Korea Południowa – co warto o niej wiedzieć?

Korea Południowa
Korea Południowa

Koreańska kultura niemal bez wysiłku przeniknęła do świadomości Europejczyków. Z każdego radia płynie K-pop, w osiedlowym sklepie można znaleźć kimchi, dziewczyny zachwycają się wieloetapową pielęgnacją, a do koreańskich knajpek ustawiają się długie kolejki smakoszy, żądnych egzotycznych potraw.

Czym spowodowany jest ten kulturowy fenomen? Z pewnością duża zasługa w tym świetnego marketingu, który z powodzeniem przedstawia kraj w jak najlepszym świetle. Gdyby jednak był nudny, nie zyskałby aż tylu wielbicieli. Co ciekawego kryje Korea Południowa? Przekonaj się sam!

Gdzie leży Korea Południowa?

Korea Południowa to państwo położone we wschodniej Azji, zajmujące południową część Półwyspu Koreańskiego. Jej ukształtowanie terenu jest górzysto-wyżynne. Kraj ma dostęp do Morza Wschodniego i Morza Żółtego. Panuje w nim klimat monsunowy. Pora deszczowa trwa od czerwca do września.

Stolica Korei Południowej

Seul, stolica Korei Południowej, słynie ze swojej nowoczesności. Miasto przeszło ogromną transformację w ciągu ostatnich kilku dekad i stało się tętniącą życiem metropolią. Podczas zwiedzania można podziwiać zarówno błyszczące wieżowce, jak i schowane między nimi tradycyjne koreańskie domy. Na szczególną uwagę zasługuje wioska Bukchok, w której można przenieść się w czasie o kilka wieków. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu ciszy i poszanowaniu prywatności mieszkających tam ludzi.

Stolica Korei to centrum biznesowe i kulturalne. Dzielnice handlowe zawsze pełne są ludzi. Spacerując po Myeong-dongu w poszukiwaniu pamiątek, można odnieść wrażenie, że razem z nami znajduje się tam cały Seul. Oczywiście jest to tylko wrażenie – w mieście mieszka niemal 10 milionów osób (za: The Statistics of Seoul).

Prezydent Korei Południowej

Korea Południowa jest republiką. Najważniejsze decyzje w kraju podejmuje prezydent oraz władza ustawodawcza – Zgromadzenie Narodowe. Głowa państwa m.in. mianuje premiera, przewodzi siłom zbrojnym i wydaje dekrety.

W 2022 roku ze stanowiska ustąpił Mun Jae-in, a jego miejsce zajął Yoon Suk-yeol, przedstawiciel Partii Władzy Ludowej. Zasłynął on jako naczelny prokurator kraju, gdy doprowadził do skazania byłej prezydent Park Geun-hye za korupcję i nadużycia władzy.

Korea Południowa – flaga

Flaga Korei Południowej jest pełna symboliki. Na jej środku znajduje się czerwono-niebieski symbol taijitu (ostatecznej jedności), a wokół niego są umieszczone 4 trygramy. Ich znaczenie pochodzi z filozofii chińskiej. Biel to narodowa barwa Koreańczyków, nawiązuje do czystości, pokoju i sprawiedliwości.

Korea Południowa – waluta

Waluta Korei Południowej, won, aż do 1980 roku była powiązana z kursem dolara. W obiegu pojawiła się po raz pierwszy w 1962 roku. Co ciekawe, środek płatności używany na północnym krańcu półwyspu, w niedemokratycznej Korei Północnej, nosi dokładnie taką samą nazwę.

Jeśli współpracujesz z firmami pochodzącymi z Korei Południowej, tłumacz języka koreańskiego to osoba, która pomoże Ci w wielu czynnościach dotyczących prowadzenia przedsiębiorstwa. Przetłumaczy on potrzebne umowy, sprawozdania czy wewnętrzną komunikację, ułatwiając Ci tym samym pracę.

Korea Południowa – czas

Korea Południowa znajduje się w strefie czasowej UTC +9:00. Oznacza to, że zegarki w Seulu pokazują 8 godzin później niż w Warszawie. W kraju tym nie następuje zmiana czasu na letni, różnica ta zmienia się więc zależnie od pory roku – od marca do października będzie wynosić 7 godzin.

Korea Południowa – język

Językiem urzędowym Korei Południowej jest język koreański, którym posługują się wszyscy obywatele kraju, i koreański język migowy. Część mieszkańców zna również angielski oraz japoński – 2 najpopularniejsze języki obce.

Język koreański

Językiem koreańskim posługuje się na świecie około 80 milionów osób. Mieszkają oni przede wszystkim w Korei Południowej, Korei Północnej i Chinach. Spora grupa żyje również w Rosji, USA i Japonii.

Język ten ma swój własny system zapisu – alfabet sylabiczny i fonetyczny nazywany Hangul. Czasem można również spotkać, wychodzące już z użycia, znaki sino-koreańskie Hancza. Większość słów obecnych w mowie potocznej ma rdzennie koreańskie pochodzenie, ale ponad połowa ogólnego słownictwa bazuje na sposobie odczytywania znaków chińskich. Szyk w tym języku to SOV (podmiot – orzeczenie – czasownik).

