na rynku pracy.

W tym artykule przyjrzymy się jednemu z języków skandynawskich – językowi norweskiemu. Spróbujemy odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie mogą trapić osoby rozważające podjęcie się nauki norweskiego. Czy jest to trudny język? Czy można nauczyć się norweskiego w domu? Jakie zagadnienia będą omawiane na pierwszych lekcjach norweskiego? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Język norweski – co warto o nim wiedzieć?

Norweski to język indoeuropejski należący do skandynawskiej grupy języków germańskich. Jest językiem urzędowym Norwegii i szacuje się, że posługuje się nim około 5 milionów osób. Co ciekawe, współczesny język norweski nie ma ujednoliconego standardu wymowy, co oznacza, że wszystkie jego dialekty mają równorzędne statusy. 

Jak nauczyć się języka norweskiego?

Płynne posługiwanie się językiem norweskim może wydawać się nieosiągalnym celem, ale wcale tak nie jest. Aby osiągnąć poziom B2 (czyli średniozaawansowany) w skali CEFR, potrzeba około 500-600 godzin nauki. Ułatwione zadanie mają uczniowie, którzy w przeszłości opanowali już inny język germański, na przykład angielski lub niemiecki

Czy język norweski jest trudny?

Często można spotkać się z opinią, że to właśnie norweski jest najłatwiejszy wśród języków skandynawskich – ma prostszą gramatykę niż szwedzki oraz łatwiejszą wymowę niż duński. Tak naprawdę nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy norweski jest trudny. Bardzo wiele zależy od predyspozycji ucznia, jego zapału i czasu poświęconego na naukę. Niezależnie od poziomu trudności każdemu uda się opanować język norweski dzięki systematycznej pracy pod okiem doświadczonego lektora.

Język norweski dla początkujących

Gramatyka

Norweskiej gramatyki nie trzeba się bać – jest na tyle prosta, że jej nauka to przyjemność, szczególnie że występuje wiele podobieństw między konstrukcjami norweskimi oraz angielskimi czy niemieckimi. Norweski ma jasno określony szyk zdania, a koniugacja czasownika jest niezwykle łatwa, ponieważ dodawane końcówki są takie same niezależnie od osoby. 

Co ciekawe, wszystkie norweskie zdania są zbudowane w czasie przeszłym lub teraźniejszym – norweski czas przyszły jest wariantem czasu teraźniejszego. Brzmi to skomplikowanie, ale najważniejszym wnioskiem jest to, że zawiłości norweskiej gramatyki nie staną na przeszkodzie do szybkiego rozpoczęcia mówienia pełnymi zdaniami w tym języku.

norweski; nauki języka norweskiego, mów w języku norweskim, naukę norweskiego
norweski; nauki języka norweskiego, kurs języka norweskiego, języka pisanego, kursy języka norweskiego w języku polskim
norweski; alfabet norweski, kurs norweskiego, język niemiecki, norweskie czasowniki, zasady wymowy
Alfabet

Alfabet używany do zapisywania języka norweskiego stosowany jest również do zapisywania duńskiego, dlatego nazywa się go alfabetem duńsko-norweskim. Opiera się on na alfabecie łacińskim i składa się z 29 liter, z których nie rozpoznamy jedynie trzech samogłosek: „æ”, „ø” i „å” stojących w tej kolejności na końcu alfabetu.

Wymowa

To właśnie wymowa sprawia najwięcej problemów uczącym się norweskiego. Jednym z trudniejszych zagadnień są długie i krótkie samogłoski, których nieprawidłowe wymówienie może zupełnie zmienić znaczenie wyrazu. Na szczęście norweską wymową rządzą dość proste zasady, więc nauczenie się jej jest wyłącznie kwestią systematycznej nauki oraz osłuchiwania się z językiem.

Nauka języka norweskiego w domu

Samodzielna nauka języka to nie lada wyzwanie. Aby dobrze opanować język, potrzeba systematycznej pracy nad poszerzaniem słownictwa, stosowaniem reguł gramatycznych w praktyce oraz ćwiczeniem poprawnego czytania i pisania. 

Nieocenioną pomocą jest doświadczony nauczyciel, który będzie umiał rozplanować naukę, pomóc uczniowi przy trudniejszych zagadnieniach oraz szybko wyłapać i poprawić błędy. Dlatego zamiast uczyć się na własną rękę, warto rozważyć zapisanie się na kurs językowa norweskiego online, dzięki któremu będziesz mógł korzystać ze wszystkich zalet pracowania nad językiem wraz z nauczycielem bez wychodzenia z domu. Kurs językowy możesz uzupełnić o zaproponowane przez nas poniżej metody samodzielnej nauki.

Aplikacje do nauki norweskiego

Aplikacje do nauki języków to świetny sposób na poznawanie lub przypominanie sobie słówek czy konstrukcji językowych w trakcie dnia. Dzięki nim możemy zmienić czekanie na przystanku, jazdę komunikacją miejską czy pobyt w poczekalni u lekarza w produktywnie spędzony czas. Do najczęściej polecanych aplikacji dla osób uczących się norweskiego należą Duolingo, Mondly, Memrise i Quizlet.

Kontakt z norweską kulturą i sztuką

Jedną z najskuteczniejszych metod nauki języków jest immersja, czyli całkowite zanurzenie się w danym języku obcym. Niestety, nikt z nas nie może raczej z dnia na dzień przeprowadzić się do Norwegii, ale jesteśmy w stanie nieco zbliżyć się do tego doświadczenia, otaczając się norweską kulturą.

Świetną metodą nauki norweskiego będzie oglądanie filmów i seriali w tym języku. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym; nie tylko osłuchasz się z językiem i nauczysz przydatnego słownictwa i konstrukcji językowych, ale również zapoznasz się z uznanymi na całym świecie norweskimi produkcjami. Miłośnicy seriali na pewno dobrze kojarzą niezwykle popularny Skam. Inne tytuły warte uwagi to Vikingane, Hjem til jul, Ragnarok czy Grenseland. Natomiast miłośnikom filmów pełnometrażowych polecamy Elling, Reprise, Bølgen oraz Høst: Autumn Fall. Wszystkie podane tytuły są dostępne na platformie Netflix z napisami. 

Język norweski ze Skrivankiem

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do rozpoczęcia przygody z językiem norweskim. Jeśli tak, to zapraszamy do kontaktu ze szkołą językową Skrivanek. Oferujemy kurs języka norweskiego w kilku wariantach: stacjonarny lub online, indywidualny lub grupowy, o czasie trwania dopasowanym do celu, jaki kursant chce osiągnąć.

Zawiłości języka norweskiego są wyzwaniem dla uczniów, ale nie zaskoczą naszych tłumaczy! Jeśli potrzebujesz tłumaczenia na język norweski lub z języka norweskiego, zachęcamy do skontaktowania się z biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i uwierzytelnione. Nie straszne są tam też teksty specjalistyczne z takich dziedzin jak medycyna, finanse czy przemysł elektromaszynowy.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool. Za jej pomocą o dowolnej godzinie z jakiegokolwiek miejsca na świecie sprawdzisz kompetencje językowe swoich pracowników lub osób biorących udział w rekrutacji. Dokładamy wszelkich starań, aby uczynić Focus Audit Tool niezawodnym, szybkim i łatwym w obsłudze narzędziem. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami!

chatsimple