Język rosyjski – jak się go nauczyć?

rosyjski

Zaledwie kilkanaście lat temu język rosyjski był nie tylko niepopularny, ale wręcz nielubiany w naszym kraju, do czego niewątpliwie doprowadziły trudna historia oraz lata przymusowej nauki w szkole. Od pewnego czasu widać jednak wzrost zainteresowania kursami języka rosyjskiego wśród osób, które doceniają korzyści płynące z jego znajomości.

Czy rosyjski jest językiem, który warto znać? Zdecydowanie tak! W tym artykule omówimy najważniejsze fakty na jego temat oraz przedstawimy praktyczne porady, które z pewnością przydadzą się wszystkim osobom rozważającym zmierzenie się z językiem rosyjskim. Zapraszamy do lektury.

Język rosyjski – co warto o nim wiedzieć?

Rosyjski to język należący do grupy wschodniosłowiańskiej. Jest językiem urzędowym nie tylko w Rosji, ale również w Kirgistanie, Kazachstanie i na Białorusi. Szacuje się, że to pierwszy język aż dla 160 milionów ludzi na świecie, a ogółem posługuje się nim aż 260 milionów osób. Według badań rosyjski jest również jednym z najpopularniejszych języków obcych znanych przez Polaków, ponieważ aż do 1990 roku był obowiązkowo nauczany w polskich szkołach.

Jak nauczyć się języka rosyjskiego?

Czy warto podjąć się nauki rosyjskiego? Zdecydowanie! Choć wielu osobom wydaje się, że ten język przydawał się tylko w przeszłości, to jest to dalekie od prawdy. Jego znajomość to ogromny atut na rynku pracy, ponieważ wiele firm coraz bardziej otwiera się na kontakty ze wschodnimi krajami. Rosyjski jest również jednym z języków konferencyjnych ONZ.

Język rosyjski – podstawy

Osoby posługujące się jednym ze słowiańskich języków mają pewną przewagę przy nauce zasad rosyjskiej gramatyki oraz wymowy, ponieważ między rosyjskim a innymi słowiańskimi językami występuje wiele podobieństw. Nie oznacza to jednak, że nie pojawią się żadne trudności, bo język rosyjski mimo wszystko uznawany jest za dość trudny do opanowania. Należy również bardzo uważać na tak zwanych fałszywych przyjaciół, czyli słowa podobne do tych, które znamy, a znaczące coś zupełnie innego.

Gramatyka języka rosyjskiego

Gramatyka w języku rosyjskim jest przez większość świata uznawana za dość skomplikowaną, jednak dla Polaków może okazać się intuicyjna. Występują w nim trzy czasy: przeszły (про́шлое вре́мя), teraźniejszy (настоя́щее вре́мя) i przyszły (бу́дущее вре́мя) i podobnie jak w języku polskim istnieją trzy tryby: oznajmujący, rozkazujący i przypuszczający. Rzeczownik natomiast odmienia się przez sześć przypadków brakuje znanego nam wołacza. Oprócz tego należy nauczyć się jeszcze sześciu zaimków osobowych i podstawy gramatyki mamy opanowane.

rosyjski
rosyjski
rosyjski
Alfabet rosyjski

Wiele osób boi się podjąć naukę rosyjskiego nie z powodu gramatyki czy wymowy, ale z obawy przed trudnościami, jakie można napotkać podczas opanowywania cyrylicy. Rosyjski alfabet składa się z 33 znaków, aczkolwiek litera ё jest nieobowiązkowa, a litery ъ praktycznie się nie używa. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, polecamy zapoznanie się z naszym artykułem o alfabecie rosyjskim.