Korea Południowa
Korea Południowa
Korea Południowa

Miasta w Korei Południowej

Korea Południowa mimo swoich niewielkich rozmiarów jest bardzo zróżnicowana. Warto w niej odwiedzić wiele miejsc: od tętniącego życiem Seulu po pełne zabytków miasto Gyeongju. Każdy rejon ma własną, unikalną kulturę i atrakcje, które wypełnią Twój czas. Największe aglomeracje warte odwiedzenia oprócz stolicy kraju to: Pusan, Inczon, Daegu i Daejeon.

Religie w Korei Południowej

Zgodnie ze spisem powszechnym z 2015 roku ponad połowa Koreańczyków (56,9%) deklaruje brak przynależności do jakiejkolwiek religii. Największym wyznaniem jest protestantyzm (19,7%), głównie kalwinizm, pantekostalizm, metodyzm, ruch uświęceniowy oraz baptyzm. Kolejną liczną grupą są buddyści (15,5%). Około 7,9% mieszkańców kraju wyznaje katolicyzm.

W Korei Południowej obecnych jest wiele religii synkretycznych. Jedną z nich jest czondoizm, łączący nauki taoizmu, konfucjanizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa. Powstała ona około 1900 roku i ma nawet własną partię polityczną – Czunduistyczną Partię Czongu, która jednak nie odgrywa zbyt dużej roli. Najwyższe bóstwo nosi w niej imię Haneullim, co w tłumaczeniu oznacza „niebiosa”.

Wycieczka do Korei Południowej

Do Korei Południowej najlepiej jechać w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku. Wtedy panuje najlepsza pogoda. Jest ciepło, ale nie upalnie. Nie ma również tylu turystów co w miesiącach letnich. Można znaleźć zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży lub w prosty sposób zaplanować podróż na własną rękę. Z Polski do Korei Południowej lata przede wszystkim LOT (bezpośrednio z Warszawy), a połączenia z przesiadką oferuje Lufthansa.

W Korei bez większego problemu dogadasz się w języku angielskim. Jeśli jedziesz na Półwysep Koreański w celach biznesowych, poćwicz wcześniej profesjonalne słownictwo. Bardzo ułatwi Ci to komunikację i negocjacje. W tym celu zapisz się na kurs angielskiego biznesowego, który w atrakcyjny sposób pomoże Ci przyswoić nową wiedzę.

Korea Południowa – co warto zobaczyć?

Od słynnych nocnych targów w Pusan po wspaniałe świątynie w Gyeongju – w Korei Południowej nie da się nudzić. Zerknij na kilka propozycji miejsc, które szczególnie warto odwiedzić w tym kraju. Pamiętaj, że lista została sporządzona zgodnie z naszymi subiektywnymi odczuciami i nie wyczerpuje bogactwa kulturalnego ani przyrodniczego kraju.

Czedżu

Wyspa Czedżu położona u wybrzeży Korei Południowej czasem nazywana jest również „koreańskimi Hawajami”. W 2011 roku została doceniona przez internautów i nazwana jednym z „nowych 7 cudów natury”. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu wyspy jest wulkan Hallasan – najwyższy szczyt kraju. To popularne miejsce wycieczek Koreańczyków, dlatego też w sezonie turystycznym trzeba kupować bilety lotnicze z wyprzedzeniem.

Pusan

Puszan jest nieodłącznie związane z morzem. To największy port w kraju. Gdy patrzy się na niego z pobliskich wzniesień, wydaje się, jakby budynki schodziły wprost do wody. Znajduje się tam aż 6 plaż, otoczonych promenadami, kawiarniami, barami i restauracjami. Dla miłośników natury zostały przygotowane ścieżki turystyczne w górach, na których początek z łatwością dotrzesz z miasta.

Gyeongju

Gyeongju to bardzo ważne miasto w historii Korei Południowej. Między VII a X wiekiem było stolicą jednego z 3 królestw Korei – państwa Silla. Odwiedzając to miejsce, warto przede wszystkim zobaczyć pałac Donggung, malowniczo położony nad stawem Wolji, a także świątynię Bulguksa, wybudowaną w VI stuleciu.

곧 다시 만나요. (God-daśi mannajo!)

W Polsce mieszka około 2635 Koreańczyków (za: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei). Ma tu swoje filie wiele przedsiębiorstw pochodzących z Półwyspu Koreańskiego, w tym ogromna korporacja LG. To jeden z powodów, dla których zapotrzebowanie na ludzi mówiących płynnie po koreańsku stale rośnie w naszym kraju. 

Jeśli chcesz przetestować czy kandydaci do Twojej firmy posługują się koreańskim na zaawansowanym poziomie, wypróbuj Focus Audit Tool. To narzędzie pomoże Ci sprawdzić poziom koreańskiego, angielskiego, niemieckiego i kilkudziesięciu innych języków z całego świata w zaledwie 2 doby (lub nawet szybciej).

chatsimple