Kursy online – czyli jak zacząć uczyć się języków obcych zdalnie?

kursy językowe online

Nietypowa sytuacja, w której się znaleźliśmy, wymaga nowych, kreatywnych rozwiązań. Na szczęście żyjemy w czasach, w których dostęp do Internetu jest raczej powszechny, a współczesne osiągnięcia technologiczne znacznie ułatwiają życie każdego z nas.

Dzięki szerokiemu wachlarzowi dostępnych narzędzi do nauki online kursy językowe w naszej szkole mogą trwać bez zakłóceń. Wielu naszych klientów od razu podjęło decyzję o przeniesieniu zajęć na tryb online. Chcemy Wam przedstawić historię jednego z nich. Na początek, opinia Pani Marty, Senior L&D Coordinator, która zainicjowała wdrożenie nauki języków online dla swoich pracowników:

Decyzja o przejściu na zajęcia językowe w formie online była po prostu naturalną odpowiedzią na aktualną sytuację, ale też wydaje mi się bardzo dobrym rozwiązaniem. Uczestnicy są zadowoleni, a proces dydaktyczny w takiej formie przebiega bardzo sprawnie – mam wrażenie, że wręcz sprawniej niż w normalnym trybie „face to face”. W przyszłości myślę, że część grup może zechcieć pozostać w tym trybie nauki, a na pewno korzystać częściowo z takiej alternatywy.

 

Nie wiesz, czy zajęcia online sprawdzą się w Twojej firmie? Zastanawiasz się, jak to w ogóle wygląda?

Świetnie trafiłeś! Przeczytaj poniższy artykuł i sam zdecyduj czy warto spróbować!

Rozmowy o zajęciach online generują zazwyczaj trzy podstawowe obawy:

  1. „Nie znam programu, na pewno nie opanuję jego funkcji…”
  2. „Lekcje online to wyłącznie problemy techniczne, połączenie na pewno będzie miało słabą jakość”.
  3. „Jak lektor wytłumaczy mi rzeczy, których nie rozumiem, skoro nie ma tablicy, a ja nie siedzę obok niego?”

Na podstawie wypowiedzi uczestników szkoleń oraz naszych lektorów, pokażemy Wam, że nie ma się czego obawiać i warto spróbować.

O zawiłościach programu: czy to naprawdę takie skomplikowane?

Wszystkie narzędzia online stworzone z myślą o zdalnej nauce są niezwykle intuicyjne i nie wymagają zaawansowanej znajomości komputera.

Żeby dołączyć do zajęć, wystarczy kliknąć odpowiedni link wysłany wcześniej przez lektora – nie brzmi skomplikowanie, prawda? 🙂

Przed rozpoczęciem kursu online zawsze upewniamy się, że zarówno uczestnicy, jak i lektorzy otrzymali wskazówki dotyczące programu – specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy miniporadnik, który podpowie, jak korzystać z chatroomu, udostępnić prezentację czy pobrać pliki z zajęć.

Dodatkowo zespół naszej szkoły zawsze chętnie pomoże wszystkim, którzy będą czuli się zagubieni!

Poniżej opinia jednej z kursantek, która świetnie odnalazła się w nowej sytuacji:

Aneta, j. hiszpański, A2: Przejście na lekcje on-line to nie tylko konieczność, tylko bycie na bieżąco i bycie obecnym w cyfrowym świecie. Poświęcamy czas na aktywność w mediach społecznościowych, dlaczego nie wykorzystać tego czasu i możliwości do nauki przez Internet?

Cieszę się, że mogę się dalej uczyć mimo epidemii. Ucząc się zdalnie, tylko na tym zyskuję – nie muszę wstawać bardzo wcześnie, żeby dojechać na czas. Nadal widzę swojego nauczyciela, słyszę, mogę zadać pytanie – przez kamerę lub przez chat. Ćwiczenia robimy w czasie rzeczywistym na ekranie, dostajemy prace domowe jak przedtem.

Zachęcam też do nauki swoje dziecko – na własnym przykładzie. Poza tym dzięki nauce czegoś nowego (co z tego, że zdalnie) dalej żyję normalnie i nie zaśmiecam głowy sensacyjnymi wiadomościami.

 

Problematyczne połączenie internetowe – jak sobie poradzić?

Szybkość połączenia internetowego wpływa bezpośrednio na jakość lekcji – to prawda i nie można tego faktu ukrywać. W sytuacji, w której połączenie nie pozwala na dostęp do platformy, polegamy na naszych niezawodnych lektorach i ich doświadczeniu – wiemy, że są w stanie zaproponować alternatywne rozwiązania.

Na przykładzie wypowiedzi jednej z kursantek przedstawiamy sytuację, w której lektorka musiała szybko podjąć decyzję o zmianie programu, dzięki czemu lekcja przebiegła bez zakłóceń:

Dominika, j. niemiecki, A2: Lekcje online są super. Mimo że mieliśmy problem z połączeniem, nasza lektorka Ania szybko znalazła rozwiązanie (podesłała link do innej platformy) i lekcja się odbyła bez zakłóceń, widzieliśmy się, słyszeliśmy, pisaliśmy i graliśmy.

Człowiek vs komputer, czyli co z interakcją?

Większość z nas ceni sobie bezpośredni kontakt z rozmówcą, zwłaszcza jeśli ta druga osoba ma nas czegoś nauczyć.

Jednak warto sobie uzmysłowić, że połączenie internetowe, podczas którego mamy możliwość rozmowy i zobaczenia rozmówcy, niewiele odbiega od przebywania w jednym pomieszczeniu. Dodatkowo, platformy do nauki online oferują wiele funkcji, które pozwalają nam poczuć się jak w szkolnej klasie: mamy do dyspozycji wirtualną tablicę, możliwość uzupełniania ćwiczeń w czasie rzeczywistym, dostęp do prezentacji przygotowanych przez lektora i wiele innych.

Przeczytajcie opinię naszej lektorki, żeby się o ty przekonać:

Sylwia, lektorka j. polskiego dla obcokrajowców: Wszystkie zajęcia się udały i przebiegły bardzo sprawnie, szczególnie dzisiejsze spotkanie. Lekcja w niczym nie odbiegała od lekcji na żywo. Zrealizowaliśmy równie dużo materiału co na potkaniach stacjonarnych, a sama kursantka była zaskoczona, że lekcja tak szybko zleciała, co jest miłym komplementem 🙂

 

Kursanci też przekonali się do zalet płynących z zajęć zdalnych:

Aneta, j. niemiecki, B1: Bardzo sobie chwalę zajęcia z języka niemieckiego online. Nie mieliśmy do tej pory żadnych problemów technicznych. Do komunikacji używamy narzędzia, dzięki temu widzimy się wzajemnie i możemy zadawać pytania na czacie.

 

Dzięki uczestnikom naszych kursów, którzy zechcieli podzielić się z nami swoją opinią, chcieliśmy Wam pokazać, że zmiana formy nauki z tradycyjnej na online może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości taka nie jest. Wystarczy spróbować, żeby szybko odkryć plusy i cieszyć się efektami nauki.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie – skontaktuj się z nami, odpowiemy na Twoje pytania.

chatsimple