Kolumbia – co warto o niej wiedzieć?

Kolumbia; władze kolumbii w ameryce południowej, jedynym państwem południowoamerykańskim, front narodowy, terytorium republiki kolumbii zależy, możliwością odpłatnego przedłużenia
Kolumbia; władze kolumbii w ameryce południowej, jedynym państwem południowoamerykańskim, front narodowy, terytorium republiki kolumbii zależy, możliwością odpłatnego przedłużenia

Krajobrazy jak z bajki, fascynująca kultura i niezwykła różnorodność krajobrazów, a wszystko to otulone aromatem najlepszej na świecie kawy. Brzmi jak recepta na przygodę życia? Czas ruszyć w drogę do Kolumbii!

W ostatnich latach rząd Kolumbii podjął działania mające na celu odbudowę reputacji i przedstawienie kraju jako atrakcyjny cel podróży. W 2022 roku państwo znalazło się na 3. miejscu w rankingu najpiękniejszych krajów świata magazynu Forbes. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy warto uwzględnić Kolumbię w planach urlopowych?

Gdzie leży Kolumbia?

Kolumbia to kraj położony w północno-zachodniej części Ameryki Południowej. Jej terytorium rozciąga się pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Pacyfikiem, a ośnieżone szczyty Andów spotykają się tam z amazońską puszczą. Państwo graniczy z Panamą, Wenezuelą, Brazylią, Peru i Ekwadorem, co sprawia, że jest doskonałym punktem wyjścia do dalszych podróży po Ameryce Łacińskiej.

Powierzchnia Kolumbii

Kolumbia jest 4. co do wielkości krajem w Ameryce Południowej. Jej powierzchnia wynosi 1 141 748 km². Kraj obejmuje różnorodne ekosystemy: wysokie góry, dżungle, wyżyny, równiny i pas wybrzeża. Od ośnieżonych szczytów Andów na wschodzie, przez rozległe równiny Llanos i dorzecze Magdaleny i Cauca w centrum, aż po wilgotne dżungle Amazonii na południu oraz malownicze wybrzeża Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego – Kolumbia oferuje niezwykłe widoki dla każdego miłośnika natury.

Flaga Kolumbii

Flaga Kolumbii to prostokąt składający się z trzech poziomych pasów: żółtego, niebieskiego i czerwonego. Żółty pas zajmuje górną część flagi i jest najszerszy. Symbolizuje złoto – bogactwo kolumbijskiego kraju lub, według innej wersji, suwerenność i sprawiedliwość. Kolor niebieski reprezentuje wody, które otaczają Kolumbię, i lojalność. Czerwona barwa to krew przelana za niepodległość, a także hojność i waleczność kolumbijskiego narodu. Ostateczną wersję obecnej flagi przyjęto w 1861 roku.

Stolica Kolumbii

Stolica Kolumbii, Bogota, to największe miasta kraju. Mieszka w niej około 11,5 miliona osób (za: worldpopulationreview.com). Metropolia leży w centralnej części kraju, na wysokości około 2 640 metrów n.p.m. w Północnych Andach. Jako polityczne, kulturalne i gospodarcze centrum Kolumbii Bogota przyciąga mieszkańców ofertami pracy, a turystów bogatym życiem kulturalnym.

Prezydent Kolumbii

Od 2022 roku prezydentem Kolumbii jest Gustavo Petro, ekonomista, polityk i dawny bojownik partyzancki. Przed objęciem urzędu zdobył popularność jako burmistrz Bogoty; pełnił tę funkcję od 2012 do 2015 roku.

Petro jest znany ze swojego zaangażowania w sprawy społeczne, walkę z korupcją oraz dążenie do zmniejszenia nierówności społecznych i gospodarczych. Jego polityka koncentruje się na wprowadzaniu reform w celu zwiększenia jakości życia wszystkich obywateli Kolumbii.

Waluta Kolumbii

Waluta Kolumbii, kolumbijskie peso wprowadzone w 1837 roku, dzieli się na 100 centavos. Ze względu na wysoką inflację w latach 70. i 80. centavos niemal całkowicie wyszły z obiegu. Symbol peso przypomina dolara: $, dlatego często używa się skrótu Col$ dla rozróżnienia jednostek. Banknoty przedstawiają najważniejsze dla kraju postacie oraz obrazują różnorodność przyrodniczą Kolumbii.

Kolumbia – język

Język urzędowy Kolumbii to hiszpański; posługuje się nim większość mieszkańców kraju. Kolumbijski hiszpański jest uważany za jeden z najbardziej zrozumiałych akcentów Ameryki Łacińskiej. Występuje tam zjawisko seseo, polegające na wymawianiu liter „s” i „z” w ten sam sposób, jako [s]. W większości regionów kraju zamiast standardowego („ty”) używa się formy vos w odniesieniu do drugiej osoby liczby pojedynczej. Kolumbijczycy uwielbiają również tworzyć zdrobnienia (poprzez dodanie końcówki -ito do rzeczownika), wyrażając w ten sposób sympatię i zmiękczając wypowiedź.

W Kolumbii używa się również 65 języków rdzennych (niektóre z nich są zagrożone wymarciem), 2 kreolskich, portugalskiego oraz romskiego. W niektórych prowincjach obowiązuje język angielski.

Chciałbyś wprowadzić swój produkt na rynek południowoamerykański? Dostosowanie materiałów marketingowych pod upodobania lokalnych odbiorców może zaważyć o sukcesie bądź porażce danego biznesu. Nie ryzykuj – profesjonalny tłumacz języka hiszpańskiego doskonale orientuje się w realiach danego kraju i potrafi przełożyć tekst tak, aby brzmiał atrakcyjnie.

Kolumbia; terytorium republiki kolumbii zależy, możliwością odpłatnego przedłużenia, następstw nieszczęśliwych wypadków
Kolumbia; terytorium republiki kolumbii zależy, możliwością odpłatnego przedłużenia, zwycięstwem konserwatystów
Kolumbia; terytorium republiki kolumbii zależy, możliwością odpłatnego przedłużenia, stany zjednoczone

Kawa z Kolumbii

Kolumbia należy do światowej czołówki producentów kawy. Kraj słynie z wysokiej jakości ziaren arabiki. Napój poważany jest za wyjątkowy smak i aromat, na które wpływają idealne warunki uprawy: żyzne gleby wulkaniczne, odpowiednia wysokość i łagodny klimat.

Kawowe plantacje Kolumbii rozciągają się głównie na zboczach Andów. Istnieje kilka znanych regionów uprawy kawy w Kolumbii; najpopularniejsze to: Eje Cafetero (Oś Kawy), Antioquia i Nariño.

Kawa z Kolumbii jest eksportowana na cały świat. Jej jakość i smak przyciągają miłośników tego napoju z różnych zakątków globu. Duży wybór aromatów sprawia, że każdy miłośnik kawy znajdzie coś dla siebie wśród kolumbijskich ziaren.

Kolumbia – ciekawostki

Ciekawostki pozwalają poznać Kolumbię od tej mniej popularnej strony. Oto najbardziej interesujące z nich:

  • Aż 1/3 powierzchni kraju pokryta jest gęstymi lasami deszczowymi Amazonii. To jeden z najbardziej bogatych gatunkowo obszarów świata.
  • W dolinie Cocora w Kolumbii występują palmy woskowe, uznane za drzewo narodowe kraju. Te smukłe rośliny są najwyższymi palmami na świecie. Nierzadko sięgają wysokości 60 metrów.
  • Wizytówką kulinarną kraju jest bandeja paisa. Na to danie składa się wiele składników: fasola, pomidorowo-cebulowy sos hogao, ryż, plantany, wieprzowe chicharrones, jajko sadzone, arepy, kiełbaski, mięso mielone i awokado.
  • No des papaya („nie dawaj papai”) to popularne wyrażenie z kolumbijskich ulic. Oznacza, aby nie dawać szansy złodziejom na wykorzystanie nieuważnego zachowania. W Kolumbii warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: chować cenne przedmioty i nie chodzić po zmroku w nieznanych okolicach.

Kolumbia – wakacje

Wakacje w Kolumbii to prawdziwa gratka dla miłośników fauny i flory, a także osób interesujących się kulturą Ameryki Łacińskiej. Obywatele polscy mogą przebywać na terenie kraju do 90 dni na podstawie ważnego paszportu. Nie jest konieczne wyrobienie wizy. Zaleca się kupno prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Bogota

Swoją podróż po kraju zaczniesz najprawdopodobniej w Bogocie. Nim wyruszysz dalej, poświęć chwilę na zwiedzenie tej metropolii. Historyczna dzielnica miasta, La Candelaria, pełna jest wąskich brukowanych uliczek, urokliwych placów i kolorowych budynków. W Muzeum Złota znajdziesz imponującą kolekcję prekolumbijskich złotych przedmiotów. Jeśli zapragniesz spojrzeć na miasto z góry, udaj się na Monserrate. Z wysokości 3 152 metrów n.p.m. roztacza się najlepszy widok na Bogotę.

Cartagena de Indias

Cartagena de Indias to zabytkowe miasto na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Słynie z charakterystycznej kolonialnej architektury, wąskich uliczek i kolorowych budynków. Znajduje się tam m.in. XVII-wieczny fort Castillo San Felipe de Barajas, zabytkowa siedziba hiszpańskiej inkwizycji oraz Teatro Heredia. Co roku w mieście odbywa się międzynarodowy festiwal filmowy.

Medellín

Medellín to dawna stolica kolumbijskiej przemocy. Obecnie bezpieczeństwo w mieście znacznie się zwiększyło. Metropolia często jest określana mianem „miasto wiecznej wiosny” ze względu na przyjemne temperatury panujące tam przez cały rok.

Park Narodowy Tayrona

Ten park położony na wybrzeżu Morza Karaibskiego słynie z pięknych plaż, bujnych lasów tropikalnych oraz egzotycznych roślin i zwierząt. Na jego terenie znajduje się zaginione miasto Ciudad Perdida. Aby do niego dotrzeć, należy odbyć kilkudniowy trekking po Sierra Nevada. Atmosfera tam panująca wynagrodzi jednak wszystkie trudy wędrówki.

Kolumbia – loty

Planując podróż do Kolumbii, warto sprawdzić połączenia lotnicze z różnych miast w Europie, m.in. Madrytu, Londynu, Amsterdamu, Frankfurtu czy Paryża. Głównym portem lotniczym Kolumbii jest lotnisko El Dorado w Bogocie. Przykłady międzynarodowych linii lotniczych, które latają do Kolumbii, to: Iberia, Air France, KLM i Lufthansa. W zależności od miejsca wylotu połączenia lotnicze różnią się pod względem czasu trwania i liczby przesiadek.

Prowadzisz rekrutację do biura podróży i chciałbyś, aby kandydaci wykazali się dobrą znajomością języka hiszpańskiego? Nie musisz testować ich poziomu językowego samodzielnie. Zrobi to za Ciebie Focus Audit Tool – wystarczy, że przekażesz egzaminowanemu dostęp do platformy za pomocą linku i odczekasz maksymalnie 48 godzin. Później możesz zapoznać się z pełnymi wynikami testu.

Kolumbia – bezpieczeństwo

Kolumbia nie należy do państw bezpiecznych. Na ulicach (zwłaszcza dużych miast) zdarzają się rabunki i kradzieże, również przy użyciu broni palnej. Dużą ilość gotówki i cenne przedmioty zostaw w bezpiecznym miejscu, nie bierz ich ze sobą. Zwróć uwagę na wymieniane banknoty i wydawaną w sklepach resztę – turystom wręcza się niekiedy podróbki. Przed podróżą zgłęb temat bezpieczeństwa. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz listę regionów, do których odradza się podróży.

¡Hasta luego!

Choć poprzedni akapit może wydawać się zniechęcający, jednak kolumbijskie widoki, pozytywna energia mieszkańców, miejscowa kultura i lokalne smaki zachęcają do wizyty Kolumbii. Podejmij wszystkie niezbędne miary bezpieczeństwa i opanuj język hiszpański przynajmniej w stopniu podstawowym, aby móc porozumieć się z mieszkańcami.

Kurs języka hiszpańskiego szybko przygotuje Cię do wyjazdu. Spersonalizowane podejście do każdego uczestnika zajęć pomoże Ci szybko osiągnąć progres. Podczas lekcji skupiamy się na mówieniu i słuchaniu, abyś bez trudu poradził sobie podczas podróży.

chatsimple