Dzień Babci i Dziadka to dwa dni co roku obchodzone wspólnie przez dziadków i wnuków. Koniec stycznia to przede wszystkim wyjątkowy moment na okazanie naszej wdzięczności i szacunku najstarszym członkom rodziny.
Jak Dzień Dziadka obchodzony jest w Polsce? Jaka jest jego historia? A jak podobne święta wyglądają poza granicami naszego kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w artykule.
Spis treści:
Kiedy obchodzimy Dzień Dziadka?
W Polsce Dzień Dziadka nie jest świętem ruchomym i co roku przypada na 22 stycznia, czyli jeden dzień po Dniu Babci. W 2023 roku Dzień Dziadka wypadnie w niedzielę.
Skąd wziął się Dzień Dziadka?
Od kiedy i dlaczego świętujemy Dzień Dziadka?
Jako pierwszy w polskim kalendarzu zagościł Dzień Babci. Inicjatywa utworzenia tego dnia pojawiła się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a rok później promowaniem pomysłu zajęła się redakcja „Expressu Poznańskiego”. Przyjęło się, że Dzień Babci obchodzi się w Polsce 21 stycznia.
Dzień Dziadka pojawił się w naszym kraju nieco później, bo w 1978 roku. Od 1981 roku jest świętem oficjalnie wpisanym do kalendarza.
Konkurs na ustalenie daty Dnia Dziadka zorganizowała Telewizja Polska i początkowo obchody miały odbywać się 30 maja, w dniu urodzin polskiego piosenkarza Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak data ta się nie przyjęła i Dzień Dziadka otrzymał swoje miejsce w kalendarzu tuż po Dniu Babci.
Jak świętujemy Dzień Dziadka?
Ze względu na to, że następują tuż po sobie, Dzień Babci i Dziadka często obchodzimy razem. W szkołach i przedszkolach organizowane są przedstawienia i akademie, na które zaproszeni zostają dziadkowie. Poza tym wnuki wręczają dziadkom drobne upominki takie jak kwiaty, własnoręcznie wykonane laurki, a także składają życzenia i recytują wierszyki.
Nie zapominajmy jednak, że dla dziadków najważniejsza jest nasza pamięć, a najpiękniejszym prezentem będzie czas spędzony razem. Dziadkowie z pewnością ucieszą się z propozycji spaceru, wspólnego gotowania, czy po prostu mile spędzonego czasu przy herbacie i ciastku.
Szukacie większego pomysłu na prezent, który zostanie z dziadkami na długi czas? Jednym z takich pomysłów jest sprezentowanie dziadkom kursu językowego. W ofercie naszej szkoły znajdziecie między innymi kurs angielskiego, kurs niemieckiego czy zajęcia z francuskiego. A może warto wybrać się na taki kurs wspólnie?
Dzień Dziadka na świecie
Dziadkowie mogą się cieszyć swoimi świętami nie tylko w Polsce, ale i w innych miejscach na świecie. Jakie ciekawe tradycje są kultywowane w innych krajach?
National Grandparents’ Day
Niektóre kraje nie rozróżniają Dnia Babci i Dziadka, a święto dziadków obchodzone jest w nich wspólnie. Jednym z takich krajów jest USA. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest tak zwany National Grandparents’ Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków. Święto to zostało oficjalnie zatwierdzone przez kongres oraz prezydenta Jimmy’ego Cartera w 1978 roku.
Dziadkowie mogą poszczycić się nawet oficjalnym hymnem swojego święta – A Song for Grandma and Grandpa (Piosenka dla babci i dziadka). Z kolei symbolem święta jest niezapominajka.
Narodowe Święto Dziadków przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, jest więc świętem ruchomym.
Día del Abuelo
Latem swoje święto mają dziadkowie w Hiszpanii oraz Meksyku. Día del Abuelo przypada tam na 26 lipca. Data ta ma korzenie religijne i łączy się ze wspomnieniem św. Joachima i św. Anny, czyli dziadków Jezusa Chrystusa.
Jednym z ciekawych zwyczajów w Hiszpanii jest wspólne oglądanie filmu Abuelo made in Spain.
Może wasi dziadkowie marzą o wyjeździe do Hiszpanii i chcieliby nauczyć się języka hiszpańskiego? Doskonałym prezentem na Dzień Babci i Dziadka będzie kurs językowy. Wszystko znajdziecie w naszej ofercie!
Szacunek dla starszych
Jeszcze inne rozwiązanie znajdziemy w kalendarzu japońskim. Brak tam Dnia Babci i Dziadka takiego jak w Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Zamiast tego – od 2003 roku – w trzeci poniedziałek października Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Starszych – 敬老の日 (Keirō no Hi).
Szacunek dla osób starszych i bardziej doświadczonych jest w Japonii niezwykle ważną wartością, więc nic dziwnego, że w tradycji zagościło takie święto. Stanowi ono okazję do powrotu w rodzinne strony i odwiedzenia dziadków.
Wielka Brytania i Australia
W Wielkiej Brytanii National Grandparents’ Day przypada na pierwszą niedzielę października i ma tam stosunkowo krótką historię. Święto Dziadków zostało wprowadzone w 2008 roku przez organizację charytatywną Age Concern. Z kolei w Australii to samo święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę października.
Dzień Dziadka w językach świata
Warto zapoznać się nie tylko z tradycjami z różnych stron świata, ale także nazwami świąt babć i dziadków w innych językach. Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładów.
- język hiszpański – Día del Abuelo
- język włoski – Festa dei Nonni
- język angielski – National Grandparents Day
- język niderlandzki – Opa en Oma Dag
Nie zapominajmy o dziadkach
Życie na emeryturze często wiąże się ze zwiększoną samotnością, dlatego pamiętajmy o naszych dziadkach nie tylko w dniu ich święta, ale też przez cały rok. Najbardziej liczą się nie prezenty, ale nasza obecność.
Także my składamy wszystkim dziadkom najlepsze życzenia – zdrowia, szczęścia oraz pomyślności!