Rosyjska fonetyka

Wbrew pozorom to nie gramatyka ani obcy alfabet, a właśnie fonetyka jest tą częścią języka rosyjskiego, która może sprawić najwięcej problemów osobom uczącym się go. Wszystko przez to, że ten język charakteryzuje się ruchomym akcentem, zmieniającym się w zależności od przypadku, liczby czy osoby. Drugą trudnością jest intonacja. Rosyjski nie bez powodu uchodzi za bardzo śpiewny język zmiany w intonacji mogą zupełnie zmienić znaczenie przekazywanego komunikatu. Dlatego od pierwszej lekcji rosyjskiego warto przysłuchiwać się nauczycielowi i zwracać uwagę na to, by nasza wymowa była jak najbardziej staranna.

Samodzielna nauka rosyjskiego

Samodzielna nauka rosyjskiego będzie nie lada wyzwaniem, dlatego lepiej zapisać się na kurs językowy, aby poznawać język pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Jeśli obawiasz się, że zajęcia będą kolidować z Twoim napiętym grafikiem pracy lub szkoły, być może rozwiązanie stanowi kurs języka rosyjskiego online, który możesz połączyć z samodzielną nauką języka zaproponowanymi przez nas poniżej sposobami.

Aplikacje do nauki języka rosyjskiego

Aplikacje do nauki języków to chętnie wybierany sposób ćwiczenia słówek lub przypominania sobie konstrukcji gramatycznych. Przykłady takich programów to Duolingo, Memrise, Gramota oraz Русские слова. Ich największą zaletą jest to, że możemy z ich pomocą ćwiczyć język w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia ogranicza nas jedynie dostęp do smartfona połączonego z Internetem. Warto jednak mieć na uwadze, że w języku rosyjskim bardzo ważna jest fonetyka, przez co nauka języka przy wykorzystaniu tylko aplikacji nie pozwoli nam w pełni go opanować.

Kontakt z rosyjską sztuką

O wiele lepszym sposobem na osłuchanie się i zapoznanie z językiem rosyjskim będzie oglądanie filmów i seriali w tym języku. Rosyjskie kino nie jest zbyt popularne w naszym kraju, dlatego możemy napotkać problemy ze znalezieniem takich filmów i seriali. Platforma Netflix oferuje kilka wartych uwagi tytułów: Эпидемия (Ku Jezioru), „Лучше, чем люди” (Lepsi niż my) oraz Спарта (Sparta). Ich zaletą jest to, że są dostępne z napisami, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć dialogi. Natomiast osobom preferującym filmy pełnometrażowe polecamy Сере́бряные коньки́ (Zimowy romans), Возвращение (Powrót), Утомлённые солнцем (Zmęczeni słońcem) oraz Дурак (Dureń).

Język rosyjski ze Skrivankiem

Zainteresował Cię język rosyjski? Zauważyłeś, że może Ci się przydać w kontaktach służbowych lub prywatnych? A może chciałbyś poznawać w oryginale dzieła Dostojewskiego czy Puszkina? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej Skrivanek, w której oferujemy naukę języków w sposób efektywny i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Możesz zapisać się na kurs języka rosyjskiego na każdym poziomie pod okiem native speakera bądź doświadczonego lektora. Prowadzimy zarówno stacjonarne zajęcia z języka rosyjskiego w Warszawie oraz Lublinie, jak i kurs online, który z łatwością dostosujesz do swojego napiętego planu dnia.

Choć rosyjski jest pełen niespodzianek, to nie ma on tajemnic przed naszym zespołem tłumaczy, którzy zadbają nie tylko o poprawność, ale i styl przekładanej treści. Jeśli więc potrzebujesz tłumaczenia tekstu na język rosyjski lub z języka rosyjskiego, skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Oferujemy zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i specjalistyczne oraz uwierzytelnione.

Zachęcamy też do sprawdzenia naszej platformy Focus Audit Tool, dzięki której w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie sprawdzisz kompetencje językowe pracowników, kandydatów na stanowiska czy studentów. Dokładamy wszelkich starań, aby uczynić Focus Audit Tool narzędziem niezawodnym i prostym w obsłudze. Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple