Kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Dziadka?

Dzień babci, a potem Dzień Dziadków
Dzień babci, a potem Dzień Dziadków

Dzień Babci i Dziadka to dwa dni co roku obchodzone wspólnie przez dziadków i wnuków. Koniec stycznia to przede wszystkim wyjątkowy moment na okazanie naszej wdzięczności i szacunku najstarszym członkom rodziny.

Jak Dzień Dziadka obchodzony jest w Polsce? Jaka jest jego historia? A jak podobne święta wyglądają poza granicami naszego kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają w artykule.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziadka?

W Polsce Dzień Dziadka nie jest świętem ruchomym i co roku przypada na 22 stycznia, czyli jeden dzień po Dniu Babci. W 2023 roku Dzień Dziadka wypadnie w niedzielę.

Skąd wziął się Dzień Dziadka?

Od kiedy i dlaczego świętujemy Dzień Dziadka?

Jako pierwszy w polskim kalendarzu zagościł Dzień Babci. Inicjatywa utworzenia tego dnia pojawiła się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a rok później promowaniem pomysłu zajęła się redakcja „Expressu Poznańskiego”. Przyjęło się, że Dzień Babci obchodzi się w Polsce 21 stycznia.

Dzień Dziadka pojawił się w naszym kraju nieco później, bo w 1978 roku. Od 1981 roku jest świętem oficjalnie wpisanym do kalendarza.

Konkurs na ustalenie daty Dnia Dziadka zorganizowała Telewizja Polska i początkowo obchody miały odbywać się 30 maja, w dniu urodzin polskiego piosenkarza Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak data ta się nie przyjęła i Dzień Dziadka otrzymał swoje miejsce w kalendarzu tuż po Dniu Babci.

W niektórych krajach Dzień Dziadków obchodzi się jednego dnia
Dzień babci i dziadka to dzień szacunku, który oddajemy najstarszym członkom rodziny. Organizuje się dla nich koncerty i spektakle
W różnych krajach na świecie Dzień Babci ma inne daty

Jak świętujemy Dzień Dziadka?

Ze względu na to, że następują tuż po sobie, Dzień Babci i Dziadka często obchodzimy razem. W szkołach i przedszkolach organizowane są przedstawienia i akademie, na które zaproszeni zostają dziadkowie. Poza tym wnuki wręczają dziadkom drobne upominki takie jak kwiaty, własnoręcznie wykonane laurki, a także składają życzenia i recytują wierszyki.

Nie zapominajmy jednak, że dla dziadków najważniejsza jest nasza pamięć, a najpiękniejszym prezentem będzie czas spędzony razem. Dziadkowie z pewnością ucieszą się z propozycji spaceru, wspólnego gotowania, czy po prostu mile spędzonego czasu przy herbacie i ciastku.

Szukacie większego pomysłu na prezent, który zostanie z dziadkami na długi czas? Jednym z takich pomysłów jest sprezentowanie dziadkom kursu językowego. W ofercie naszej szkoły znajdziecie między innymi kurs angielskiego, kurs niemieckiego czy zajęcia z francuskiego. A może warto wybrać się na taki kurs wspólnie?

Dzień Dziadka na świecie

Dziadkowie mogą się cieszyć swoimi świętami nie tylko w Polsce, ale i w innych miejscach na świecie. Jakie ciekawe tradycje są kultywowane w innych krajach?

National Grandparents’ Day

Niektóre kraje nie rozróżniają Dnia Babci i Dziadka, a święto dziadków obchodzone jest w nich wspólnie. Jednym z takich krajów jest USA. W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest tak zwany National Grandparents’ Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków. Święto to zostało oficjalnie zatwierdzone przez kongres oraz prezydenta Jimmy’ego Cartera w 1978 roku.

Dziadkowie mogą poszczycić się nawet oficjalnym hymnem swojego święta – A Song for Grandma and Grandpa (Piosenka dla babci i dziadka). Z kolei symbolem święta jest niezapominajka.

Narodowe Święto Dziadków przypada na pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, jest więc świętem ruchomym.

Z okazji Dnia Babci w przeszkolach organizowane są przedstawienia i spektakle
W Polsce Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia
W Dniu Babci szczególnie doceniamy rolę babci w rodzinie

Día del Abuelo

Latem swoje święto mają dziadkowie w Hiszpanii oraz Meksyku. Día del Abuelo przypada tam na 26 lipca. Data ta ma korzenie religijne i łączy się ze wspomnieniem św. Joachima i św. Anny, czyli dziadków Jezusa Chrystusa.

Jednym z ciekawych zwyczajów w Hiszpanii jest wspólne oglądanie filmu Abuelo made in Spain.

Może wasi dziadkowie marzą o wyjeździe do Hiszpanii i chcieliby nauczyć się języka hiszpańskiego? Doskonałym prezentem na Dzień Babci i Dziadka będzie kurs językowy. Wszystko znajdziecie w naszej ofercie!

Szacunek dla starszych

Jeszcze inne rozwiązanie znajdziemy w kalendarzu japońskim. Brak tam Dnia Babci i Dziadka takiego jak w Polsce czy Stanach Zjednoczonych. Zamiast tego – od 2003 roku – w trzeci poniedziałek października Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Starszych – 敬老の日 (Keirō no Hi).

Szacunek dla osób starszych i bardziej doświadczonych jest w Japonii niezwykle ważną wartością, więc nic dziwnego, że w tradycji zagościło takie święto. Stanowi ono okazję do powrotu w rodzinne strony i odwiedzenia dziadków.

Wielka Brytania i Australia

W Wielkiej Brytanii National Grandparents’ Day przypada na pierwszą niedzielę października i ma tam stosunkowo krótką historię. Święto Dziadków zostało wprowadzone w 2008 roku przez organizację charytatywną Age Concern. Z kolei w Australii to samo święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę października.

W USA National Grandparents Day odbywa się w pierwszą niedzielę po święcie pracy
W Dzień Babci i Dziadka doceniamy dziadków i idziękujemy im za ich obecność
Święto dziadków pojawiło się w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku pod wpływem USA

Dzień Dziadka w językach świata

Warto zapoznać się nie tylko z tradycjami z różnych stron świata, ale także nazwami świąt babć i dziadków w innych językach. Poniżej przygotowaliśmy kilka przykładów.

  • język hiszpański – Día del Abuelo
  • język włoski – Festa dei Nonni
  • język angielski – National Grandparents Day
  • język niderlandzki – Opa en Oma Dag

Nie zapominajmy o dziadkach

Życie na emeryturze często wiąże się ze zwiększoną samotnością, dlatego pamiętajmy o naszych dziadkach nie tylko w dniu ich święta, ale też przez cały rok. Najbardziej liczą się nie prezenty, ale nasza obecność.

Także my składamy wszystkim dziadkom najlepsze życzenia – zdrowia, szczęścia oraz pomyślności!

chatsimple